در گزارش قبلی بازیگران مرد پرکار جشنواره فجر سال 1395 را بررسی کردیم و حالا نوبتی هم باشد نوبت پرکارترین بازیگران زن حاضر در سی‌وپنجمین جشنواره فجر است. مهناز افشار که با «گیلدا» ساخته امید بنکدار و کیوان علی‌محمدی قرار بود در جشنواره حاضر باشد بعد از حذف این فیلم در لیست نهایی جشنواره نه در بخش رقابتی فیلمی خواهد داشت و نه در بخش غیررقابتی. سحر دولتشاهی و ترانه علیدوستی دو ستاره دیگر سینمای ایران که در چند سال اخیر به‌شدت فعال بوده‌اند، به‌ویژه دولتشاهی، امسال همچون مهناز افشار در جشنواره حضور ندارند. درحالی‌که تعدادی از مطرح‌ترین بازیگران و سوپراستارهای زن در جشنواره امسال حضور ندارند، اما جشنواره فجر سسی‌وپنج میزبان برخی از بهترین بازیگران سینمای ایران است و در بین حاضران در جشنواره فجر امسال هستند افرادی که سابقه حضور در جشنواره و برنده شدن سیمرغ را دارند و هستند کسانی که تاکنون موفق به دریافت این جایزه نشده‌اند؛ اما برعکس بازیگران پرکار مرد که بیشتر از تئاتر و با ریشه‌های نمایشی به سینما آمده بودند بیشتر بازیگران زنی که امسال گوی رقابت را از دیگران ربوده‌اند، بازیگران سینمایی و تلویزیونی هستند و شاید از این لحاظ برای مخاطبان سینمایی هم آشناتر باشند. با ما همراه باشید تا نگاهی بیندازیم به پرکارترین زنان در جشنواره سی‌وپنجم:
شقایق فراهانی 5 فیلم:

شقایق فراهانی که با حضور در فیلم لیلای داریوش مهرجویی به شهرت رسید و بازی‌اش در فیلم «چتری برای دو» نفر مورد تحسین منتقدان قرار گرفت تاکنون موفق به دریافت سیمرغ بلورین نشده است. فراهانی قبل از اعلام نهایی اسامی فیلم‌های حاضر در جشنواره با هفت فیلم یکی از پرکارترین بازیگران این دوره جشنواره به حساب می‌آمد اما با حذف «خانه کاغذی» و «ناکوک» وی نهایتاً با پنج فیلم در جشنواره حضور خواهد داشت. البته از بین این پنج فیلم فقط سه‌تای آن‌ها یعنی «چراغ‌های ناتمام» (مصطفی سلطانی) «پشت دیوار سکوت» (مسعود جعفری جوزانی) و «انزوا» (مرتضی علی عباس میرزایی)، در بخش رقابتی حضور دارند. فراهانی همچنین با فیلم‌های دعوت‌نامه (مهرداد فرید) و آزاد به قید شرط (حسین شهابی) در بخش غیررقابتی حضور دارد.
پریناز ایزدیار 3 فیلم:

بیراه نیست اگر بگوییم ایزدیار سوپراستار این روزهای سینمای ایران است. ایزدیار اولین بار با مجموعه مناسبتی «پنج کیلومتر تا بهشت» مطرح شد و برای مخاطبان تلویزیون و سریال چهره آشنایی است. موفقیت وی در سریال زمانه ادامه پیدا کرد و حضورش در سریال «شهرزاد» حسن فتحی او را بیش‌ازپیش به یک چهره شناخته‌شده تبدیل کرد؛ اما نقطه اوج بازیگری ایزدیار را باید فیلم «ابد و یک روز» سعید روستایی بدانیم که در جشنواره فجر سی و چهارم بسیار مورد تحسین قرار گرفت و ایزدیار توانست برای ایفای نقش دختری ساده و از طبقه پایین توانایی بازیگری‌اش را ثابت کند و درنهایت با سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن به خانه رفت. به نظر می‌رسد که سیمرغ سال گذشته، کارگردانان را ترغیب کرده است تا با بهترین بازیگر جشنواره گذشته کار کنند اما ایزدیار امسال برای تصاحب دوباره سیمرغ کار سختی در پیش دارد. پریناز ایزدیار امسال با سه فیلم «ویلایی‌ها» (منیر قیدی)، «تابستان داغ» (ابراهیم ایرج زاد) و «یک روز بخصوص» (همایون اسعدیان) به جشنواره می‌آید. البته ایزدیار برخلاف فراهانی همه فیلم‌هایش به بخش رقابتی جشنواره راه‌یافته‌اند و هیچ فیلم جامانده از جشنواره‌ای هم نداشته است.

[animate animation=”flash” duration=”2″ delay=”2″ iteration=”2″]بازیگران دیگری هم هستند که با دو فیلم در جشنواره سی‌وپنجم حضور خواهند داشت.[/animate]
پگاه آهنگرانی جز افرادی بود که بعد از اعلام لیست نهایی فیلم‌های حاضر در جشنواره یک فیلمش از رقابت جا ماند. به‌رغم پیش‌بینی‌ها فیلم پرستاره «لابی» نه به بخش رقابتی رسید و نه چشم‌انداز سینمای ایران و درنهایت آهنگرانی با دو فیلم «سارا و آیدا»، آخرین ساخته مازیار میری و «قاتل اهلی» مسعود کیمیایی به جشنواره می‌آید. آهنگرانی که این روزها فیلم ضعیف هفت‌ماهگی را روی پرده دارد و بازی نه‌چندان قابل‌توجهی در آن ارائه داده است، یک‌بار در سال 1391 برای فیلم تحسین‌شده «دربند» ساخته پرویز شهبازی توانسته سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل را به خانه ببرد و امسال با دو فیلم شانس مجدد خود را می‌آزماید.
برعکس پگاه آهنگرانی، هانیه توسلی جز بازیگرانی بود که حذف و اضافه‌های دقیقه نودی به نفعش تمام شد. توسلی که ابتدا با فیلم «مادری» قرار بود در جشنواره حضورداشته باشد با اضافه شدن بن‌بست وثوق در بخش غیررقابتی، حال با دو فیلم به جشنواره می‌آید. توسلی که یک‌بار برای فیلم «دهلیز» توانسته است برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر شود و چند باری هم برای نقش‌آفرینی‌های مختلف ازجمله فیلم «شب‌های روشن» کاندید دریافت سیمرغ شده بود این روزها هفت‌ماهگی را روی پرده دارد. باید امیدوار بود حضور وی در این دو فیلم بهتر از «هفت‌ماهگی» باشد و ناامیدمان نکند.

اما شاید یکی از هیجان‌انگیزترین اتفاقات جشنواره امسال حضور ثریا قاسمی با دو فیلم باشد و از آن‌هم هیجان‌انگیزتر حضورش در «قاتل اهلی» و همکاری با مسعود کیمیایی است. قاسمی که با حذف خانه کاغذی از لیست نهایی فیلم‌های حاضر در جشنواره، با دو فیلم «قاتل اهلی» و «ویلایی‌ها» (منیر قیدی) به سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر می‌آید، در سال 1379 برای فیلم «مارال» ساخته مهدی صباغ زاده برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن شده است. ثریا قاسمی باسابقه فعالیت طولانی‌اش بیشتر با نقش‌آفرینی در فیلم ناصر تقوایی یعنی «آرامش در حضور دیگران» شناخته می‌شود. این روزها که قاسمی کمتر فعالیت می‌کند، حضور وی با دو فیلم در جشنواره فیلم فجر می‌تواند اتفاق خوبی باشد، مخصوصاً اگر بعدازاین همه‌سال یک سیمرغ دیگر برایش به ارمغان بیاورد.

مریلا زارعی دیگر بازیگری است که امسال با دو فیلم در جشنواره فجر حضور خواهد داشت. بیراه نیست اگر زارعی را پای ثابت جشنواره فجر بنامیم. حداقل در چند سال اخیر زارعی حضور پررنگی در جشنواره‌های فجر داشته است. آخرین حضورش هم برمی‌گردد به جشنواره سی و چهارم فجر و کاندید شدن برای فیلم «دختر» رضا میر کریمی. زارعی که تاکنون دو بار توانسته سیمرغ بلورین را تصاحب کند، امسال با دو فیلم «زیر سقف دودی» و «اسرافیل» حضور دارد. زارعی برای ایفای نقش در فیلم تحسین‌شده نرگس آبیار یعنی «شیار 143» و «سربازهای جمعه» مسعود کیمیایی یک‌بار برنده سیمرغ بهترین بازیگر مکمل و یک‌بار بهترین بازیگر اول شده است. همچنین ازجمله نامزدی‌های سیمرغ وی می‌توان به همکاری‌اش با پوران درخشنده در فیلم «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» اشاره کرد. مریلا زارعی در جشنواره سی‌وپنجم دوباره با درخشنده در فیلمی درباره جدایی عاطفی زوجین همکاری می‌کند. بازی‌های خوب و حساب‌شده‌ای که از زارعی دیده‌ایم می‌تواند او را به یکی از مهم‌ترین شانس‌های دریافت سیمرغ تبدیل کند.
هدیه تهرانی بازیگر دیگری است که در جشنواره فجر سال 1395 با دو فیلم حضور دارد. سوپراستار بی‌چون‌وچرای دهه هشتاد سینمای ایران که دو بار هم برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شده است. تهرانی که اولین حضورش در سینما مربوط می‌شود به فیلم «سلطان» مسعود کیمیایی، یک‌بار برای فیلم جنجالی فریدون جیرانی یعنی «قرمز» و بار دیگر برای نقش‌آفرینی بی‌نظیرش برای فیلم «چهارشنبه‌سوری» اصغر فرهادی توانسته سیمرغ بلورین را تصاحب کند. تهرانی که تا قبل از «چهارشنبه‌سوری» با بازی در نقش زن‌های سرسخت و مستقل شناخته می‌شد و بازی سرد و روانش شاخصه کاری‌اش بود با بازی در «چهارشنبه‌سوری» بعد دیگری از توانایی بازی‌اش را نشان داد. تهرانی سال‌های اخیر را در کم‌کاری و گزیده کاری گذرانده است و آخرین حضورش مربوط می‌شود به فیلم «آااادت نمی‌کنیم» که سال گذشته در جشنواره فیلم فجر حضور داشت. فیلمی که چندان ساختار مناسبی نداشت و نقطه عطفش بازی تهران و آذرنگ در نقش‌های مکمل بود. امسال اما تهرانی با بازی در دو فیلم «اسرافیل» (آیدا پناهنده) و «بدون تاریخ بدون امضا» (وحید جلیلوند) در جشنواره شرکت خواهد کرد. باید دید آیا این کم‌کاری و گزیده کاری تهرانی در سال‌های اخیر، امسال به نتیجه می‌رسد یا خیر.
در کنار سایر بازیگرانی که با دو فیلم در جشنواره حضور دارند مثل ترلان پروانه (گشت 2، فراری) لیلا زارع (آذر، کمدی انسانی) شیرین یزدان بخش (سارا و آیدا، یک روز بخصوص)، لیندا کیانی (ماجرای نیمروز، انزوا)، بازیگران مطرح دیگری هم هستند که با تنها یک فیلم در جشنواره حاضر می‌شوند اما همان یک فیلم هم کافی است تا سیمرغ را از آن خود کنند. فاطمه معتمدآریا با بازی در فیلم آخر هاتف علیمردانی، «آباجان» می‌تواند یک رقیب جدی برای همه بازیگران حاضر در جشنواره امسال باشد. از سوی دیگر لیلا حاتمی با بازی در فیلم «رگ خواب» نعمت‌الله هم شانس زیادی برای دریافت سیمرغ دارد، به‌ویژه که آخرین همکاری این دو در فیلم بی‌پولی منجر به سیمرغ بلورین برای حاتمی شد. حاتمی که سال گذشته با حضور در فیلم مستقل و تجربی من ثابت کرد که هنوز همه توانایی‌های بازیگری‌اش را نشان نداده است، می‌تواند با ایفای نقشی چالشی در آخرین اثر نعمت‌الله بهترین بازیگر زن جشنواره باشد. نگار جواهریان هم با حضور در فیلم «نگار»، یک درام جنایی، می‌تواند از شانس‌های جدی دریافت سیمرغ باشد. زهرا داوود نژاد هم که سال‌هاست در سینما فعالیتی نداشته است امسال با حضور در کار یک فیلم‌ساز فیلم اولی که اتفاقاً موضوع جنجالی هم دارد در جشنواره فجر شرکت می‌کند، باوجوداینکه خانواده داوود نژاد در فراری به صحنه می‌آیند اما زهرا داوود نژاد با بازی در فیلم «سهیلا»، امسال مسیر جدایی از خانواده‌اش در پیش‌گرفته است.

اما با همه این پیش‌بینی‌ها نمی‌توان مطمئن بود چه کسی جوایز بازیگری را از آن خود می‌کند. همیشه ممکن است پدیده‌ای پیدا شود و کل جشنواره را تحت تأثیر قرار دهد. باید منتظر ماند و دید بالاخره سیمرغ بر شانه چه کسانی می‌نشیند.

 

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید