لوک کیج Luck Cage، آیرون فیست Iron Fist و پانیشر The Punisher و باقی شخصیت‌های گروه مدافعان Defenders در مقایسه باهم.
شیطان هِلز کیچن. کارآگاهی روراست. قهرمان شکست‌ناپذیر هارلم. مردی با مشتی آهنین.
این چهار قهرمان دلیل اصلی همکاری مارول Marvel با شبکه نت‌فلیکس Netflix هستند که آغاز همکاری آن‌ها از سال ۲۰۱۵ با مجموعه تلویزیونی «دردویل» Daredevil، با نقش‌آفرینی چارلی کاکس Charlie Cox بود. پس از ساخت اولین مجموعه، مجموعه‌های دیگری نیز تولید شد: «جسیکا جونز» Jessica Jones، با بازی کریستن ریتر Krysten Ritter در نقش کارآگاه خصوصی؛ «لوک کیج» Luck Cage، با بازی مایک کولتر Mike Colter در نقش قهرمانی به نام پاورمن Power Man؛ «آیرون فیست» Iron Fist، با بازی فین جونز Finn Jones در نقش شخصیتی که دوست دارد همه او را به نام دنی رند Danny Rand بشناسند؛ و مجموعه‌ای که تمام این شخصیت‌ها را کنار هم قرار داده‌ است، «مدافعان» The Defenders که جواب نت‌فلیکس به مجموعه «اونجرز» Avengers بود. پس از شروع پخش این مجموعه‌ها، کمپانی دنیای مارول نت‌فلیکس Marvel Netflix Universe مجموعه دیگری را آغاز کرد: پانیشر، با بازی جان برنتال John Bernthal در نقش پارتیزانی کشنده.
پس از گذشت سه سال از آغاز مجموعه «دردویل» تا به امروز ۸ فصل کامل از مجموعه‌‌های مارول- نت‌فلیکس ساخته شده است. هم‌زمان با شروع فصل دوم «جسیکا جونز»، هالیوود ریپورتر The Hollywood Reporter رده‌بندی از تمام فصل‌های این مجموعه‌های ابرقهرمانی را ارائه کرده است.

۸- آیرون فیست
فصل اولبرای توصیف «آیرون فیست»، بزرگ‌ترین پروژه ناموفق مارول- نت‌فلیکس، به توضیحات زیادی نیاز نیست. از ابراز ناراحتی کردن‌های دنی رند (با بازی فین جونز) که چرا کسی او را نمی‌شناسد تا پرداختن حداقل نیمی از مجموعه به مسائل سیاسی و داستان‌های جزئی در رابطه با مواد مخدر، «آیرون فیست» تنها نکته‌ای منفی برای کمپانی مارول نیست، بلکه موردی منفی برای تمام فیلم‌های ابرقهرمانی است.

۷- مدافعان
فصل اولداستانی در مورد قهرمانان هِلز کیچن و محله‌های اطراف می‌توانست جواب خوبی از طرف مارول- نت‌فلیکس به «اونجرز» باشد؛ اما در عوض، اولین همکاری آیرون فیست، دردویل (چارلی کاکس)، لوک کیج (مایک کولتر) و جسیکا جونز (کریستن ریتر) کسل‌کننده بود. با وجود ۸ قسمتی بودن آن، کوتاه‌ترین مجموعه تلویزیونی مارول- نت‌فلیکس به نظر طولانی و خسته‌کننده می‌آید، به‌استثنای چند قسمت جالب و موفق (صحنه اولین دعوای درون سالن و صحنه رستوران چینی‌) و چندین اتفاق هیجان‌انگیز آن، مانند سرانجام شخصیت اکساندرا با بازی سیگورنی ویور Sigourney Weaver.

۶- دردویل
فصل دومبازی عالی وینسنت دن آفریو Vinvent D’Onofrio در نقش ویلسون فیسک Wilson Fisk، مهم‌ترین نکته فصل اول اولین همکاری مارول و نت‌فلیکس، بود. در فصل دوم «دردویل»، او فقط در دو قسمت حضور دارد که البته بهتر از هیچی است، اما با نبود او، جای خالی یک شخصیت بد قوی حس می‌شد. جای خالی او تا حدی با اضافه شدن دو شخصیت جدید به دنیای مارول- نت‌فلیکس جبران شده است: الودی یونگ Elodie Yung در نقش الکترا Elektra مرگبار و جان برنتال در نقش فرانک کسل Franck Castle انتقام‌جو. شخصیت پانیشر نقطه قوت فصل دوم این مجموعه بود، این شخصیت به حدی موفق بود که بعد از آن مجموعه دیگری در مورد این شخصیت ساخته شد.

۵- پانیشر
فصل اولاز خیلی جهات، پخش ششمین مجموعه تلویزیونی مارول و نت‌فلیکس، به دلیل داستان خشن و استفاده زیاد از اسلحه در آن، هم‌زمان با بحران تیراندازی‌های جمعی در آمریکا، یک اشتباه بود؛ و روند پیش رفتن داستان آن مانند مجموعه‌های دیگر مارول- نت‌فلیکس، آرام بود. بااین‌همه، بازی برنتال در نقش کسل، یکی از پویاترین و جذاب‌ترین بازی‌ها در بین همه شخصیت‌های مارول- نت‌فلیکس بود و بدون شک بیشترین فعالیت فیزیکی را داشت. پانیشر نگاه جالبی نیز به مسائل فرهنگی، خصوصاً موضوع پی‌تی‌اس‌دی (اختلال استرس پس از سانحه) PTSD داشت، خصوصاً در یکی از مونولوگ‌های پایانی فصل اول که بسیار تکان‌دهنده و تأثیرگذار بود.

۴- جسیکا جونز
فصل دومفصل اول جسیکا جونز پایان ضعیفی داشت. مشکل فصل دوم برعکس آن بود: شروعی آٰرام، خصوصاً به خاطر حضور نداشتن شخصیت کیل‌گریو Kilgrave با بازی دیوید تننت David Tennat در این فصل. تقریباً از وسط فصل، ماجرای کریستن ریتر دچار تغییراتی می‌شود که باعث قوی‌تر شدن قسمت‌های باقی مانده می‌شود. با‌ این‌که فصل دوم به‌اندازه فصل اول موفق نیست، اما بازی ریتر به‌اندازه‌ای قوی است که توانسته جایگاه فصل دوم «جسیکا جونز» را از خیلی از مجموعه‌های دیگر مارول- نت‌فلیکس بالاتر ببرد.

۳- لوک کیج
فصل اول«لوک کیج»، با داشتن بهترین موسیقی در بین مجموعه‌های مارول- نت‌فلیکس، ازنظر شنیداری و بصری از باقی این مجموعه‌های ابرقهرمانی متمایز است. «دردویل» و دیگر مجموعه‌های دیگر با وجود رنگ‌های روشن زرد و رنگ‌های نئونی دیگر، با موسیقی که برای بالا بردن آدرنالین به آن اضافه شده است، معمولاً سردرگم کننده هستند. شخصیت کلیر تمپل Clair Temple با بازی رزاریو داوسون Rosario Dawson در «لوک کیج» بیشتر از هر مجموعه دیگر مارول- نت‌فلیکس که همیشه در آن‌ها او نقش شخصیتی مهمان را داشت، حضور دارد. فصل اول «لوک کیج» بیشتر بر اساس اتفاق مهم آغازین آن پیش می‌رود، اتفاقات آغازین فصل اول آن یکی از بهترین‌ها در بین مجموعه‌های مارول- نت‌فلیکس است.

۲- جسیکا جونز
فصل اولاگر قیاس فقط بر اساس بهترین بازیگر نقش اول در بین مجموعه‌های مارول- نت‌فلیکس باشد، «جسیکا جونز» مطمئناً در رده اول قرار می‌گیرد. بدون شک بازی کریستن ریتر در نقش جسیکا جونز، در صدر لیست بازیگران نقش اول مارول است. هم‌چنین در فصل اول داستان‌هایی قوی در مورد مسائل فرهنگی مانند رضایت، پی‌تی‌اس‌دی، تجاوز و خشونت، طوری که تابه‌حال و حتی بعد از آن، هیچ‌کدام از مجموعه‌های دیگر مارول موفق به تصویر کشیدن آن نشده بود، روایت شد. فصل اول «جسیکا جونز»، تنها به خاطر صحنه‌های پایانی‌اش که در بهترین حالت می‌توان آن را نامتعادل و در بدترین حالت وحشتناک توصیف کرد، در اول لیست قرار نگرفته است. این صحنه با دادوفریاد ویل سیمپسون Will Simpson (با بازی ویل تراوال Will Traval) شروع می‌شود که تقریباً به‌طور کامل انرژی فصل را گرفته است.

۱- دردویل
فصل اولاولین مجموعه مارول- نت‌فلیکس، هنوز هم بهترین مجموعه از بین تمام مجموعه تلویزیونی‌های آن است: فصل اول «دردویل» با صحنه‌های هیجان‌انگیز دعوایش. هماهنگی شخصیت‌های اصلی باهم، صحنه‌های اکشن هیجان‌انگیز و به تصویر کشیدن داستانی متفاوت از سایر ساخته‌های دنیای سینمایی مارول تا آن روز، «دردویل» را در جایگاه اول قرار داده است. نکته‌ای که جایگاه آن را حتی فراتر می‌برد: حضور دن آفریو در نقش کینگ‌پین Kingpin، نه‌تنها شرورترین شخصیت دنیای مارول و نت‌فلیکس، بلکه یکی از بهترین شخصیت‌های شرور در دنیای سینمایی مارول، است.
منبع: www.hollywoodreporter.com/lists/marvel-netflix-shows-ranked
همچنین بخوانید:
معرفی سریال لوک کیج: ابرقهرمانی بی‌نقاب
معرفی سریال The Punisher: یک ضدقهرمانِ مجازات گر
معرفی سریال The Defenders: قهرمانانی آسیب‌دیده اما قوی

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید