سه دهه از ساخت سومین فیلم بلند جیم جارموش Down by Law می‌گذرد. فیلمی که در آن بی‌گناه به زندان می‌افتید و از هم‌سلولی‌تان متنفر می‌شوید. یا اینکه با توپ شماره‌ی هشت بیلیارد یک نفر را می‌کشید و بعد از فرار از زندان به اولین کلبه‌ای که در مسیرتان هست وارد می‌شوید و با زن ساکن در آن ازدواج می‌کنید! از نوشیدن ویسکی بیش از هر چیزی لذت می‌برید و برای اینکه شب با شکم خالی در جنگل نگذرانید به‌صرف بدمزه‌ترین کباب خرگوش جهان دعوت می‌شوید.

دوستی سه‌نفره‌ای که در Stranger Than Paradise دومین فیلم بلند جارموش و شاهکار به‌یادماندنی او وجود داشت در فیلم بعدی او هم تکرار شد. این بار اعضای این مثلث را زک (با بازی تام ویتس) کسی که صدای خراشیده‌ی او حتی برای کسانی که در دنیای موسیقی او را نمی‌شناسند در طول فیلم به یاد می‌ماند، جک (با بازی جان لاری) که شغل چندان پاکی در فیلم ندارد و شخصیتش هم چندان بی‌شباهت به قمارباز Stranger Than Paradise نیست. و سرانجام ضلع آخر این مثلث روبرتو، ایتالیایی سرخوش دیوانه (با بازی روبرتو بنیننی) که تمام سواد انگلیسی‌اش در دفترچه ایست که در جنگل قرار است گم شود.

downbylaw
جک و زک هرکدام در گوشه‌ای از شهر برایشان پاپوش دوخته می‌شود. در زندان هم‌سلولی هم می‌شوند و از همان برخورد اول از هم متنفر می‌شوند. روبرتو هم از همان لحظه‌ی اول که به این زوج اضافه می‌شود، خودش را در دل آن‌ها جا می‌کند. اما در رابطه‌ی جک و زک تغییری ایجاد نمی‌شود. آن‌ها پس از گذراندن زمان کوتاهی در زندان توسط راه فراری که روبرتو کشف کرده از زندان به بیرون می‌روند و تمام خاطرات مخاطبان را از همه‌ی فیلم‌های فرار از زندان و کلیشه‌های آن‌ها زنده می‌کنند. آن‌ها در تمام طول این خاطره بازی‌ها با فیلم‌های کلاسیک فرار از زندان در جنگل‌های لوئیزیانا هستند. جنگل‌هایی که جیم جارموش می‌گوید وقتی برای فیلمبرداری به آنجا رفتند دفعه‌ی اولی بود که آن‌ها را از نزدیک می‌دید. و با این جمله دیگر مطمئن می‌شویم که نقش رابی مولر هلندی چه میزان در تصاویر فوق‌العاده‌ای که از جنگل‌های لوئیزیانا در ذهن می‌ماند حیاتی بوده است. همچنین حضور او به‌عنوان مدیر فیلمبرداری این شهادت را به زبان تمام فیلم بازها می‌آورد که تا چه حد سلیقه‌ی فیلم‌سازی ویم وندرس (کارگردان آلمانی فیلم هایی همچون (سلاطین جاده ها و پاریس تگزاس) و جیم جارموش شباهت داشته است.

08iht-muller07-a-master768روبرتو بنیننی بازیگر ایتالیایی دوست‌داشتنی فیلم تا قبل از همکاری خود با جیم جارموش از شهرت چندانی برخوردار نبود. اما پس از گذشت سال‌ها با فعالیت‌هایی که انجام دادجز پرافتخارترین چهره‌های سینمایی ایتالیا شد. یکی از نکات جالب در این تجربه کاری برای روبرتو بنیننی ازدواج او در فیلم با نیکولتا (با بازی نیکولتا باراشی) بود که بعدها این سکانس در زندگی واقعی این دو بازیگر هم اتفاق افتاد و زوج سرخوش Down by Law را به دنیای واقعی هم اضافه کردند.

 

در پشت‌صحنه‌ی فیلم زک در نقش تام ویتس حاضر شد و ترانه‌های فیلم را ساخت و جک هم در نقش جان لاری آهنگ‌سازی فیلم را انجام دادند.

در پشت‌صحنه‌ی فیلم زک در نقش تام ویتس حاضر شد و ترانه‌های فیلم را ساخت و جک هم در نقش جان لاری آهنگ‌سازی فیلم را انجام دادند.

جیم جارموش از سال ۱۹۸۶ تا به امروز یک کارنامه‌ی فیلم‌سازی جذاب برای فیلم دوستان به‌جا گذاشته است. او امسال هم با فیلم «پترسون» در جشنواره کن ۲۰۱۶ حضور پیدا کرد و جایزه‌ی پالم داگ را نصیب خودش کرد «پترسون» داستان یک هفته از روزمرگی یک راننده‌ی اتوبوس (با بازی آدام درایور) و همسر شادش (با بازی گلشیفته فراهانی) است. فیلم در ۲۸ دسامبر امسال عرضه می گردد و در کنار مستند Gimme Danger فیلمی درباره‌ی موسیقی The Stooges سال ۲۰۱۶ را در کارنامه‌ی جیم‌جارموش درخشان‌تر می‌کند.
همچنین بخوانید:
مروری بر فیلم‌های جیم جارموش

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید