در مقاله زیر به معرفی سه مستند می‌پردازیم که هر کدام به شیوه و نگاه خود به دنیای جذاب٬ پیچیده و رنگارنگ موسیقی و قدرت آن بر جنبه‌های مختلف زندگی انسان پرداخته‌اند.
این مستندهای جذاب را می‌توانید در نماو تماشا کنید:
ـ زنده از درون Alive Inside: A Story of Music and Memory«زنده از درون» یک کاوش و تفحص سینمایِ سرشار از لذت، از توانایی موسیقی است که روحمان را دوباره بیدار می‌کند و از عمیق‌ترین بخش انسانیت درونی ما پرده برمی‌دارد. فیلم‌ساز مایکل روساتوـ بنت Michael Rossato-Bennett، تجارب شگفت آفرین افراد مختلفی را در سراسر کشور ثبت می‌کند. کسانی که از طریق تجربه‌ی ساده‌ی گوش دادن به موسیقی تجدید حیات کرده و زندگی‌شان نوسازی می‌شود. دوربین او ارتباط منحصر به فردی که انسان در موسیقی میابد را آشکار می‌سازد و نشان می‌دهد که چگونه قدرت شفابخش آن می‌تواند بر بیماری فائق آید، آن هم جایی که داروها و علم پزشکی از موفقیت بازمانده‌اند.
«زنده از درون» مستندی آمریکای ساخت سال ۲۰۱۴ و به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مایکل روساتوـ بنت است. این فیلم برای اولین بار در بخش مسابقه‌ی  U.S. Documentary Competition program جشنواره سان‌دنس در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۴ اکران شد و برنده جایزه مخاطبان: مستند آمریکایی Audience Award: U.S. Documentary شد. این فیلم به موضوع افراد مبتلا به آلزایمر می‌پردازد و اینکه چگونه موسیقی درمانی می‌تواند رنج آن‌ها را کاهش دهد.

ـ اسکور: مستند موسیقی متن Score: A Film Music Documentaryچه چیز «اسکور» را فراموش ناشدنی می‌کند؟ این فیلم آهنگسازان نخبه هالیوود را جمع می‌کند تا به تماشاگران امکان نگاهی ویژه به چالش‌های دنیای موسیقی و خلاقیت پنهان بین‌المللی‌ترین سبک موسیقی دنیا را بدهد: موسیقی فیلم. آهنگسازی فیلم به نوعی یک علم است و آهنگساز فیلم یک دانشمند؛ تأثیری که آن‌ها در تکمیل فیلم و ژانر آن دارند و واکنش قدرتمندی که می‌توانند از مخاطبان بگیرند، مرعوب کننده است. این مستند شامل مصاحبه‌های با ده‌ها تن از آهنگسازان فیلم است که در مورد هنر و جادوی موسیقی فیلم صحبت می‌کنند و کاوشی دارند در مراحل ساخت برجسته‌ترین و محبوب‌ترین موسیقی متن‌های تاریخ سینما از جمله: «جیمز باند» James Bond، «جنگ ستارگان» Star Wars، «ایندیانا جونز» Indiana Jones، «دزدان دریایی کارائیب» Pirates of the Caribbean، «تایتانیک» Titanic، «مد مکس» Mad Max: Fury Road، «روانی» Psycho و «شبکه اجتماعی» The Social Network.
«اسکور: مستند موسیقی متن» محصول سال ۲۰۱۷ کشور آمریکا به کارگردانی مت شریدر Matt Schrader است. فیلمی درباره موسیقی متن با حضور Hans Zimmer, Danny Elfman, John Williams, Quincy Jones, Rachel Portman, Trent Reznor و دیگران.

ـ شهر صدا Sound Cityگستردگی موسیقی راک در تنوع ژانرها و خرده ژانرها و هنرمندان مدیون اتفاقات زیادی در طول دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی است. به وجود آمدن دستگاه‌های ضبط آنالوگ باکیفیت‌های فوق‌العاده، ظهور دستگاه‌های دیجیتال، حضور تهیه‌کننده‌های متنوع استودیوهایی با فضای خلاق همه جزو عوامل تأثیرگذار این روند بوده‌اند. یکی از جذاب‌ترین این استودیوها Sound City در دره‌ی سن فرناندو واقع در جنوب کالیفرنیا است که روایت داستان آن در سال ۲۰۱۳ توسط دیو گرول در مستندی ۱۰۰ دقیقه‌ای نقل شد.
دیو گرول متولد سال ۱۹۶۹ نوازنده‌ی گیتار، درامز، خواننده و نویسنده‌ی آمریکایی است. بیشترین شهرت او برای نوازندگی درامز در گروه نیروانا و بنیان‌گذاری گروه Foo Fighters است.  در طول تمام این پروژه‌ها یک تجربه‌ی کاری تأثیرگذار برای دیو گرول ضبط آلبوم Nevermind با گروه نیروانا در استودیوی Sound City بود که باعث شد در سال ۲۰۱۳ احساس کند که دین خود را باید با استفاده از روابطی که در دنیای موسیقی و خاطراتی که از این استودیو دارد با ساخت یک مستند ادا کند.همچنین بخوانید:
بهترین مستندهای پرتره نماوا کدام هستند؟

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید