گزارش‌های حاکی از مرگ ژانر زامبی بسیار اغراق‌آمیز است. در حالی‌که یکی از موضوعات مرسوم در بحث‌های مربوط به این ژانر عدم اصیل بودن روایت‌های آن است، پروژه‌های زیادی وجود دارند که هنوز زندگی در این ژانر جریان دارد و یکی از بهترین‌های آن‌ها از کره‌ی جنوبی سر بر آورده است. بیاید به بررسی فصل دوم سریال پادشاهی Kingdom بپردازیم، سریالی که مانند بازی تاج و تخت نگاه سیاسی به مسائل دارد و مانند انگل اختلاف طبقاتی را به نمایش می‌گذارد، و حالا به موقع‌تر از همیشه به ویروس مرگباری می‌پردازد که تمام اخبار درباره‌ی آن است.
داستان سریال پادشاهی Kingdom که کیم سونگ-هون کارگردانی آن‌را به عهده داشته و کیم یون-هی فیلم‌نامه‌ی آن‌را نوشته است، درباره‌ی کره‌ی دوران قرون وسطی در زمان پادشاهی سلسله‌ی جوسان است و شایعه شده که پادشاه بیمار شده و به آبله مبتلا شده است. وضعیت بیماری پادشاه منجر به مرگ یکی از دستیاران پزشک او می‌شود که گوشت بدنش به اهالی روستای او داده می‌شود تا بخورند، چرا که خوردن گوشت او بهتر از مردن از گرسنگی است. البته که خوردن این گوشت طلسم‌شده روستاییان را تبدیل به زامبی‌های گوشت‌خوار می‌کند و این ویروس مرگ‌بار را توسط آن‌ها در کل کشور گسترش می‌دهد.

همچنین بخوانید:
نقد فصل اول سریال پادشاهی Kingdom – این داستان حماسی در مورد زامبی‌ها، فوق‌العاده و ملموس است

ساختارهای اجتماعی در هم می‌شکنند

سریال پادشاهی

از آن‌جا به بعد سریال شروع به بررسی زوایایی از حمله‌ی زامبی‌ها می‌کند که معمولا در فیلم‌ها نمی‌بینیم — یک نمای کلی از اینکه چگونه فساد و ناکارآمدی حکومت می‌تواند منجر به فروپاشی جامعه گردد. در حالی‌که بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها بر تجربیات فردی شخصیت‌ها از شروع یک حمله‌ی زامبی‌ها و در هم شکستن تمدن تمرکز می‌کنند، پادشاهی Kingdom به بررسی نهادها و وضعیت‌هایی می‌پردازد که به قدرت‌مندان اجازه می‌دهد در مواقع بحران ضعفا را زیر پای خود لگدمال کنند. شخصیت اصلی ما پسر پادشاه است، ولی‌عهد لی چانگ (با بازی جو جی-هون) که پس از دسیسه‌هایی که علیهش شده و اتهام خیانت به او وارد شده مجبور است از دربار فرار کند. ما از زاویه‌ی دید او می‌بینیم که چگونه ویروس شروع به انتشار می‌کند و چگونه مسئولان و حاکمان شکست رقت‌انگیزی در مهار شیوع این ویروس می‌خورند.

شکاف طبقاتی شفاف‌تر می‌شود

Kingdom

از یک لحاظ می‌توان گفت پادشاهی Kingdom اشتراکات بیشتری با برنده‌ی اسکار بهترین فیلم امسال، انگل، دارد تا با داستان زامبی‌های آمریکایی، واکینگ دد. شکاف طبقاتی و فراموش شدن مواضع و ارزش‌ها در مواقع بحران از طرف کسانی که صاحب قدرت هستند، مضمون اصلی این سریال است. در حالی‌که در چندین صحنه می‌بینیم که ثروتمندان غذاهای اشرافی می‌خورند، فقیران مجبورند از جایی آب بخورند که به عنوان سرویس بهداشتی از آن استفاده می‌کنند. در ابتدای فصل اول شش قسمتی، یک دانشمند پیشنهاد می‌کند که حاکمان بهتر است زامبی‌های متهاجم را به جای آن‌که دفن کنند بسوزانند، چرا که وقتی شب فرا برسد آن‌ها سر از خاک بر خواهند آورد. افرادی که متعلق به طبقات بالای اجتماعی هستند به سرعت این پیشنهاد را رد می‌کنند و مردی که مسئول است پیشنهاد جدیدی دارد: تنها جسدهای مردم عادی سوزانده شود و زامبی‌هایی که از اشراف بوده‌اند دفن شوند. زامبی‌ها ممکن است به طور واضح‌تری ترسناک باشند اما پادشاهی Kingdom هرگز چشم از واقعیت ترسناکی که در شکاف‌های طبقاتی نهفته است چشم بر نمی‌دارد.

بدذات‌ها آماده‌ی تسلط یافتن بر اوضاع هستند

پادشاهی

در عین حال، پادشاهی Kingdom علاقه دارد تا نحوه‌ی تقابل ساختارهای اجتماعی فعلی را با تهدیدات خارجی یک حمله‌ی زامبی‌ها در حالی‌که عطش قدرت همچنان شعله می‌کشد، به نمایش درآورد و این موضوع یادآور بازی تاج و تخت برای مخاطبان و هواداران هر دو سریال است. در حالی‌که می‌بینیم ولی‌عهد درگیر زامبی‌ها است، سریال سراغ لرد چو (با بازی ریو سونگ-ریونگ) از هیون چو و نایب‌السلطنه‌ی ملکه می‌رود و به دسیسه‌های آن‌ها برای تصاحب پادشاهی و به دنیا آوردن ولی‌عهد جدید می‌پردازد. آن‌ها که بر روی هرج و مرج زامبی‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، گروه سومی هستند که برنامه و نقشه‌ی خود برای بر هم زدن آرامش و ثبات اندک موجود در قلمرو را دارند.

هیولاهای مرده قارچی رشد می‌کنند

Kingdom

اما پادشاهی Kingdom با خود زامبی‌ها چه می‌کند؟ این سریال چرخ را از نو اختراع نمی‌کند، اما با معرفی با معرفی ماهیت خون‌آشامی گوشت‌خواران خود پیچش جدیدی به اسطوره‌پردازی زامبی اضافه می‌کند. مشخص می‌شود که زامبی‌ها فقط می‌تواند در شب راه بروند و گوشت بخورند، اما در طول روز آرام و خاموش هستند. همچنین سریال از سطح تکنولوژی پایین در تولید خود بهره می‌برد تا جنبه‌ی متفاوتی از نبرد با زامبی‌ها را به نمایش بگذارد که در آن شمشیربازی‌ها به زیبایی طراحی شده و تاکتیک‌های خلاقانه‌ای برای مقابله با تهدیدات زامبی‌ها به چشم می‌خورد.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی رافائل موتامایور در وب‌سایت آبزرور است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید