«ببر خیزان، اژدهای پنهان» یک فیلم موفق هنرهای رزمی است که در سال ۲۰۰۰ اکران شد. داستان با اقتباس از رمانی باهمین نام به قلم وانگ دولو Wang Dulu نوشته شده است. این فیلم نمونه‌ای از سبک «ووشیا» wuxia (ژانری در ادبیات و فیلم‌سازی که به‌عنوان قهرمان‌های هنرهای رزمی قدیمی چین معنی می‌شود) است. داستان در سرزمینی می‌گذرد که افسانه و اسطوره باهم ترکیب شده‌اند. ماجرای فیلم شرح روایت قهرمان اسطوره‌ای و همسرش است که در تلاش هستند شمشیر دزدیده‌شده توسط یک دزد ماهر را پیدا کنند و دراین‌بین اختلافاتی بین زوج عاشق داستان نیز رخ می‌دهد. چو یون فات Chow Yun-fat، میشل یئو Michelle Yeoh، جانگ زئی Zhang Ziyi و چانگ چن Chang Chen ازجمله بازیگران این فیلم هستند. این فیلم اولین اثر کارگردانی انگ لی Ang Lee در ژانر هنرهای رزمی است.
در ادامه‌ی مطلب به تفسیر چند حقیقت جالب درباره‌‌ی این فیلم می‌پردازیم.۱. «ببر خیزان، اژدهای پنهان» یک نقل‌قول قدیمی در اساطیر چینی است. معنی آن به پنهان کردن قدرت‌های یک شخص از دیگران برمی‌گردد. شخصیت‌های فیلم نیز از این گفته به‌خوبی در طول داستان پیروی می‌کنند.

۲. بازیگران تقریبا تمام صحنه‌ها را بدون استفاده از بدلکار بازی کردند. با استفاده از جلوه‌های کامپیوتری (CGI) طناب‌ها و سیم‌هایی که بازیگران از آن آویزان بوده‌اند، حذف شده است.

۳. شخصیتی که جانگ زئی بازی می‌کرد، در اجرای هنرهای رزمی بسیار پرقدرت و با مهارت بالا ظاهر شد، اما در حقیقت او هیچ تمرین مرتبط با هنرهای رزمی را انجام نداده بود. در عوض، او از تکنیک‌هایی که در یادگیری رقص بلد بود برای تمرین حرکات رزمی استفاده می‌کرد و این‌طور به نظر می‌رسد که او در حال رقص است و نه مبارزه.

۴. میشل یئو تعمداً از یک سال قبل از شروع فیلم‌برداری، در هیچ پروژه‌ی دیگری بازی نکرد تا بتواند روی یادگیری و تمرین زبان چینی ماندارین متمرکز شود.

۵. تا به امروز فیلم «ببر خیزان، اژدهای پنهان» تنها فیلم هنرهای رزمی است که برای دریافت جایزه اسکار در بخش بهترین فیلم نامزد شده است.۶. در سال ۲۰۰۱، این فیلم اولین فیلم خارجی زبان بود که توانست در آمریکا فروشی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار داشته باشد.

۷. این فیلم رکورد دریافت بیشترین نامزدی اسکار در بخش فیلم‌های خارجی را دارد. «ببر خیزان، اژدهای پنهان» در ۱۰ بخش ازجمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی (آهنگ)، بهترین نویسندگی (فیلم‌نامه اقتباسی)، بهترین تدوین و بهترین طراحی لباس، نامزد اسکار شده بود.

۸. طراح حرکات اکشن فیلم، وو پینگ یوئن Woo-Ping Yuen، مسئول طراحی صحنه‌های مبارزه در فیلم «ماتریکس» The Matrix محصول ۱۹۹۹ و باقی دنباله‌های آن نیز بوده است.

۹. انگ لی در طی ساخت این فیلم دچار هیجان و تنش زیادی شد و دوباره به کشیدن سیگار روی آورد.۱۰. در ابتدا قرار بود جت لی Jet Li نقش لی مو بی Li Mu Bai را بازی کند، اما به خاطر بازی در «رومئو باید بمیرد» Romeo Must Die در همان سال این نقش را نپذیرفت. سپس این نقش به لئون لای Leon Lai بازیگر و خواننده‌ی هنگ‌کنگی پیشنهاد شد که او نیز بازی در آن را قبول نکرد.

۱۱. در اولین نسخه‌ی پیش‌نویس فیلم‌نامه نوشته شده بود: “به یاد داشته باشید که در این فیلم‌نامه هیچ‌ توضیحی برای صحنه‌های مبارزه وجود ندارد، اما بدانید که این صحنه‌ها به بهترین صحنه‌های مبارزه در تاریخ سینما تبدیل خواهد شد، نقطه”

۱۲. شمشیر سبز سرنوشت (The Green Destiny Sword) که در فیلم در کنار سایر سلاح‌ها وجود دارد، ساخته‌ی تایوان هستند. سازنده‌ی شمشیر در حقیقت همسایه‌ی انگ لی در منزل کنونی او در تایوان بوده است.

 

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید