کمپانی وارنر برادرز Warner Bros. Pictures گفته که «دانکرک» Dunkirk فیلم جدید کریستوفر نولان در ۱۲۵ سالن سینما به‌صورت ۷۰ میلی‌متری به اکران درخواهد آمد. این بزرگ‌ترین اکران از این مدل فیلم‌ها در ۲۵ سال اخیر است که مدیون کریستوفر نولان Christopher Nolan و باورش بر این مدل از فیلم‌هاست.
کارگردانانی چون کریستوفر نولان، پل توماس اندرسون (Paul Thomas Anderson) و کوئنتین تارانتینو (Quentin Tarantino) کسانی هستند که روی این مدل از فیلم‌سازی قسم می‌خورند و آن را بهترین نوع ساخت ازلحاظ شفافیت می‌دانند. روش ساختی که «لورنس عربستان» Lawrence of Arabia و «بن هور» Ben-Hur با آن ساخته‌شده است. آنها بر این باورند که این روش ساخت پررنگ و لعاب‌تر و شفاف‌تر است. بااین‌حال سالن‌های سینما از نمایش پروژکشنی کنار کشیده‌اند و آن را با نمایش دیجیتال که کم‌هزینه‌تر است جایگزین کرده‌اند. فیلم‌سازی بزرگ چون نولان و امثال او تنها کسانی هستند که می‌توانند با ساخت چنین فیلم‌هایی سینماها را ترغیب به بیرون آوردن وسایل قدیمی و نمایش پروژکشنی پرهزینه کنند.

کریستوفر نولان در پشت‌صحنه فیلم «دانکرک»

در سال ۲۰۱۶ تارانتینو و کمپانی وینستن (Weinstein) توانستند فیلم ۷۰ میلی‌متری «هشت نفرت‌انگیز» The Hateful Eight را در ۱۰۰ سالن سینما به نمایش درآورند. این حرکت سروصدای زیادی کرد اما هزینه‌ی آن نیز بسیار زیاد بود. برخی هزینه برگرداندن سینماها به وضعیتی که توانایی نمایش فیلم‌های ۷۰ میلی‌متری را داشته باشند را بین ۸ تا ۱۰ میلیون دلار برآورد کردند.
در سال ۲۰۱۴ نیز نولان موفق شد کمپانی‌های پخش فیلم «میان ستاره‌ای» Interstellar را راضی کند این فیلم را در ۵۰ سالن آی‌مکس که توانایی پخش فیلم‌های ۷۰ میلی‌متری را داشتند به اکران درآورند. فیلم‌هایی چون «استاد» The Master از اندرسون (Anderson) و «هملت» Hamlet از کنت برنا (Kenneth Branagh) هم برای نشان دادن عظمت خود به‌صورت ۶۵ میلی‌متری ساخته شدند.
«دانکرک» بر ظرافت جنگ جهانی دوم متمرکز است. بازیگرانی چون تام هاردی (Tom Hardy)، برانا (Branagh)، مارک ریلانس (Mark Rylance)، هری استایل (Harry Styles) و بازیگر تازه وارد فیون وایت‌هد (Fionn Whitehead) در آن ایفای نقش می‌کنند. نولان همیشه درصدد ساخت فیلمی ۷۰ میلی‌متری بوده و بیشتر فیلم را با دوربین باکیفیت بالای دوبعدی آی‌مکس فیلم‌برداری کرده است. او شدیداً و خیلی روراست، مخالف پخش‌های خانگی ست و پرده سینما را به همه‌چیز ترجیح می‌دهد.
نولان گفته:‌

من سال‌هاست عاشق فیلم هستم، مخصوصاً فیلم‌های آی‌مکس (پرده‌های آی‌مکس) که بهترین رسانه برای تعریف داستان هستند. کیفیتی که فیلم روی این پرده‌ها دارد با هیچ‌چیز دیگری قابل‌مقایسه نیست. بینندگان در این فرم از فیلم به درون فیلم و هیجاناتش کشیده می‌شوند .

این فیلم ۲۱ جولای به اکران عموم درخواهد آمد.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید