آیا «انتقام‌جویان»‌ باید دولتی بشوند؟ این ایده فوق‌العاده بحث‌انگیزی‌ست که باعث شعله‌ور شدن این «جنگ داخلی» میان ابرقهرمانان این فیلم هیجان‌انگیز و پرزرق و برق می‌شود. فیلمی بسیار سورئال و جذاب، که به سبک‌ آثار مارول بسیار خنده‌دار هم هست. فیلم، یک بازی سرگرم‌کننده با ایده همیشگی وجود دورویی و خیانت میان انتقام‌جویان شروع می‌کند و بر همین اساس به جلو می‌رود و ساخته می‌شود.

همیشه وقتی انتقام‌جویان عملیات خیره‌کننده‌شان را در مکانی به پایان می‌رسانند، تعداد بی‌شماری از مردم عادی کشته می‌شوند، و خسارات جانبی زیادی به جا می‌ماند. این باز دیگر این موضوع غیرقابل گذشت است، و حالا آنها مجبورند تحت کنترل و نظارت سازمان ملل دربیایند.

بعد از عملیات فاجعه‌باری که انتقام‌جویان در شهر لاگوس (در نیجریه)‌انجام می‌دهند، که در جریان آن اسکارلت ویچ (با بازی الیزابت اولسن)‌ اشتباها قسمتی از یک ساختمان را نابود می‌کند و تعداد زیادی از انسان‌های بی‌گناه کشته‌ می‌شوند، طی یک نشست سیاسی در شهر وین تصمیم گرفته می‌شود که انتقام‌جویان دیگر نباید استقلال عمل داشته باشند و باید تحت نظارت سازمان ملل عمل کنند. این یک تحقیر غیرقابل باور برای آنهاست. این قرارداد برای این  ابرقهرمانان به تلخی معاهده ورسای است.

کاپیتان آمریکا‌(با بازی کریس اونز)‌ به دفاع از استقلال انتقام‌جویان برمی‌خیزد. تعدادی دیگر از ابرقهرمانان مانند وینتر سولجر ( سباستین استنفالکن‌(آنتونی مک‌کی)‌، هاک‌آی‌(جرمی رنر) و اسکارلت ویچ نیز همراه او می‌شوند.

اما در مقابل او نیز گروهی از ابرقهرمانان دیگر هستند که تصمیم گرفته‌اند با واقعیت‌های دنیای سیاست کنار بیایند. تونی استارک، یا همان آیرون‌من (با بازی رابرت داونی جونیور) به مخالفت با او برمی‌خیزد و گروهی دیگر مانند وارماشین (دان چیدلبلک ویدو (اسکارلت یوهانسن)‌، بلک پنتر(چدویک بزمان) و ویژن(پل بتانی)‌ نیز در کنار او هستند.

ولی صبر کنید. هرچقدر هم که این مشکلات تفرقه‌افکنانه واقعی به ‌نظر بیایند، آیا امکانش نیست که یک مامور آلمانی پلید (که نقش او را دنیل برول بسیار متقاعدکننده بازی کرده) عمدا آتش اختلافات را شعله‌ور کرده باشد؟ این مامور آلمانی کسی‌ است که از راز تاریک درون یکی از ابرقهرمانها یعنی وینتر سولجر خبر دارد، و می‌داند که او قبلا در سال ۱۹۹۱ تحت آزمایشات ارتش روسیه قرار گرفته و در اثر این آزمایشات او توان بالقوه برای تبدیل شدن به موجودی خطرناک و نابودگر را دارد. با دانستن این راز او تلاش می‌کند از این توان مخفی خطرناک به نفع خودش بهره‌برداری کند.

 

 

239728930 (1)

 

و برای اینکه همه‌چیز خیلی جذابتر، و البته گیج‌کننده‌تر بشود، دو ابرقهرمان دیگر هم اضافه می‌شوند، یعنی انت-من(با بازی پل راد)، و همینطور اسپایدرمن ( تام هالند)، و این دو شخصیت به طرز اغواگرانه‌ای باروحیه و خیلی خنده‌دار هستند. سرخوشی و طنز فوق‌العاده این دو شخصیت در واقع بخش مهم و اساسی در جهان مارول است، و به درون جدیت‌ خشک  و کمال‌گرایی انتقام‌جویان نفوذ کرده  و آنرا تلطیف می‌کند. رویارویی نهایی این دو گروه با هم واقعا تماشایی‌ست، وقتی که زدوخوردها و انفجارهای دو طرف با تک‌جمله‌های فوق‌العاده خند‌ه‌دار از طرف این شخصیت‌ها پاسخ داده می‌شود.

حالا این جنگ داخلی در بین انتقام‌جویان چه اهمیت سیاسی‌ای دارد؟ آیا تیم کاپیتان آمریکا نماینده طرفداری از حقوق آزادی فردی هستند، و دارند بی‌تاثیری و بی‌خاصیتی دولت و حکومت را دست می‌اندازند؟ آیا آیرون‌من و گروهش در واقع پرچم‌داران دموکراسی اجتماعی میانه‌رو هستند؟ چقدر عجیب است که کاپیتان آمریکا، یک فرد نظامی متعلق به دوران حکومت فرانکلین دلانو روزولت، حالا دارد کنترل سلسله‌ مراتبی ( که از اساس ارتش است)‌ را به تمسخر می‌گیرد. چقدر جالب که تونی استارک، آن کارآفرین نترس که همیشه به خطرکردن اعتقاد داشت، حالا کسی‌ست که می‌خواهد بوروکراسی را حاکم کند. از مقایسه نفرات حاضر در هر دو تیم چیز زیادی درباره هویت سیاسی آنها به‌دست نمی‌آورید. البته در تیم آیرون‌من، تقریبا دو برابر تیم مقابل،  آمریکاییان آفریقایی تبار حضور دارند و از نظر رعایت تنوع نژادی این گروه برتری دارند.

کاملا مشخص است که تفاوت ایدئولوژیکی فاحشی بین این دو تیم وجود ندارد. حتی وقتی دارند یکدیگر را کتک می‌زنند و خرد می‌کنند – البته این بار در محیطی که امکان هیچ خسارت جانبی‌ای وجود ندارد – کاملا واضح است که عشق و رفاقت بین‌شان دست‌نخورده باقی مانده است. و هیچ‌کدام از آنها واقعا اهمیتی به کنترل دولتی و آن سیاستمداران کت‌وشلوار پوشیده و خسته‌کننده ( که نقش‌شان را ویلیام هرت و مارتین فری‌من بازی کرده‌اند) نمی‌دهند.

بهترین صحنه فیلم در اواسط آن اتفاق میفتد، وقتی تونی استارک می‌خواهد اسپایدرمن را به تیم خودش بیاورد، و گفتگویی طولانی و بسیار کنایه‌آمیز و خنده‌دار بین این دو درمی‌گیرد. در این جنگ داخلی اصلا به نظر نمی‌رسد که کسی برنده نهایی باشد، البته ممکن است عنوان فیلم شما را به این نتیجه‌گیری متمایل کند که قرار است کاپیتان آمریکا مهمترین مبارزه‌کننده این جنگ باشد، چون به هرحال قرار بوده این فیلم، فیلم خودش باشد. در حقیقت کاریزماتیک نبودن کریس اونز، هنوز یک مشکل اساسی محسوب می‌شود. او زیر سایه رابرت داونی، و تقریبا همه بازیگران دیگر قرار می‌گیرد. البته این موضوع در طول فیلم خیلی زیاد حس نمی‌شود. این فیلم مثل تنقلات شیرین می‌ماند، اصلا ارزش غذایی ندارد، ولی فوق‌العاده خوشمزه است.

این فیلم را هم اکنون در نماوا با دوبله فارسی اختصاصی ببینید.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید