خطر لو رفتن داستان:

انتقام‌جویان در صدد کشتن همدیگر؟! حق دارید تعجب کنید. البته همه‌چیز از عنوان فیلم مشخص است: «کاپیتان امریکا: جنگ داخلی». استیو راجرز یا همان کاپیتان امریکا، با بازی کریس اونز بی‌نظیر، در یک جناح ایستاده است. تونی استارک یا همان آیرون‌من، با بازی رابرت داونی جونیور ستودنی، رهبر گروه دیگر است. و آیرون‌من به کاپیتان می‌گوید «دلم می‌خواد اون دندون‌های سفید بی‌نقصت ر‌ا خرد کنم.»

بی‌نقص بودن شخصیت‌هایی که دنیای مارول خلق کرده خود باعث ایجاد خسارتهای جانبی می‌شود. ببینید که این چند قهرمان کتاب مصور که مانند سلاح‌های کشتارجمعی هستند در انتهای فیلم «انتقام‌جویان: عصر اولتران» چه خرابی‌هایی به‌بار آوردند. ساختما‌نها با خاک یکسان شدند و از بین رفتند. مردم عادی کشته شدند.در فیلم جدید کاپیتان امریکا، وزیر امور خارجه اعلام می‌کند که این‌گونه کارها دیگر قابل پذیرش نیست. سازمان ملل خواستار پاسخگویی از طرف آنها می‌شود. و  در کمال تعجب می‌بینیم که آیرون‌من این بار قبول می‌کند. کاپیتان امریکا اما زیر بار نمی‌رود. و بازی آغاز می‌شود.

7704_999_captain-america-civil-war-2016-cinema-movie-review_fullصبر کنید! چی؟ یعنی طرفدارانی که بلیط سینما خریده‌اند تا یک مبارزه دیگر از انتقام‌جویان ببینند حالا قرار است شاهد یک سخنرانی درباره مضرات آنها باشند؟ مگر نه اینکه تمام آن خسارتها دیجیتالی بودند؟ یعنی مدیران مارول از تجربه بد  دی‌سی کامیکس و فیلم ناموفق «بتمن دربرابر سوپرمن» هیچ‌چیز یاد نگرفتند؟ ولی نگران نباشید. به محض اینکه موعظه‌ها تمام می‌شوند هیجان و حرکت شروع می‌شود و بدون وقفه تا پایان فیلم ادامه پیدا می‌کند. فقط باید انتخاب کنید که طرف کدام گروه هستید. شما تیم آیرون‌من را انتخاب می‌کنید یا تیم کاپیتان را؟

در داستان‌های مارول در نهایت همیشه این مهم است که چه کسی جذاب‌ترین ابزارها را در اختیار دارد. کاپیتان سپر فوق‌العاده‌اش را دارد، و همچنین حمایت اسکارلت ویچ (با بازی الیزابت اولسن)، فالکن‌( آنتونی مک‌کی)‌، هاک‌آی(جرمی رانر)، و انتمن‌(پل راد) را در اختیار دارد. آیرون‌من شوخ‌طبعی روحیه‌بخش بی‌نظیرش را دارد که می‌تواند به درون هر فیلمنامه پرطمطراقی نفوذ کند. از طرف دیگر اووار ماشین (با بازی دان چیدل)، بلک ویدو (اسکارلت یوهانسون)، ویژن (پل بتانی) و اسپایدرمن جوان ( تام هالند)‌ را در کنار خود دارد. هالک و ثور در این فیلم حضور ندارند.

هیچ‌کس نمی‌داند چه اتفاقی دارد برای بلک پنتر (با بازی چدویک بوزمان) می‌افتد به جز اینکه او واقعا از وینتر سولجر (سباستین استن) متنفر است. وینتر سولجر هم که رفیق صمیمی کاپیتان امریکاست، البته به جز موقعی که شستشوی مغزی او را تبدیل به موجودی مرگبار می‌کند. آیرون‌من به او می‌گوید «کاندیدای منچوری». البته شوخی جالبی است اما وقتی پای شرارت در میان باشد هیچ‌کس به موذی‌گری و خطرناکی زمو (با بازی دنیل برول) نیست.

captain-america-civil-war-review-freaking-awesome-2016-imagesواقعا آفرین به برادران روسو، جو و آنتونی، کارگردانان این فیلم، که توانسته‌اند بدون از یاد بردن شخصیت‌پردازی درگیری‌ها و کشمکش‌ها را به بالاترین درجه ممکن برسانند. حماسه رعدآسایی که این دو خلق کرده‌اند بسیار هوشمندانه، سرزنده، سرشار از درک سیاسی و فوق‌العاده سریع است. کاری تمیز از نویسندگان فیلمنامه یعنی، کریستوفر مارکوس و استیون مک‌فیلی، که از سال ۲۰۱۱ و با فیلم «کاپیتان امریکا: اولین انتقام‌جو» همکاری خود را با این سری فیلمهای مارول آغاز کرده‌اند. آیا برای یک فیلم صرفا سرگرم‌کننده که از صحنه‌های خشن لبریز شده است، محکوم کردن خشونت کاری ریاکارنه به حساب می‌آید؟ حتما! اصلا این قانون شماره یک هالیوود است. فصل سوم سری کاپیتان امریکا خیلی شبیه فیلم سوم انتقام‌جویان است. یک نبرد به اوج رساننده در فرودگاه که همه نیروها و داشته‌های خود را رو می‌کند و هر دو گروه – در حالیکه بهترین لباس‌های ابرقهرمانی‌خودشان را پوشیده‌اند- روی باند فرودگاه جمع‌ می‌شوند تا کتک مفصلی به هم بزنند.
البته در جاهایی از داستان واقعا زیاده‌روی می‌کنند و ماجراها خیلی آشنا وتکراری‌ است. ولی یک داستان حاشیه‌ای احساسی تا سرحد مرگباری جلو می‌رود. کشمکش بین اعضای این خانواده از هم پاشیده احتمالا تا پایان دو فیلم بعدی انتقام‌جویان یعنی فیلم دو قسمتی «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» برطرف نخواهد شد. در کنار همه اینها «کاپیتان امریکا: جنگ داخلی» ، سرگرمی، خشونت و آتش‌بازی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

 

 

برگرفته از: http://www.rollingstone.com

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید