جشنواره فیلم کن به تازگی لیست رقابت‌کننده‌های امسال را منتشر کرده و در این میان ۱۹ فیلم از ۲۱ فیلم‌ساز برای جایزهٔ اصلی یعنی نخل طلا به رقابت خواهند پرداخت. با ما همراه باشید تا این کارگردان‌ها و فیلم‌هایشان را به شما معرفی کنیم.

۲۱ کارگردانی که در جشنواره کن ۲۰۱۹ برای نخل طلا رقابت خواهند کرد ـ قسمت اول

کن لوچ

کن لوچ Ken Loach دومین شرکت‌کنندهٔ امسال است که تاکنون دو نخل طلا را از آن خود کرده است. او برای فیلم‌های «اینجانب، دانیل بلیک» I, Daniel Blake و «بادی که کشتزار جو را تکان می‌دهد» The Wind That Shakes the Barley جایزه مهم کن را دریافت کرده است. او با فیلم‌های زیادی مثل «تالار جیمی» Jimmy’s Hall و «سهم فرشته» The Angel’s Share که برندهٔ جایزه بزرگ هیئت داوران شد، به عنوان کارگردان در کن حضور فعالی داشته است. امسال «متأسفیم جا ماندی» Sorry We Missed You اثر لوچ را خواهیم دید.

لاج لی

رقابت سنگین در کنار کسانی مثل ترنس مالیک Terrence Malick و پدرو آلمودوار برای اولین تجربهٔ شرکت در جشنواره کن تجربهٔ سوررئالی به‌حساب می‌آید. لاج لی Ladj Ly امسال چنین تجربه‌ای خواهد داشت. اولین فیلم بلند این کارگردان اهل مالی، «بینوایان» Les Miserables نام دارد. لی اولین فیلم‌اولی جشنواره امسال خواهد بود.

ترنس مالیک

پس از کسب نخل طلا در سال ۲۰۱۱ برای فیلم «درخت زندگی» The Tree of Life، امسال ترنس مالیک دوباره در بلوار کروآزت Croisette قدم خواهد زد. جدیدترین فیلم او به نام «یک زندگی پنهان» A Hidden Life، تنها سومین ساختهٔ اوست که در این جشنواره به رقابت می‌پردازد. مالیک در سال ۱۹۷۹ برای «روزهای بهشت» Days of Heaven برندهٔ جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم کن شد.

کلبر مندونسا فیلیو و جولیانو دورنلی

کلبر مندونسا فیلیو Kleber Mendonça Filho فیلم‌ساز برزیلی در سال ۲۰۱۶ با نمایش «برج دلو» Aquarius یکی از شرکت‌کننده‌ها برای دریافت نخل طلا بود که در آخر نخل دگرباشی را به خانه برد. جولیانو دورنلی Juliano Dornelles فیلم‌ساز تازه‌واردی است که اغلب فیلم‌هایش از چند فیلم کوتاه تشکیل شده است. هر دو نفر کارگردانی «قوش شب» Bacurau که اثری علمی‌-تخیلی و مرموز است را برعهده داشته‌اند.

کورنلیو پورومبوی

کارگردان رومانیایی با نمایش «سوت‌زن‌ها» Gomera برای اولین بار در رقابت‌های جشنواره کن شرکت خواهد کرد. هرچند کورنلیو پورومبوی Corneliu Porumboiu پیش از این فیلم‌هایی مثل «گنج» The Treasure و «پلیس، صفت» Police, Adjective را در بخش نوعی نگاه جشنواره نمایش داده و با کن غریبه نیست.

آیرا ساکس

آیرا ساکس Ira Sachs فیلم‌ساز مستقل محبوب آمریکایی، امسال برای اولین بار با فیلم «فرانکی» Frankie در بخش اصلی جشنواره کن شرکت می‌کند. این فیلم روایت یک ماجرای خانوادگی است که بازیگر همیشگی جشنواره یعنی ایزابل هوپر Isabelle Huppert هم در آن بازی می‌کند. ساکس در جشنواره‌های مهم دیگری مثل ساندنس و برلین شرکت داشته است. «مردان کوچک» Little Men و «چراغ‌ها را روشن بگذار» Keep the Lights On از فیلم‌های مطرح او هستند.

سلین سیاما

این کارگردان فرانسوی در سال ۲۰۱۴ با فیلم نوجوانانه «دختربچگی» Girlhood تماشاچیان بخش دو هفته کارگردانان را حیران ساخت. حالا سلین سیاما Céline Sciamma با جدیدترین اثرش «چهره زنی روی آتش» Portrait of a Lady on Fire برای کسب نخل طلا رقابت خواهد کرد. «نیلوفرهای آبی» Water Lilies اثر سیاما در بخش نوعی نگاه در سال ۲۰۰۷ به نمایش در آمد و موفق به کسب جایزهٔ دوربین طلایی شد.

ایلیا سلیمان

«بهشت حتما همین است» It Must Be Heaven بازگشت دوبارهٔ ایلیا سلیمان Elia Suleiman کارگردان فلسطینی را برای سومین بار به جشنواره کن رقم زده است. پیش از این سلیمان با فیلم‌های «زمانی که می‌ماند» The Time That Remains در سال ۲۰۰۹ و «مداخله الهی» Divine Intervention در سال ۲۰۰۲ که جایزه هیئیت داوران را به نام او زد، در جشنواره کن شرکت کرده بود. «۷ روز در هاوانا» 7Days in Havana اثر سلیمان در سال ۲۰۱۲ در بخش نوعی نگاه به نمایش در آمد.

ژوستین تریه

ژوستین تریه Justine Triet برای اولین بار با فیلم «پیشگو» Sibyl در بخش اصلی جشنواره کن حضور خواهد داشت. این سومین فیلم بلند تریه پس از «با ویکتوریا در تخت» In Bed With Victoria در سال ۲۰۱۶ و «عصر وحشت» Age of Panic در سال ۲۰۱۳ به‌حساب می‌آید. تریه یکی از چهار کارگردان خانم است که امسال برای کسب نخل طلا در جشنواره فیلم کن شرکت کرده‌اند.
این مقاله برگرفته از نوشتهٔ زک شارف Zack Sharf در سایت indiewire.com است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید