در ماه اکتبر امسال دو فیلم با بازی دو بازیگر رقیب برای جایزه‌ی اسکار اکران شده است: بردلی کوپر در «ستاره‌ای متولد شده است» و رایان گاسلینگ در «نخستین انسان». هرکدام از آن‌ها که برنده شود، با سنت آکادمی اسکار سازگار خواهد شد: بازیگرانی همچون لئوناردو دی‌کاپریو، جیمی فاکس، دنزل واشینگتن و راسل کرو پس از اثبات خودشان به‌عنوان عوامل موفقیت تجاری فیلم‌ها، به چهره‌ی فیلم‌های پرمخاطب اسکار تبدیل شدند.
اما قسمت عجیب اسکار ۲۰۱۹ این است که کوپر و گاسلینگ تنها دو نامزد احتمالی میان ۸ بازیگر کهنه‌کار خواهند بود. در این مقاله به نامزدهای احتمالی جایزه بهترین بازیگر اصلی مرد نگاهی می‌اندازیم.

بردلی کوپر، A Star Is Bornجذابیت و همه‌فن‌حریف بودن کوپر یادآور جرج کلونی برنده‌ی دو جایزه‌ی اسکار است. او در سبک‌های مختلف ازجمله کمدی، عاشقانه، جنگی و درام درخشیده است. حالا سبک موزیکال را به کارنامه‌ی بازیگری، نویسندگی و کارگردانی‌اش اضافه کرده است.
اگر کوپر نامزد اسکار شود، مسیر او برای برنده شدن کامل می‌شود. توجه زیادی به هم‌بازی او لیدی گاگا جلب شده است. کوپر هم‌چنین می‌تواند در چند بخش نامزد شود که کار را برای داوران سخت خواهد کرد. بااین‌حال، هیئت‌داوران به بازیگرانی که به سمت کارگردانی رفته‌اند نیز نگاه ویژه‌ای دارد. هم‌چنین کوپر استعدادهای پنهان موسیقیایی‌اش را نیز در این فیلم به تصویر کشیده است. «ستاره‌ای متولد شده است» نقدهای بسیار چشمگیری نیز دریافت کرده است.

رایان گاسلینگ، First Manاولین بار است که گاسلینگ نقش یک چهره‌ی واقعی را برعهده‌گرفته است. در ۱۰ سال اخیر، تقریباً یک‌سوم نامزدهای اسکار نقش شخصیت‌های واقعی را داشته‌اند. وینستون چرچیل و آبراهام لینکلن ازجمله نقش‌های مهم حقیقی بوده‌اند. نقش نیل آرمسترانگ در «نخستین انسان» نیز یک چهره‌ی مهم تاریخی به‌حساب می‌آید.
دو فیلم دیگری که درباره‌ی ناسا ساخته شده بودند، موفق به دریافت نامزدی بهترین فیلم شدند، اما «مردان واقعی» The Right Stuff و «آپولو ۱۳» Apollo ۱۳ هیچ‌کدام برای بازیگر اصلی مردشان نامزدی اسکار را دریافت نکردند. دو فیلم پیشین دیمین شزل Damien Chazelle، «ویپلش» Whiplash و «لا لا لند»، جایزه‌ی بهترین بازیگر مکمل زن و بازیگر اصلی را از آن خود کردند. گاسلینگ بازیگر جدی با طرفداران بشمار است.

ویگو مورتنسن، Green Bookقرار دادن نام ویگو مورتنسن Viggo Mortensen در این لیست به‌نوعی تقلب محسوب می‌شود. پس از سال‌ها حضور در نقش‌های مکمل، نقش او در آثار حماسی پیتر جکسون Peter Jackson زیاد مورد تشویق قرار نگرفت. به‌جز سه‌گانه‌ی «ارباب حلقه‌ها»، او از بازی در فیلم‌های بزرگ و پرهزینه دوری کرده و بیشتر به فیلم‌های جمع‌وجورتر ازجمله سه فیلم به کارگردانی دیوید کراننبرگ David Cronenberg («سابقه خشونت» A History of Violence که پرفروش‌ترین آن‌ها بود) رو آورده بود؛ اما نامزدی او در سال ۲۰۱۶ برای فیلم متواضع «کاپیتان خارق‌العاده» Captain Fantastic نشان داد که کار او دیده شده است.
به نظر می‌رسد که «کتاب سبز» نامزد بخش بهترین فیلم شود. باید دید که موفقیت اکران جهانی این فیلم به کمک مورتنسن خواهد آمد یا نه.

کریستین بیل، Viceهنوز بازی کریستسن بیل Christian Bale در نقش دیک چینی Dick Cheney در «معاون» دیده نشده است؛ اما خبرها حاکی از شباهت بی‌اندازه‌ی بیل و چینی است.
جدا از علاقه‌ی آکادمی به سیاست، بازی در این نقش برای داوران آکادمی بسیار جذاب خواهد بود. بیل به خاطر تغییر چهره‌اش در این فیلم به‌مثابه رابرت دنیرو می‌ماند. احتمال می‌رود که با اکران این فیلم، توجه مخاطبان و نقدهای مثبتی روانه‌ی این فیلم شود.

استیو کارل، Beautiful Boyاستیو کارل Steve Carell جدا از کارهای همیشگی‌اش در انیمیشن‌ها (به‌خصوص مجموعه «من نفرت‌‌انگیز» Despicable Me)، در فیلم‌های مستقل زیادی پس از «گوینده ۲» Anchorman ۲ بازی کرده است.
در «پسر زیبا»، کارل با نامزد بهترین بازیگر مرد سال گذشته یعنی تیموتی شالامی Timothee Chalamet هم‌بازی شده و نقش یک پدر درگیر اعتیاد پسرش را بازی می‌کند.
در بسیاری از سال‌ها، بازی‌هایی مثل بازی‌های کارل، شانس بیشتری برای دیده شدن داشته‌اند؛ اما ممکن است امسال کار قوی کارل کمی ازنظرها دور بماند.

هیو جکمن، The Front Runnerهیو جکمن Hugh Jackman در نقش سناتور گری هارت Gary Hart در فیلم جدید جیسون رایتمن Jason Reitman ظاهر شده است. با توجه به اکران «رقیب پیشتاز» در جشنواره‌های تورنتو و تلیوراید، احتمال نامزدی جکمن در اسکار ۲۰۱۹ بسیار زیاد است. موفقیت چشمگیر «برترین شومن» The Greatest Showman در سال گذشته که به دلیل اکران در ایام کریسمس از چشم داوران پوشیده ماند، این احتمال را قوی‌تر می‌کند. «رقیب پیشتاز» اولین کار جکمن پس‌ازاین فیلم است. پیش‌بینی می‌شود اکران ماه نوامبر فیلم توجه زیادی را به بازی جکمن جلب کند.

رابرت ردفورد، The Old Man and the Gun۵ سال پیش، انتظار می‌رفت که رابرت ردفورد برای «همه‌چیز از دست رفته است» All Is Lost موفق به دریافت جایزه شود، اما او حتی نامزد هم نشد. امسال با این شایعه که احتمالاً «پیرمرد و تفنگ» آخرین فیلم ردفورد خواهد بود، شانس او برای دریافت نامزدی اسکار بالا می‌رود.
بیشتر سال‌ها، چنین چیزی یک راه آسان برای دریافت نامزدی اسکار به‌حساب می‌آمد؛ اما امسال این روش کمی متقلبانه به نظر می‌رسد.

کلینت ایستوود، The Muleشاید عده‌ی کمی به نامزد شدن کلینت ایستوود Clint Eastwood فکر کنند؛ اما به‌عنوان یک بازیگر ۸۸ ساله که حرفه‌اش را از زمان شکفتن الویس پریسلی آغاز کرده، هنوز یک هدف در دنیای جشنواره‌ها وجوپ دارد و آن‌هم دریافت اسکار بهترین بازیگر اصلی مرد است.
در اولین نقش اصلی او در «گرن تورینو» Gran Torino، ایستوود نقش یک مرد ۹۰ ساله که به یکی از قاچاقچیان غیر جذاب مواد مخدر برای کارتل مکزیک تبدیل شده بود را بازی کرد. مثل نقش ردفورد در «پیرمرد و تفنگ»، این نقش نیز بر اساس یک داستان واقعی نوشته شده بود.
«ساقی مواد مخدر» نیز هنوز اکران نشده، اما با توجه به آنونس منتشرشده و نقدهای تمجید آمیز برای این نقش شجاعانه، خشن، پرانرژی – و بازهم احتمالاً آخرین نقش – ایستوود، او نیز شانس دریافت نامزدی اسکار را دارد.
این مقاله برگرفته از نوشته‌ی تام بروگمن Tom Brueggemann در سایت indiewire.com است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید