در نقطه‌ی عطفی در مشکل جنسیتی هالیوود، «واندر وومن» Wonder Woman ساخته پتی جنکینز Patty Jenkins در باکس آفیس اکران داخل آمریکا در آخر هفته از ۴۱۶۵ سالن سینما ۱۰۰.۵ میلیون دلار فروش داشت، که بزرگترین اکران برای یک کارگردان زن در طول تاریخ است.

و در خارج آمریکا هم، «واندر وومن» از ۵۵ مارکت ۱۲۲.۵ میلیون دلار فروخت که مجموع فروش جهانی آن‌را به ۲۲۳ میلیون دلار، از جمله اکران رتبه‌ی اولی در چین با ۳۸ میلیون دلار، رساند.

استودیو‌های هالیوود به تمایل نداشتن برای به کار گیری کارگردان‌های زن معروفند، چه رسد به فیلم پرهزینه‌ی بزرگی با حضور یک ابرقهرمان پیشتاز. عملکرد «واندر وومن» حتی می‌تواند فشار بیشتری بر شرکت های فیلم‌سازی برای دادن پیشنهاد‌های کاری بیشتر به فیلم‌سازان زن، وارد آورد.

این فیلم ۱۵۰ میلیون دلاری شرکت برادران وارنر Warner Bros با درخشش گل گدوت Gal Gadot در نقش پرنس دایانا/واندر وومن، همچنین اولین فیلم مجموعه با حضور یک ابرقهرمان زن پس از «کت‌وومن» Catwoman و «الکترا» Elektra در اواسط دهه‌ی اول قرن بیست و یکم است. «واندر وومن» — که از ۱۹۹۶ در حال توسعه بوده است — تماشاگران زن را به سمت خود کشید (۵۲ درصد)، که تقریبا برای هیچ عنوان ابرقهرمانی شنیده نشده است و معمولا ۶۰ درصد مخاطبان را مردان تشکیل می‌دهند.

جف گلدستین، رئیس پخش شرکت وارنر داخل آمریکا، گفت:

چشم‌انداز پتی Patty مخاطب را مسحور کرد. او واقعا بااستعداد است. روشن است که تماشاگران این فیلم در سراسر دنیا با آن ارتباط نزدیکی برقرار می‌کنند. من مطمئنم دایانا را پس از این بیشتر بر روی پرده‌های سینما خواهیم دید.

«واندر وومن» شانزدهمین فیلم ابرقهرمانی شد که در باکس آفیس داخل آمریکا از مرز ۱۰۰ میلیون دلار عبور کرد، لیستی که در صدر آن «انتقام‌جویان» The Avengers با ۲۰۷ میلیون دلار، «انتقام‌جویان: عصر اولتران» Avengers: Age of Ultron  با ۱۹۱.۳میلیون دلار، «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» Captain America: Civil War با ۱۷۹.۱میلیون دلار، «آیرون‌من» Iron Man  با ۱۷۴ میلیون دلار و «بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت» Batman v. Superman: Dawn of Justice  با ۱۶۶ میلیون دلار قرار دارند. «واندروومن» از اکران دو فیلم اول «ثور» Thor و «کاپیتان آمریکا» Captain America و همین‌طور اولین فیلم «آیرون‌من» Iron Man پیشی گرفت.

رکورد‌دار قبلی برترین اکران فیلم‌ساز زن، «پنجاه طیف خاکستری» Fifty Shades of Grey سم تیلور-جانسون Sam Taylor-Johnson بود، البته بدون در نظر گرفتن تورم. آن فیلم در ۴ روز آخر هفته‌ی روز ریاست جمهوری و روز ولنتاین ۲۰۱۵ با ۹۳ میلیون دلار اکران شد، و در سه روز اول خود ۸۵ میلیون دلار فروخت.

برادران وارنر و دی‌سی اینترتینمنت DC Entertainment که «مرد پولادین» Man of Steel  و «بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت» Batman v. Superman: Dawn of Justice  آن‌ها شکست بزرگی بودند، به موفقیتی مثل «واندر وومن» که بازخورد‌های لذت‌بخش و امتیاز A سینمااسکور از مخاطبان خود دریافت کرد، نیاز داشتند.

پتی جنکینز کارگردان «واندر وومن»

«واندر وومن» همچنین درخشش باکس آفیس اوایل تابستان را بعد از بدترین آخر هفته‌ی روز یادبود پس از ۱۸ سال، باز‌می‌گرداند.

فیلم جنکینز با سقوط هواپیمای استیو ترور Steve Trevor (با بازی کریس پاین Chris Pine) در تمیسکیرا جزیره‌ی آمازون‌ها شروع می‌شود، جایی که در آن پرنسس دایانا (گدوت Gadot) توسط خاله‌اش، جنگجوی بزرگ آنتیوپ Antiope (با بازی رابین رایت Robin Wright)، تعلیم داده شده است. دایانا به زودی جزیره را ترک می‌کند تا تلاش کند جنگ متوقف شود، و این آغاز تبدیل شدن او به واندر وومن است.

«واندر وومن» در دنیا و در بسیاری از مارکت‌ها از جمله چین، از فیلم ابرقهرمانی «مرد پولادین» Man of Steel وارنر پیشی گرفت. بر اساس گزارشات استودیو، این فیلم همچنین جلوتر از فیلم‌های «نگهبانان کهکشان» Guardians of the Galaxy، دو قسمت اول «آیرون‌‌من» و دو عنوان اول «کاپیتان آمریکا» پیشتازی می‌کند.

«واندر وومن» رتبه‌ی چهارم بهترین اکران فیلم‌های وارنر را در چین و مکزیک به دست آورد (۸.۴ میلیون دلار). این فیلم در کره‌ی جنوبی با ۸.۵ میلیون دلار و در برزیل با ۸.۳ میلیون دلار مقام اول را داشت. در اروپا، این فیلم اکرانی ۷.۵ میلیون دلاری در انگلستان داشت اما در ایتالیا و روسیه رقابت را به «دزدان دریایی کاراییب: مرده‌ها قصه نمی‌گویند» Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales واگذار کرد. «واندر وومن» هنوز در بسیاری از مارکت‌های بزرگ مانند آلمان و فرانسه اکران نشده است.

سالن‌های آی‌مکس Imax در دنیا ۱۸.۳ میلیون دلار فروختند — سومین اکران بزرگ برای یک فیلم دی‌سی کمیکز DC Comics — که ۹ میلیون دلار آن داخل آمریکا بود.

فیلم دیگر این آخر هفته، انیمیشن دریم‌ورکس DreamWorks به نام «کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی» Captain Underpants: The First Epic Movie پس از «واندر وومن»، با فروش تخمینی ۲۳.۵ میلیون دلار از ۳۴۳۴ سالن سینما و هزینه‌ی ساخت ۳۸ میلیون دلاری، قرار گرفت.

«کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی» که بر اساس سری کتاب‌های مشهور به همین نام ساخته شده، درباره‌ی داستان دو بچه‌ی شرور کلاس چهارمی (با صداپیشگی کوین هارت Kevin Hart و توماس میدلتیچ Thomas Middleditch) است که مدیر مدرسه‌ی بی‌رحم خود (اد هلمز Ed Helms) را هیپنوتیز می‌کنند تا فکر کند کاپیتان زیرشلواری، قهرمانی از یک کتاب کمیک، است. شخصیت‌های دیگر فیلم شامل پروفسور پیپی پی. پوپی‌پنتس Pippy P. Poopypants (نیک کرول Nick Kroll) و یه بچه مدرسه‌ای دهن‌لق به نام ملوین اسنیدلی Melvin Sneedly (جردن پیل Jordan Peele) هستند.

«کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی» آخرین عنوان دریم‌ورکس است که فاکس Fox پخش می‌کند، پیش از آن‌که یونیورسال Universal تمام مسئولیت‌های پخش و تبلیغات فیلم‌های دریم‌ورکس را بگیرد. (ان‌بی‌سی‌یو یونیورسال NBCU Universal سال گذشته دریم‌ورکس را خرید.)

در میان باقی‌مانده‌ها از هفته‌های قبل «دزدان دریایی کاراییب: مرده‌ها قصه نمی‌گویند» دیزنی Disney در دومین آخر هفته‌ی خود در آمریکا ۶۶ درصد افت کرد — بیشترین افت بین تمام فیلم‌های این مجموعه — و ۲۱.۶ میلیون دلار فروخت که جمع کل فروش داخل آمریکا را به ۱۱۴.۶ میلیون دلار رساند. اما در خارج از آمریکا «دزدان دریایی ۵» به یافتن گنجینه‌ها ادامه داد و ۷۳.۸ میلیون دلار دیگر فروخت که جمع فروش جهانی آن‌را از مرز ۵۰۰ میلیون دلار عبور داد. علاوه بر روسیه، در اسپانیا و تعدادی مارکت کوچک‌تر دیگر هم از «واندروومن» قدرت‌مند تر ظاهر شد. و در چین مجموع فروش این فیلم به عدد بزرگ ۱۴۳ میلیون دلار رسیده است.

«دزدان دریایی کاراییب: مرده‌ها قصه نمی‌گویند» در آمریکا در مقام سوم قرار گرفت، و پس از آن «نگهبانان کهکشان بخش دوم» با فروش نزدیک ۹.۷ میلیون دلار که مجموع فروش جهانی آن‌را به ۸۱۶.۶ میلیون دلار رساند.

«گارد ساحلی» Baywatch پارامونت Paramount و اسکای‌دنس Skydance که اکران شکست‌خورده‌‌ی آخر هفته‌ی قبل آمریکا بود با ۸.۵ میلیون دلار فروش جمع کلی فروش خود در آمریکا را به ۴۱.۷ میلیون دلار رسانده و در مقام پنجم باکس آفیس این هفته قرار گرفت. این فیلم مثبت ۱۷ سال نزدیک ۵۵ درصد افت کرد. در خارج از آمریکا، «گارد ساحلی» در ۳۱ مارکت با ۲۳.۸ میلیون دلار فروش اکران شد، از جمله فروش ۵.۸ میلیون دلار در انگلستان، کمی کمتر از «واندر وومن».

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید