«دانکرک» Dunkirk کریستوفر نولان Christopher Nolan با فروش ۵۰.۵ میلیون دلاری در اکران داخل آمریکا که بسیار فراتر از انتظارات بود، در باکس آفیس کولاک کرد و بهترین اکران فیلم‌های اخیر مربوط به جنگ جهانی دوم و نقطه‌ی درخشانی در کارنامه‌ی نولان را رقم زد.
«دانکرک» همچنان باید به فروش قوی خود ادامه دهد تا بودجه‌ی تولید ۱۰۰ میلیون دلاری و هزینه‌های تبلیغاتی فراوانش را پوشش دهد. نولان این فیلم را برای برادران وارنر Warner Bros. شریک دیرینه و همراه او در سه‌گانه‌ی بسیار محبوبش «شوالیه‌ی تاریکی» Dark Night، ساخت. «دانکرک» که در ۳۷۲۰ سالن سینما به نمایش درآمد، بدون شک سودآوری قابل‌توجهی از سالن‌های آی‌مکس Imax داشت که فروش آن‌ها معادل ۱۱.۷ میلیون دلار، یا به عبارتی ۲۳ درصد فروش کل بود.با ورود به آخر هفته بسیاری از پیش‌گوهای باکس آفیس پیش‌بینی کردند که «دانکرک» با توجه به موضوعش، در گذشتن از مرز ۴۰ میلیون دلار به مشکل خواهد خورد. آن‌ها به‌اشتباه خود اعتراف می‌کنند. علاوه بر بازخورد‌های قوی، «دانکرک» از مخاطبان خود در سینمااسکور امتیاز A- دریافت کرد. بیشتر مخاطبان این فیلم مرد بودند (۶۰ درصد)، درحالی‌که ۷۶ درصد خریداران بلیت بالای ۲۵ سال سن داشتند.
«دانکرک» اکرانی مشابه آخرین فیلم نولان، «میان‌سیاره‌ای» Interstellar، داشت که در طول تعطیلات طولانی شکرگزاری سال ۲۰۱۴ با حدود ۵۰ میلیون دلار فروش، ازجمله ۴۷.۵ میلیون دلار در سه روز آخر هفته، اکران شد. «شوالیه‌ی تاریکی برمی‌خیزد» The Dark Knight Rises (۲۰۱۲) بزرگ‌ترین اکران (۱۶۰.۹ میلیون دلار) و پس‌ازآن «شوالیه‌ی تاریکی» The Dark Knight در ۲۰۰۸ (۱۵۸.۴ میلیون دلار)، «بتمن آغاز می‌کند» Batman Begins در ۲۰۰۵ (با ۷۳ میلیون دلار فروش، ازجمله فروش ۴۸.۷ میلیون دلاری سه روز آخر هفته) و «تلقین» Inception در ۲۰۱۰ (۶۲.۸ میلیون دلار) قرار دارند.«دانکرک» روایتگر مشهور‌ترین نبرد جنگ جهانی دوم است، با بازی فیون وایت‌هد Fionn Whitehead، مارک رایلنس Mark Rylance، کنت برانا Kenneth Branagh، کیلین مورفی Cillian Murphy، تام هاردی Tom Hardy، جک لودن Jack Lowden — و هری استایلز Harry Styles از گروه وان دیرکشن One Direction که برای اولین بار در یک فیلم بلند بازی می‌کند و طرفداران خود را که در نمایش‌های این فیلم در لندن و نیویورک حاضر ده بودند، به وجد می‌آورد.
در میان فیلم‌های مربوط به جنگ جهانی دوم که اخیراً ساخته شده‌اند، «شکست‌ناپذیر» Unbroken آنجلینا جولی Angelina Jolie با ۳۰.۶ میلیون دلار فروش در دسامبر ۲۰۱۴ اکران شد، درحالی‌که «خشم» Fury در نوامبر همان سال ۲۳.۷ میلیون دلار فروخت. سال گذشته، «ستیغ هک‌سا» Hacksaw Ridge مل گیبسون Mel Gibson با ۱۵.۲ میلیون دلار فروش اکران شد.
تا به امروز «نجات سرباز رایان» Saving Private Ryan استیون اسپیلبرگ Steven Spielberg (۱۹۹۸) پرفروش‌ترین فیلم جنگ جهانی دوم در داخل آمریکا با ۲۱۶.۵ میلیون دلار فروش (و یا ۴۰۴.۴ میلیون دلار، با در نظر گرفتن تورم) باقی مانده است. این فیلم با ۳۱ میلیون دلار فروش (و یا ۵۷.۶ میلیون دلار با در نظر گرفتن تورم) اکران شد.«دانکرک» در خارج از آمریکا هم فروش خوبی دارد.در سایر قسمت‌های باکس آفیس آمریکای شمالی، «سفر دختران» Girls Trip یونیورسال Universal با فروش ۳۰.۴ میلیون دلاری از ۲۵۹۱ سالن سینما طلسم کمدی‌های مثبت ۱۷ سال را شکست. این بهترین عنوان این ژانر تا به اینجای امسال است و تا حدی شکست‌های عناوینی مانند «شب سخت» Rough Night و «خانه» The House را جبران می‌کند. «سفر دختران» هم مانند «دانکرک» فراتر از انتظارات ظاهر شد.
در فیلم «سفر دختران» — که در مقام دوم لیست باکس‌ آفیس قرار گرفت و همچنین امتیاز A+ در سینمااسکور دریافت کرد — رجینا هال Regina Hall، تیفانی هدیش Tiffany Haddish، جیدا پینکت اسمیت Jada Pinkett Smith، کویین لطیفا Queen Latifah در نقش دوستان قدیمی بازی می‌کنند که برای آخر هفته‌ای مفرح به نیو اورلئان می‌روند. مالکوم دی. لی Malcolm D. Lee تهیه‌کننده و کارگردان و ویل پکر Will Packer تهیه‌کننده‌ی آن هستند.
این کمدی با حدود ۲۰ میلیون دلار ساخته شد که در مقایسه با بودجه‌ی «دانکرک» و سومین فیلم باکس آفیس داخل آمریکای این آخر هفته، از فیلم‌ساز فرانسوی لوک بسون Luc Besson به نام «والرین و شهر هزار سیاره» Valerian and the City of Thousand Planets، بسیار پایین است.«والرین» یک فیلم علمی تخیلی با بودجه‌ی ۱۸۰ میلیون دلاری است که در داخل آمریکا با فروش ۱۷ میلیون دلار از ۳۵۵۳ سالن سینما، به گل نشست. اس‌تی‌اکس اینترتینمنت STX Entertainment این فیلم را در داخل آمریکا با همکاری اروپاکورپ EuropaCorp بسون Besson پخش می‌کند، اما هیچ پولی در فیلم ندارد. همچنین اس‌تی‌اکس STX بنا به اظهارات منابع موثق، هزینه‌ای برای تبلیغات انجام نداده است.
«والرین» که امتیاز B- از سینمااسکور به دست آورد، بر اساس یک سری رمان فرانسوی بوده و در آن دین دی‌هان Dane DeHaan و کارا دلوین Cara Delevingne در نقش پلیس‌های فضایی باید برای نجات جهان، در مکان و زمان سفر کنند.
«والرین» پس از «دانکرک» و «سفر دختران» و فیلم‌های باقی‌مانده از هفته‌های قبل، «اسپایدرمن: بازگشت به خانه» Spider-Man: Homecoming و «جنگ برای سیاره‌ی میمون‌ها» War for the Planet of the Apes در مقام پنجم قرار گرفت. فیلم «اسپایدرمن» سونی Sony و مارول Marvel در سومین آخر هفته‌ی خود فروش تخمینی ۲۲ میلیون دلاری داشت و جمع فروش داخل آمریکای خود را به ۲۵۲ میلیون دلار رساند. قسمت سوم مجموعه‌ی «سیاره‌ی میمون‌ها» مت ریوز Matt Reeves با ۶۴ درصد کاهش در دومین آخر هفته‌ی خود با ۲۰.۴ میلیون دلار، در جمع فروش ۱۰ روزه‌ی خود ۹۷.۸ میلیون دلار برای فاکس Fox به ارمغان آورد.
در میان فیلم‌های دیگر باقی مانده از هفته‌های قبل، «من نفرت‌انگیز ۳» Despicable Me 3 یونیورسال Universal و ایلومینیشن Illumination از مرز ۲۰۰ میلیون دلار فروش در باکس آفیس داخل آمریکا گذشت، درحالی‌که «واندر وومن» Wonder Woman برادران وارنر، «نگهبانان کهکشان بخش دوم» Guardians of the Galaxy Vol. 2 (با ۳۸۶ میلیون دلار فروش) را پشت سر گذاشت و تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم تابستان و بزرگ‌ترین عنوان سال تا الآن، پس از «دیو و دلبر» Beauty and the Beast با جمع فروش ۳۸۹ میلیون دلار، شد.در باکس آفیس اختصاصی، «تلفن ثابت» Landline فیلم‌ساز جیلیان روبزپیر Gillian Robespierre با فروش مختصری برای آمازون استودیوز Amazon Studios و مگنولیا Magnolia اکران شد. تخمین زده می‌شود این فیلم مستقل که در جشنواره‌ی فیلم سان‌دنس ۲۰۱۷ پخش شد، حدود ۵۲۰۰۰ دلار از چهار سالن سینما و فروش متوسط ۱۳۰۰۰ دلار برای هر پرده داشته باشد.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید