شکست خورده‌ی باکس آفیس: «شاه آرتور» King Arthur پس از «قاپیده شده» Snatched اکران افتضاح ۱۴.۷ میلیون دلاری داشت

آخر هفته‌ی دوم تابستان آمریکای شمالی همه را از دم تیغ گذراند.

فیلمی پر از بازیگر مرد با عنوان «شاه آرتور: افسانه‌ی شمشیر» King Arthur: Legend of the Sword از شرکت‌های وارنر Warner Bros و ویلج رودشو Village Roadshow — که هزینه‌ی ساخت آن پیش از تبلیغ، ۱۷۵ میلیون دلار بود — با فروش ۱۴.۷ میلیون دلاری از ۳۷۰۲ سالن سینما سقوطی حماسی داشت و اولین فیلم شکست خورده‌ی تابستان ۲۰۱۷ و یکی از بدترین اکران‌ها برای یک فیلم استودیویی پر هزینه شد. در خارج از آمریکا هم شمشیر این فیلم در قلب خودش فرو می‌رود و ممکن است با ضرری که به راحتی بالاتر از ۱۰۰ میلیون دلار خواهد بود رو به رو شود.

خبرهای بد دیگر این‌که «قاپیده شده» Snatched با بازی امی شومر Amy Schumer و گلدی هان Goldie Hawn در غافل‌گیری ناراحت‌کننده‌ای از «شاه آرتور» پیشی گرفت و بهتر فروخت. این اکشن کمدی روز مادر در ۳۵۰۱ سالن سینما ۱۷.۵ میلیون دلار فروخت. فاکس Fox بودجه‌ی تقریبا معمولی ۴۲ میلیون دلاری را برای این فیلم که مناسب برای سنین بیشتر از ۱۷ سال بقه‌بندی شده، مصرف کرد اما قطعا امیدوار بود اکران بزرگتری داشته باشد، با توجه به این‌که فیلم «فاجعه» Trainwreck از شومر Schumer با ۳۰ میلیون دلار در تابستان ۲۰۱۵ اکران شد. در مجموع به لحاظ درآمدی این آهسته ترین آخر هفته‌ی روز مادر در چندین سال گذشته بود.

«قاپیده شده» که شرکت چرنین Chernin Entertainment تهیهکنندگی و جاناتان لوین Jonathan Levine کارگردانی آن‌را بر عهده داشتند، درباره‌ی مادر و دختری است که پس از ربوده شدن در اکوادور سعی می‌کنند فرار کنند. این کمدی که بازخورد‌های نه چندان خوبی دریافت کرد و امتیاز B در سینمااسکور گرفت، اولین حضور هان روی پرده‌ی سینما در ۱۵ سال گذشته و همچنین اولین فیلم شومر پس از «فاجعه» است.

شومر شاید جنجال‌برانگیز باشد، اما «قاپیده شده» در ایالت‌های جمهوری‌خواه موفق بود. این کمدی در تمام کشور، به جز منطقه‌ی راکی کلورادو و ایالت‌های غربی، بسیار مورد توجه قرار گرفت. مارکت‌های خاصی که در آن‌ها این فیلم فروش خوبی داشت شامل شهرهایی در فلوریدا، همچنین شهر اوکلاهاما و سن آنتونیو است. ۷۷ درصد تماشاگران را خانم‌ها تشکیل دادند، در حالی‌که ۵۱ درصد خریداران بلیط بین ۱۸ تا ۳۴ سال سن داشتند.

کریس آرونسون رئیس پخش فاکس داخل آمریکا، گفت:

قرار دادن یک کمدین جنجالی در کنار کمدینی که عزیزدل آمریکایی‌ها است مانند تکمیل فرمی سیاسی است که اطمینان حاصل می‌کند انتظارات تمام موکلان شما برآورده شده است.

«قاپیده شده» در مقام دوم و پس از «نگهبانان کهکشان بخش ۲» Guardians of the Galaxy Vol. 2 قرار گرفت، که به راحتی در آخر هفته‌ی دوم جایگاه خود را در صدر باکس آفیس حفظ کرد، و با کاهش تحسین برانگیز ۵۷ درصدی از ۴۳۴۷ سالن سینما ۶۳ میلیون دلار فروخت. (این فیلم دنباله از مجموعه‌ی دیزنی Disney و مارول Marvel تنها در جمعه ۱۶.۴ میلیون دلار فروش داشت، بیشتر از کل فروش «شاه آرتور» در تمام آخر هفته.) «نگهبانان کهکشان بخش ۲» Guardians of the Galaxy Vol. 2 تا به حال ۲۴۶.۲ میلیون دلار در داخل آمریکا و ۳۸۴ میلیون دلار خارج از آمریکا فروش داشته که فروش کل جهانی آن‌را به ۶۳۰.۶ میلیون دلار، از جمله ۸۰.۵ میلیون دلار در چین، رساند.

«شاه آرتور»، با بازی چارلی هونام Charlie Hunnam در نقش شاه افسانه‌ای، داستان تاریک بزرگ شدن سخت شاه آینده در کوچه پس‌کوچه‌های شهرش است. اما همین‌که آرتور شمشیر را از سنگ بیرون می‌کشد، مجبور است میراث حقیقی خود را قبول کند. جود لا Jude Law، آسترید برژه-فریسبه Astrid Berges-Frisbey، جایمن هانسو Djimon Hounsou، آیدان گیلن Aidan Gillen، و اریک بانا Eric Bana هم در این فیلم ایفای نقش می‌کنند.

جف گلدستاین مدیر پخش وارنر در داخل آمریکا، گفت:

بسیاری از مخاطبان با مفهوم فیلم ارتباط برقرار نکردند، و ما مایوس شدیم. انتظارات بالاتری داشتیم.

این استودیو در فیلم‌های «پن» Pan  و «جک غول‌کش» Jack the Giant Slayer هم که مانند «شاه آرتور» تلاش‌هایی برای ایجاد مجموعه های فیلم بلند بر اساس آثار کلاسیک هستند، ناموفق بود؛ کاری که دیزنی به عنوان رهبر آن‌را در مورد چند اثر انجام داده است، از جمله «دیو و دلبر» Beauty and the Beast که اخیرا اکران شد.

«شاه آرتور» که اکران آن چندین بار به تعویق افتاده بود، توسط منتقدان سلاخی شد، اما امتیاز B+ از مخاطبان در سینمااسکور دریافت کرد. حدود ۶۰ درصد تماشاگران را مردان تشکیل می‌دادند.

در خارج از آمریکا این فیلم هم از «نگهبانان کهکشان بخش ۲» عقب افتاد، که در سومین آخر هفته‌ی خود ۵۲.۲ میلیون دلار دیگر فروش داشت، و هم از اکران ۴۲ میلیون دلاری «بیگانه: پیمان» Alien: Covenant ریدلی اسکات Ridley Scott در ۳۴ مارکت. برعکس، «شاه آرتور» اکرانی با فروش کوچک ۲۹.۱ میلیون دلاری از ۵۱ مارکت داشت، از جمله فروش مصیبت‌بار ۵.۱ میلیون دلاری در چین. هنوز مارکت‌های متعدد بزرگی وجود دارد که این فیلم در آن‌ها اکران شود، از جمله انگلستان و استرالیا.

لیست پنج فیلم برتر داخل آمریکا را  فیلم‌های «سرنوشت خشمگین» The Fate of the Furious و «رئیس بچه» The Boss Baby بستند که در جدول فروش به‌ترتیب چهارم و پنجم شدند.

 

در بقیه‌ی چارت آمریکای شمالی «کف‌خواب‌ها» Lowriders، از قسمت BH شرکت بلوم‌هاوس Blumhouse و ایمجن Imagine با همکاری تلموندو Telemundo، علی‌رغم پش شدن در تنها ۲۶۹ سالن سینما، در لیست ۱۰ فیلم برتر قرار گرفت. این درام با هدف قرار دادن مخاطبان اسپانیایی زبان ۲.۴ میلیون دلار شیرین را به دست آورده و در مقام هشتم قرار گرفت.

«اوپرای متروپولین زنده و اچ‌دی» The Met: Live in HD با پخش زنده‌ی اپرای «رزن‌کاوالیر» Der Rosenkavalier از اشتراوس Strauss فروش ۱.۷ میلیون دلاری از ۹۰۰ نمایش‌گر، داشت و با ادامه‌ی روند درآمدزایی خود در مقام دهم قرار گرفت.

در باکس آفیس اختصاصی، فیلم النور کوپولا Eleanor Coppola به نام «پاریس می‌تواند منتظر بماند» Paris Can Wait با بازی دایان لین Diane Lane، الک بالدوین Alec Baldwin، و آرناود ویارد Arnaud Viard، با کسب ۱۰۱،۸۲۵ دلار از چهار سالن سینما به ازای فروش متوسط ۲۵،۴۵۶ دلار از هر سالن، فروش خوبی برای سونی Sony Pictures Classics داشت که بهترین آخر‌هفته برای هر فیلمی بود. این اولین فیلم روایتی به کارگردانی کوپولا، همسر فرانسیس فورد کوپولا، است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید