استیو مک کویین کارگردان بریتانیایی که با فیلم «۱۲ سال بردگی» در سراسر جهان شناخته شد یک جایزه از انستیتو فیلم بریتانیا می‌گیرد.
نقل از گاردین، کارگردان «۱۲ سال بردگی» با دریافت جایزه عضویت انستیتو فیلم بریتانیا تقدیر می‌شود. او جوان‌ترین کارگردانی است که بالاترین جایزه این انستیتوی ملی را دریافت می‌کند.
استیو مک‌کویین هنرمند آثار بصری که سه فیلم بلند تحسین‌شده نیز در کارنامه‌اش دارد، بالاترین افتخار انستیتو فیلم بریتانیا را دریافت می‌کند. او این جایزه را که ۱۵ اکتبر در فستیوال فیلم لندن به وی اهدا می‌شود ۶ روز پس از جشن تولد ۴۷ سالگی‌اش دریافت می‌کند و به همین دلیل جوان‌ترین هنرمندی خواهد بود که به‌افتخار دریافت این جایزه نائل می‌شود.

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)


از دیگر برندگان جایزه انستیتو فیلم بریتانیا ونسا ردگریو، الیزابت تیلور، آلک گینس بوده‌اند و فیلم‌سازانی چون مارتین اسکورسیزی، مایک لی، کن لوچ و دنی بویل نیز این جایزه را دریافت کرده‌اند.
مک کویین این جایزه را افتخاری خواند و گفت: اولین بار ۲۸ سال پیش پای به کتابخانه و سینمای انستیتو فیلم بریتانیا گذاشتم. از این‌که حالا از اعضای افتخاری این انستیتو هستم و در فهرست این افراد والا قرارگرفته‌ام خاکسارانه و واقعاً احساس افتخار می‌کنم.
جاش برگر رئیس این موسسه نیز از مک کویین به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین و مهم‌ترین هنرمندان بریتانیایی ۲۵ سال اخیر یادکرد که با فیلم‌های کوتاه و بلندش انسانیت را تشویق می‌کند و با تأکید بر موارد خشن غیرانسانی و با شعر و سبک‌ تصویری‌اش، انسانیت را یادآوری می‌کند. این جایزه که از سال ۱۹۸۳ تأسیس‌شده در سال‌های نخست به چهره‌هایی چون اورسون ولز، ساتیاجیت رای، امریش پسبورگر، مایکل پاول، دیوید لین و مارسل کارنه تعلق گرفت. از آن زمان تاکنون بیش از ۸۰ چهره برجسته دنیای هنر و سینما با این جایزه به عضویت افتخاری این موسسه درآمده‌اند که عثمان سمبنه و کلینت ایستوود هم از جمله آن‌ها هستند.

کیت بلانشت در سال ۲۰۱۵ موفق به دریافت این جایزه شده بود

کیت بلانشت در سال ۲۰۱۵ موفق به دریافت این جایزه شده بود

هیو گرانت در ماه فوریه و کیت بلانشت در سال ۲۰۱۵ و آل پاچینو در سال ۲۰۱۴ از چهره‌های جدیدی بودند که این افتخار شامل حالشان شد.
استیو مک کویین امسال در حال کار کردن روی یک مینی سریال ۵ قسمتی برای بی‌بی سی درباره جامعه مهاجران در لندن غربی در اواخر دهه ۱۹۶۰ تاکنون بوده است. او اولین و تنها کارگردان سیاه‌پوستی است که جایزه اسکار بهترین فیلم را دریافت کرده است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید