بیست‌وپنج سال پیش و با اکران «وقتی هری سالی را دید» When Harry Met Sally تحولی در ژانر کمدی رمانتیک اتفاق افتاد. این در حالی است که این ژانر یکی از قدیمی‌ترین ژانرهای سینما بوده و پیش‌ازاین هم فیلم‌های قوی زیادی را به خود دیده است. از بهترین کمدی رمانتیک‌های سینما برای شما نوشته‌ایم.
ما در این لیست فقط فیلم‌های آمریکایی و انگلیسی را بررسی کردیم، چراکه نمی‌توانستیم همه‌ی فیلم‌های خوب غیر انگلیسی‌زبان را در آن جا بدهیم. هم‌چنین بسیاری از فیلم‌‌های کمدی رمانتیک،‌ به‌خوبی آثار اکشن و یا جنایی، از یک زبان به زبان دیگر منتقل نمی‌شوند. درنتیجه احتمال درک نکردن یک اثر به‌خوبی، وجود داشت.
۲۳- 10Things I Hate About You ۱۹۹۹احتمالاً هیچ‌کس حتی فیلم‌سازان این فیلم هم انتظار نداشتند این اقتباس مدرن دبیرستانی از «رام کردن زن سرکش» The Taming of the Shrew شکسپیر Shakespeare تا این حد موفق شود؛ اما انتخاب دو بازیگر جوان ناشناخته به نام‌های هیث لجر Heath Ledger و جولیا استایلز Julia Stiles در نقش‌‌های اصلی بود که این فیلم را نجات داد. در حقیقت بار احساسی که این دو به فیلم اضافه می‌کنند برگ برنده‌ی این فیلم است.
۲۲- Chasing Amy ۱۹۹۷این کمدی داستان یک هنرمند کتاب‌های کمیک با بازی بن افلک Ben Affleck را دنبال می‌کند که عاشق یک هنرمند هم‌جنس‌گرا با بازی جوری لرن آدامز Joey Lauren می‌شود. بااین‌حال بار عاشقانه‌ی فیلم بر روی شخصیت افلک و دوست صمیمی ‌و همکارش با بازی جیسون لی Jason Lee است.
این فیلم نه‌تنها بهترین فیلم کوین اسمیت Kevin Smith است بلکه ازآنجایی‌که بقیه‌ی آثار او همانند یک شوخی هستند، می‌تواند تنها اثر او هم تلقی شود. فیلم اثری است که در آن ترکیب غیر هماهنگ لحن‌های اسمیت خوب از آب در آمده است. رابطه‌ی بین افلک و لی هم درست به‌اندازه‌ی زندگی واقعی گیج‌کننده است.
۲۱- 13Going On 30جنیفر گارنر Jennifer Garner، تیا لئونی Téa Leoni، جودی گریر Judy Greer و … از کمدین‌‌‌های این فیلم هستند. گارنر در این کمدی قوی به کارگردانی گری وینیک Gary Winick و فیلم‌نامه‌ای از زوج جاش گلدسمیت Josh Goldsmith و کتی یوسپا Cathy Yuspa نقش دختر سیزده ساله‌ای را بازی می‌کند که آرزو دارد سی‌ساله باشد. روز بعد که از این آرزو، در حالی از خواب بلند می‌شود که در آپارتمانی زیبا زندگی می‌کند و صاحب شغلی هم هست.
۲۰- 50First Dates ۲۰۰۴ایده‌ی فیلم به نظر اصلاً خوب نیست: آدام سندلر Adam Sandler عاشق زنی (درو بریمور Drew Barrymore) می‌شود که حافظه‌ی کوتاه مدت ندارد. درنتیجه مجبور است هرروز او را عاشق خودش بکند. بااین‌حال این فیلم به طرز عجیبی به یکی از رمانتیک‌ترین کمدی‌های سینما تبدیل شده است. جذابیت بریمور به حدی است که هر کاری را که انجام می‌دهد، فارغ از اینکه قبل از آن چند بار دیگر هم آن را انجام داده باشد، برای شما تکراری نیست.
۱۹- Forgetting Sarah Marshall ۲۰۰۸هیچ‌کس به این فیلم خوش‌بین نبود، برای همین وقتی‌که «فراموش کردن سارا مارشال» Forgetting Sarah Marshall تا این حد دوست‌داشتنی از آب درآمد همه‌ی ما را شگفت‌زده کرد. بااینکه بازیگران اصلی فیلم جیسون سیگل Jason Segel و میلا کونیس Mila Kunis فوق‌العاده‌اند، نقطه‌ی قوت فیلم بازی بی‌نظیر کریستن بل Kristen Bell و راسل برند Russell Brand است.
۱۸- Sleepless in Seattle ۱۹۹۳«بی‌خواب در سیاتل» Sleepless in Seattle بااینکه کمی شرورانه و شرم‌آور است اما به‌نوعی دوست‌داشتنی است. بسیاری از فیلم‌های کمدی‌ رمانتیک‌ این پیام که “فقط یک شخص فوق‌العاده برای هر نفر “وجود دارد را منتقل می‌کنند، اما این فیلم فراتر از همه‌ی آن‌ها رفته است. مگ رایان Meg Ryan نقش زنی را بازی می‌کند که با شنیدن حرف‌های تام هنکس Tom Hanks بر روی رادیو که در مورد همسر از دنیا رفته‌اش صحبت می‌کند، عاشق او می‌شود. فیلم گاها هیچ منطقی را دنبال نمی‌کند. برای مثال در صحنه‌ای هنکس به پسرش می‌گوید:” عاشق شدن یعنی آشنا شدن با افراد مختلف و امتحان کردن رابطه‌” اما در همین حین با رد شدن رایان به او خیره شده و عاشق او می‌شود. بااینکه «بی‌خواب در سیاتل»، فیلم موردعلاقه‌ی من نیست اما طرفداران خودش را دارد.
۱۷- Knocked Up ۲۰۰۷کاترین هیگل Katherine Heigl زیبا و عاشق کار به همراه ست روگن Seth Rogen بچه‌دار می‌شوند و مجبورند با عواقب آن دست‌وپنجه نرم کنند.
فیلم بااینکه ساختار آشنا و تکراری فیلم‌های کمدی رمانتیک را دارد، با کارگردانی جاد ایتاو Judd Apatow به اثری قابل‌قبول تبدیل شده است. چیزی که «باردار» Knocked Up را نجات می‌دهد شوخی‌های آن است. علاوه بر آن، این‌که چقدر روگن و هیگل به هم نمی‌آیند هم به کمک فیلم آمده است.
۱۶- Bridget Jones’s Diary ۲۰۰۱«خاطرات بریجت جونز» Bridget Jones’s Diary فیلم بی‌نهایت خوبی است. به طرز عجیبی معمولاً فیلم‌هایی که از روی کتاب‌های پرفروش ساخته می‌شوند، موفق نیستند؛ اما این فیلم یک استثناست و قسمت اعظم آن را مدیون بازیگران فوق‌العاده‌اش است. رنی زلوگر Renee Zellweger کاملاً به نقش بریجت جونز می‌خورد، دختری که بااینکه کاملاً زیبا و خوش‌هیکل است اما دلش می‌خواهد بهتر از این باشد. فیلم ماجراهای بریجت و دو شخصیت مرد فیلم با بازی هیو گرانت Hugh Grant و کالین فرث Colin Firth را دنبال می‌کند. «خاطرات بریجت جونز» از آن دست فیلم‌هایی است که بااینکه از هر نظر فوق‌العاده است، در هر مرحله شما را شگفت‌زده می‌کند.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی بیلگی ایبری Bilge Ebiri و دیوید ادلستین David Edelstein در سایت www.vulture.com است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید