بیست‌وپنج سال پیش و با اکران «وقتی هری سالی را دید» When Harry Met Sally تحولی در ژانر کمدی رمانتیک اتفاق افتاد. این در حالی است که این ژانر یکی از قدیمی‌ترین ژانرهای سینما بوده و پیش‌ازاین هم فیلم‌های قوی زیادی را به خود دیده است. از بهترین کمدی رمانتیک‌های سینما برای شما نوشته‌ایم.
ما در این لیست فقط فیلم‌های آمریکایی و انگلیسی را بررسی کردیم، چراکه نمی‌توانستیم همه‌ی فیلم‌های خوب غیر انگلیسی‌زبان را در آن جا بدهیم. هم‌چنین بسیاری از فیلم‌‌های کمدی رمانتیک،‌ به‌خوبی آثار اکشن و یا جنایی، از یک زبان به زبان دیگر منتقل نمی‌شوند. درنتیجه احتمال درک نکردن یک اثر به‌خوبی، وجود داشت.

بهترین فیلم‌های کمدی‌-رمانتیک‌ از دهه ۹۰ تا امروز (قسمت اول)
بهترین فیلم‌های کمدی‌-رمانتیک‌ از دهه ۹۰ تا امروز (قسمت دوم)

۷- There’s Something About Mary ۱۹۹۸بسیاری از فیلم‌‌ها بیشتر از اینکه یک کمدی رمانتیک‌ باشند، فانتزی‌های مردان است؛ که معمولاً در آن نقش اصلی زن‌ تبدیل به موجودی رؤیایی شده و تا سطحی مطابق میل مردان پایین می‌آید تا شخصیت مرد اصلی عاشق او شود؛ اما برخی از کمدی‌های قوی‌تر، این ایده را برعکس کرده‌اند. «یک چیزی راجع به مری هست» There’s Something About Mary این کار را با معرفی شخصیتی فوق‌العاده و فراتر از آن‌ چیزی که بتوانیم تصور کنیم، انجام داده است. اینکه همه عاشق مری Mary (کامرون دیاز Cameron Diaz) می‌شوند موضوعی است که در طول فیلم تبدیل به یک شوخی می‌شود. با این حال برادران فارلی Farrelly موفق می‌شوند آن را با بر روی سیری عاشقانه و دوست‌داشتنی میان مری و تد Ted با بازی بن استیلر Ben Stiller سوار کنند. نتیجه یک کمدی کمی عجیب، دوست‌داشتنی و واقعی از آب در آمده است.
۶- Defending Your Life ۱۹۹۱فیلم داستان زندگی پس از مرگ آلبرت بروکز Albert Brooks و رفتن او به “شهر قضاوت ” Judgment City را به تصویر می‌کشد. بروکز در آنجا در مورد زندگی‌اش در دنیا، سخت‌گیرانه قضاوت می‌شود و با مریل استریپ Meryl Streep که او هم مورد قضاوت قرار گرفته است آشنا می‌شود. استریپ در دنیا زندگی فوق‌العاده‌ و شجاعانه‌ای داشته است. این داستان، پیچش بی‌نظیری نسبت به داستان عاشقانه‌ی کلاسیک میان دو نفر که به هر دلیلی به هم نمی‌آیند است، با این تفاوت که در این جا به‌جای اینکه بحث بر سر این باشد که یکی سیاست‌مدار یا بازیگر سینما است و یا آدم محبوب‌تر و اجتماعی‌تری است، بر سر این است که یکی از آن‌ها انسان بهتری است. دیدن بروکز در نقش اصلی یک فیلم رمانتیک واقعاً هیجان‌انگیز است.
۵- Groundhog Day۱۹۹۳این فیلم یک کمدی ماورایی تخیلی بر مبنای حقایقی احساسی است: میل به عقب رفتن در زمان و درست کردن همه‌چیز. این کلاسیک امروزی به کارگردانی هارولد رامیس Harold Ramis از روی فیلم‌نامه‌ی دنی روبین Danny Rubin ساخته شده است. بیل موری Bill Murray نقش هواشناس بدجنسی را بازی می‌کند که طلسمی که روی خودش دارد و در یک حلقه‌ی زمانی گیر می‌افتد. او درنهایت می‌فهمد زندگی او در به بهترین شکل ممکن است: در زمان حال زندگی کردن با دانستن اینکه چه اتفاقی بعدازآن خواهد افتاد. او بعد از چندین بار صحیح و خطا موفق می‌شود دل زنی که دوستش دارد را به دست بیاورد. متأسفانه این نقش را به اندی مک‌داول Andie MacDowell داده شده است که انتخاب خوبی نبوده است.
۴- Punch-Drunk Love ۲۰۰۲پل توماس اندرسون Paul Thomas Anderson فیلمی در مورد دو شخصیت منزوی که به یکدیگر اجازه‌ی ورود به دنیاهای همدیگر را داده‌اند را حسابی پیچیده کرده است. آدام سندلر Adam Sandler در نقش بری ایگن Barry Egan مضطرب و عصبی و امیلی واتسون Emily Watson در نقش لنا لئونارد Lena Leonard زنی همان‌قدر عصبی و مضطرب، عالی ظاهر شده‌اند. ایگن نمی‌تواند پایش را در خیابان بگذارد تا اینکه یک روز لنا دنیایش را تغییر می‌دهد و تعادل آن را به هم می‌زند. بری که نمی‌داند با این عدم ثبات چه کند، بی‌نهایت ترسیده است. این فیلم در بیان عشق و کاری که با انسان می‌کند، بی‌نظیر است.
۳- Her ۲۰۱۳عجیب است که یکی از بامزه‌ترین و بهترین کمدی رمانتیک‌های سینما در مورد دو آدم نیست. این فیلم داستان مردی (با بازی خواکین فینیکس Joaquin Phoenix) را روایت می‌کند که قادر به برقراری ارتباط با آدم‌ها نیست و عاشق سیستم‌عامل فوق پیشرفته‌اش “سامانتا ” Samantha (با صدای اسکارلت جوهانسون Scarlett Johansson) می‌شود. با وجود تمام عجیب و غریب بودن، این فیلم یک عاشقانه‌ی واقعی است. به نظر می‌رسد نویسنده و کارگردان اسپایک جونز Spike Jonze می‌خواهد این پیام را القا کند که انسان‌ها نمی‌توانند عشق را تحمل کنند، اما اگر کمی پیشرفته‌تر باشند می‌توانند آن را به‌طور کامل بپذیرند.
۲- Notting Hill ۱۹۹۹اگر بهترین کمدی رمانتیک‌ کلاسیک و واقعی را بخواهید، «ناتینگ هیل» Notting Hill بهترین انتخاب است. فیلم دوتا از بهترین‌های سینما را در میان بازیگران خودش دارد: هیو گرنت Hugh Grant و جولیا رابرتز Julia Roberts. این دو نقش‌ شخصیت‌هایی را بازی می‌کنند که همیشه آن‌ها را در آن تصور می‌کردیم. رابرتز یک ستاره‌ی سینمای آمریکایی فوق‌العاده و گرنت هم یک مرد انگلیسی خوش‌برخورد و بی‌آلایش. البته فراموش نکنید فیلم‌نامه‌نویس این کار، ریچارد کرتیس Richard Curtis است که کارهایی مثل «چهار عروسی و یک تشییع‌جنازه» Four Weddings and a Funeral، «خاطرات بریجت جونز» و «در واقع عشق» Love, Actually را در کارنامه دارد. البته کرتیس هر موقع که در مورد داستان‌های احساسی می‌نویسد کمدی بهتری را خلق می‌کند. «ناتینگ هیل» بااینکه کمدی است اما توانسته است به‌خوبی به شخصیت‌ها بپردازد.
۱- Eternal Sunshine of the Spotless Mind ۲۰۰۴فیلمی را نمی‌شناسیم که بهتر از «درخشش ابدی یک ذهن پاک» Eternal Sunshine of the Spotless Mind توانسته باشد پیچیدگی‌های مغز انسان پس از سختی‌ها و مشکلات جدایی و تغییرات آن را به تصویر بکشد. فیلم بر اساس این ایده ساخته شده است که خاطرات ناراحت‌کننده‌ی عشق ازدست‌رفته می‌تواند از طریق علمی از ذهن شما پاک شود، نکته‌ی جالب آن این است که این اتفاق باید از آخر به اول بیفتد؛ یعنی خاطرات جدیدتر اول پاک می‌شوند و بعد نوبت به خاطرات قدیمی می‌رسد. تصاویر ذهن جوئل Joel (جیم کری Jim Carrey) زمانی که سعی می‌کند عشق گمشده و ازدست‌رفته‌اش کلمنتاین Clementine (کیت وینسلت Kate Winslet) را فراموش ‌کند، حال و هوایی مالیخولیایی و آخرالزمانی دارد: شکل گرفتن عشقشان و از بین رفتن آن درعین‌حال. «درخشش ابدی یک ذهن پاک» برای عاشقان مثل رؤیایی از تصاویر و نشانه‌ها است: هرکس با قسمت خاصی از فیلم ارتباط می‌گیرد. این فیلم احتمالاً تأثیرگذارترین بازی جیم‌ کری در تمام حرفه‌ی کاری‌اش است.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی بیلگی ایبری Bilge Ebiri و دیوید ادلستین David Edelstein در سایت www.vulture.com است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید