بیست‌وپنج سال پیش و با اکران «وقتی هری سالی را دید» When Harry Met Sally تحولی در ژانر کمدی رمانتیک اتفاق افتاد. این در حالی است که این ژانر یکی از قدیمی‌ترین ژانرهای سینما بوده و پیش‌ازاین هم فیلم‌های قوی زیادی را به خود دیده است. از بهترین کمدی رمانتیک‌های سینما برای شما نوشته‌ایم.
ما در این لیست فقط فیلم‌های آمریکایی و انگلیسی را بررسی کردیم، چراکه نمی‌توانستیم همه‌ی فیلم‌های خوب غیر انگلیسی‌زبان را در آن جا بدهیم. هم‌چنین بسیاری از فیلم‌‌های کمدی رمانتیک،‌ به‌خوبی آثار اکشن و یا جنایی، از یک زبان به زبان دیگر منتقل نمی‌شوند. درنتیجه احتمال درک نکردن یک اثر به‌خوبی، وجود داشت.
بهترین فیلم‌های کمدی‌-رمانتیک‌ از دهه ۹۰ تا امروز (قسمت اول)
۱۵- The Wedding Singer ۱۹۹۸تعداد زیادی از فیلم‌های آدام سندلر Adam Sandler درهم و شلوغ است: اما این فیلم از معدود آثار اوست که هدفی هوشمندانه پشت همه‌ی اتفاقات آن است. «خواننده‌ی عروسی» The Wedding Singer در زمان پخشش فیلمی کاملاً جدید و با ایده‌های تازه بود. این فیلم که اولین بازی سندلر و درو بریمور Drew Barrymore رو‌به‌روی هم بود، به‌خوبی لیاقت بریمور برای بازی در نقش‌های مقابل سندلر را اثبات کرد. آهنگ‌های مسخره‌ی دهه ۸۰ میلادی هم نقش بسیار پررنگی را در «خواننده‌ی عروسی» بازی می‌کنند. نکته‌ی ترسناک ماجرا این است که به همین دلیل خیلی از افراد فکر می‌کنند بسیاری از آهنگ‌های دهه‌ی ۸۰ متعلق به این فیلم است.
۱۴- About a Boy ۲۰۰۲این فیلم یک کمدی رمانتیک بی‌نظیر است که بار عاشقانه و یا طنز آن به‌پای کیفیت بالای خود فیلم نمی‌رسد. در فیلم‌های کمدی معمولاً از بچه‌ها برای اضافه کردن طنز ماجرا و یا بالا بردن تأثیرگذاری داستان استفاده می‌شود، اما در این فیلم تمرکز بر روی ارتباط گرفتن‌ با کودک داستان است. «درباره‌ی یک پسر» About a Boy در مورد مرد ثروتمند راحت‌طلبی با بازی هیو گرانت Hugh Grant است که رابطه‌ی‌ دوستی عجیبی را با یک پسربچه‌ی درون‌گرا (نیکلاس هولت Nicholas Hoult) و مادر افسرده‌اش (تونی کولت Toni Collette) آغاز می‌کند. گرانت درعین‌حال سعی دارد مادر مجرد جوان و زیبایی با بازی ریچل وایز Rachel Weisz که فکر می‌کند هولت پسر گرانت است را تحت تأثیر قرار دهد.
۱۳- The Proposal ۲۰۰۹بااینکه ساندرا بولاک Sandra Bullock برای فیلم «نقطه‌ی کور» The Blind Side در سال ۲۰۰۹ برنده‌‌ی اسکار شد، بهتر بود اسکار را برای بازی‌اش در «خواستگاری» The Proposal می‌گرفت. «خواستگاری» فیلم کمدی رمانتیک قاعده‌مندی است که به‌خوبی نشان می‌دهد چطور وقتی‌که اصول و قواعد یک ژانر به‌درستی پیاده شود، فیلم می‌درخشد. بولاک سردبیر مجله‌ای کانادایی بسیار سخت‌گیر و جدی است. رایان رینولدز Ryan Reynolds هم دستیار ترسوی اوست که هنگامی‌که بولاک در معرض اخراج شدن از کشور قرار می‌گیرد، قبول می‌کند با او ازدواج کند و این اتفاق شروع شکل گرفتن احساسات میان این دو است.
۱۲- Clueless ۱۹۹۵این فیلم قطعاً یکی از بهترین کمدی‌های دبیرستانی است که به طرز عجیبی یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی کاملاً پخته و بزرگ‌سالانه را به نمایش می‌گذارد. اقتباس فیلم‌نامه‌ی آن از روی داستان امای Emma جین آستن Jane Austen می‌تواند دلیل آن باشد. بااین‌حال دلیل مهم‌تر آن کارگردانی فوق‌العاده‌ی امی هکرلینگ Amy Heckerling است که نوجوانان را بهتر از خودشان می‌شناسند. عجیب است که چطور فیلم‌سازان بیشتری این فیلم را الگو قرار نمی‌دهند چراکه وقتی بحث اقتباس از ادبیات به میان می‌آید، وابستگی زیاد به اثر اصلی می‌تواند کار را خراب کند.
۱۱- The Triumph of Love ۲۰۰۱نویسنده و کارگردان کلیر پپلو Clare Peploe آثار زیادی در کارنامه‌ی کاری‌اش ندارد، بااین‌حال همان تعداد کمی که جلوی دوربین برده است را به طرز فوق‌العاده‌ای خلق کرده است. این اقتباس از رمانتیک کمدی قرن هیجدهمی پیر دو ماریوو Marivaux به اثری مجذوب‌کننده تبدیل شده است. فیلم داستان پرنسسی (میرا سوروینو Mira Sorvino ) را روایت می‌کند که به دنبال به دست آوردن قلب مردی ضد زن است، مردی که در اصل وارث حقیقی حکومتش است. The Triumph of Love به یک اندازه تأثیرگذار و خنده‌دار است.
۱۰- Jerry Maguire ۱۹۹۶بااینکه تام کروز Tom Cruise در نقش مقابل زن‌های زیادی بازی کرده است، اما تا قبل از این فیلم، تصور او به‌عنوان نقش اصلی یک فیلم عاشقانه کار سختی بود. در ابتدای فیلم کروز شخصیتی نچسب و مزخرف است اما با ادامه‌ی فیلم کم‌کم شمارا تخت تأثیر خود قرار می‌دهد. در «جری مگوایر» Jerry Maguir هیچ نشانی از جدیت معمول کروز دیده نمی‌شود، در حقیقت او در این فیلم آن‌چنان دل‌فریب و بامزه است که مقاومت در برابر او کار سختی است.
۹- Enough Said ۲۰۱۳روان‌ترین و معقول‌ترین کمدی نیکول هولوفسینر Nicole Holofcener در مورد یک ماساژور مطلقه به نام ایوا Eva با بازی (جولیا لوئی درایفوس Julia Louis-Dreyfus) است که عاشق یک نگهبان موزه‌ به نام آلبرت Albert با بازی (جیمز گالدولفینی James Gandolfini) می‌شود. بااینکه این دو به هم می‌آیند اما ایوا به انتخابش مطمئن نیست. ایوا عیب‌های او را در نظر خودش بزرگ می‌کند تا سدی جلوی علاقه‌اش به آلبرت بسازد. «بحث کافیه» Enough Said پر از صحنه‌های شیرین و زیباست.
۸- Silver Linings Playbook ۲۰۱۲آیا تابه‌حال عاشق یک دیوانه شده‌اید؟ در این فیلم هم شخصیت زن اصلی (جنیفر لارنس Jennifer Lawrence) و هم شخصیت مرد (بردل کوپر Bradley Cooper) مشکلات روانی دارند. هردوی آن‌ها از آن دسته افرادی هستند که سعی می‌کنید از آن‌ها دوری کنید، نه اینکه عاشق آن‌ها شوید؛ و دقیقاً به همین خاطر است که این کمدی رمانتیک، به یکی از بهترین‌های سینما تبدیل شده است.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی بیلگی ایبری Bilge Ebiri و دیوید ادلستین David Edelstein در سایت www.vulture.com است.
بهترین فیلم‌های کمدی‌-رمانتیک‌ از دهه ۹۰ تا امروز (قسمت اول)

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید