جوزف کمپل Joseph Campbell نویسنده کتاب “قهرمان با هزارچهره” دریافته است، به‌طور جهانی تمام داستان‌ها از یک عنصر ساختاری مشترک تشکیل‌شده‌اند که در افسانه‌ها، قصه‌های پریان، رویاها و فیلم‌ها یافت می‌شود. این داستان‌ها به‌طورکلی تحت عنوان سفر قهرمان شناخته می‌شوند که هر داستان درس متفاوتی از دیگری دارد و همواره در هر سفر یک قهرمان وجود دارد. درواقع شما قهرمان زندگی خود هستید و در سفر زندگی خود قرارگرفته‌اید.
به‌عنوان یک پدر یا مادر، ما باید در کنار فرزندانمان فیلم‌هایی را تماشا کنیم یا داستانشان را برای آن‌ها تعریف کنیم که برای کودکانمان الهام‌بخش باشد و آن‌ها را به تلاش برای تغییر جهان سوق دهد. خواهید دید که چگونه فیلم‌ها به سؤالات کودکان ما پاسخ می‌دهند و درس‌هایی از یک زندگی قدرتمند را به آن‌ها می‌آموزند.
در این لیست ما نگاهی انداخته‌ایم به ۲۰ فیلم که باید با فرزندانتان آن‌ها را تماشا کنید و درس‌های زندگی را برایشان شرح دهید.
۱. «مربی اژدها» How to train your dragon: تفاوت‌ها را بپذیرید و خود واقعی‌تان باشید.Hiccup در یک روستا به نام Norse زندگی می‌کند که مردم آنجا به مبارزه با اژدها مشغول‌اند. پدرش (رئیس روستا) او را به مدرسه مبارزه با اژدها می‌فرستد، بااین‌حال او طرز فکر متفاوت و پیشرفته‌ای دارد و در طول داستان با یک اژدهای زخمی به نام Toothless روبرو می‌شود.
این فیلم نشان می‌دهد که ما باید فرزندانمان را تشویق کنیم که خود واقعی‌شان باشند، نه آن چیزی که دنیا (یا ما) از آن‌ها می‌خواهیم. این برای همه والدین دشوار است.

۲. «لگو » The Lego Movie: همه افراد شگفت‌انگیز روزی عادی بوده‌اند.یک لگو عادی به نام امت Emmet به‌اشتباه خودش را به‌عنوان یک لگو شگفت‌انگیز می‌یابد که برای نجات جهان انتخاب شده است. امت بدون آمادگی و به طرز خنده‌داری، تبدیل به یک قهرمان غیرمحتمل می‌شود.
این فیلم اهمیت متفاوت بودن را با نهایت جدیت نشان می‌دهد. می‌خواهد به ما بگوید که سعی نکن مثل بقیه باشی صرفاً به دلیل این‌که شرایط راحت‌تری پیدا کنی. تفاوت‌ها را بپذیرید و تلاش کنید خود واقعی‌تان باشید.

۳. «شیر شاه» The lion king: تجربه‌های دردناک شما به رشد و شکوفایی‌تان کمک می‌کنند.سیمبا Simba درحالی‌که وارث تاج‌وتخت بود، مجبور می‌شود خانواده‌اش را ترک کند چراکه عموی شیطانی‌اش اسکار Scar پدرش موفاسا Mufasa را می‌کشد. سیمبا وقتی بزرگ شد به سرزمین مادری خود برمی‌گردد و به کمک دوستانش با عمویش مبارزه می‌کند.
شیر شاه نشان می‌دهد که می‌توان از گذشته عبرت گرفت و این حقیقت که رشد و پیشرفت می‌تواند ترسناک باشد. مارک تواین Mark Twain دراین‌باره می‌گوید: ” من نگرانی‌ها و دغدغه‌های زیادی در زندگی داشته‌ام که بیشتر آن‌ها هرگز اتفاق نیفتادند.”

۴. «داستان اسباب‌بازی» Toy story: کار گروهی مهم است، هرگز تنهایی مبارزه نکن.وقتی‌که باز لایتر Buzz Lightyear (یک اسباب‌بازی جدید) به صحنه می‌آید، وودی Woody موقعیت خود را به‌عنوان اسباب‌بازی موردعلاقه اندی در معرض خطر می‌بیند. زمانی که خانواده اندی حرکت می‌کنند، وودی و دوستانش باید از همسایه‌های بد فرار کنند و با اندی متحد شوند.
دوستی و کار تیمی دو کلید موفقیت در زندگی هستند. دوستان جدید خود را در آغوش بگیرید، چراکه شناختن انسان‌ها همیشه سرگرم‌کننده است.

۵. «ماشین‌ها» Cars: پیروزی موقتی است، خوبی‌هاست که می‌ماند.مک‌کوئین McQueen خودش را در شهر قدیمی و رهاشده Radiator Springs گم می‌کند. او با ماشین‌های آنجا دوست می‌شود و دوستانش در مسابقات قهرمانی جام پیستون Piston به او کمک می‌کنند.
بدون فروتنی، ما نمی‌توانیم از قدرت زیاد خود مسئولانه استفاده کنیم. انیمیشن ماشین‌ها کار بزرگی برای نشان دادن این ویژگی مهم می‌کند. این نقل‌قول را از فیلم مرد عنکبوتی Spiderman به یادآورید:” قدرت زیاد، مسئولیت زیادی را با خود به همراه دارد.”

۶. «مولان» Mulan: با هنجارها مبارزه کن، اگر ایمان داری که حق با توست.ارتش چین فراخوان داده است که مردان هر خانواده برای جنگ آماده شوند. مولان پدر بیماری دارد که نمی‌تواند به جنگ برود. او خودش را به شکل یک پسر درمی‌آورد و به همراه یک اژدها جلو تهاجم دشمنان را می‌گیرد.
مولان اهمیت و نقش سرنوشت را نشان می‌دهد. داستان خود را بنویسید و کنترل زندگی خود را به دست بگیرید.

۷. «ظاهر و باطن» Inside Out: شادی واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که شما بتوانید ناراحتی را در آغوش بگیرید.زمانی که زندگی یک دختر ۱۱ ساله به علت یک اتفاق تغییر کرده ‌است، احساسات او برای نجات به کمکش می‌آیند. بااین‌حال، این رویداد پراسترس و تغییر زندگی برای احساس غم بیش‌ازحد است. اندوه و شادی به اعماق ذهن رایلی هجوم می‌برند و تنها خشم، ترس و تنفر در مرکز فرماندهی ذهنش باقی می‌مانند.
ظاهر و باطن به ما می‌گوید که احساس غم و اندوه خود را بیان کنید و کمک‌های دیگران را بپذیرید. غم و ناراحتی اجتناب‌ناپذیر است. درک این احساس به ما این امکان را می‌دهد که پذیرای افرادی باشیم که ناراحتی را تجربه می‌کنند.

۸. «منجمد» Frozen: عشق حقیقی می‌تواند در خانواده یافت شود.آنا و السا دو خواهر هستند که از کودکی به‌دوراز یکدیگر زندگی کرده‌اند و این امر باعث شده که آن‌ها رابطه خوبی با هم نداشته باشند. السا در روز تاج‌گذاری نتوانست خشم خود را کنترل کند و موجب شد آرندل غرق در سرما و برف شود. اکنون آنا قصد دارد به کوهستان رفته و از او خواهش کند که به آرندل بازگردد.
منجمد به دخترها نشان می‌دهد که نیاز ندارند یک مرد زندگی آن‌ها را نجات دهد در حقیقت یک دختر می‌تواند نجات‌دهنده زندگی خود باشد. تو می‌توانی عشق واقعی را از خانواده‌ات پیدا کنی، از خواهرت.

۹. «موانا» Moana: برای رسیدن به رویاهایت تلاش کن، مهم نیست چقدر سخت است.

در یک ماجراجویی جسورانه، موانا با Maui ملاقات می‌کند. آن‌ها از میان اقیانوس عبور می‌کنند و با هیولاها و افراد عجیب‌وغریب و شکست‌ناپذیر روبرو می‌شوند. بااین‌وجود موانا سرنوشت خود را تحقق می‌بخشد و هویت واقعی خود را کشف می‌کند.
موانا به ما می‌آموزد دنباله‌رو علایق خود باشیم. در این فیلم او بارها و بارها به جنگ بین انتظارات خانواده و جایی که قلب او واقعاً می‌خواهد باشد، می‌رود.

۱۰. «در جست‌وجوی خوشبختی» The Pursuit of Happiness: تا زمانی که موفق نشدی دست از تلاش برندار، هیچ‌چیز بزرگی آسان به دست نمی‌آید.کریس Chris پدری است که همسرش او را ترک کرده و صاحب‌خانه‌اش او و پسر کوچکش را از خانه بیرون کرده است و حالا جایی برای زندگی ندارد. کریس یک کارآموزی بدون حقوق را در یک شرکت معتبر کارگزاری قبول کرده است. او و پسرش شرایط سختی را تحمل می‌کنند بااین‌حال اجازه نمی‌دهند که زندگی آن‌ها را شکست دهد.
این فیلم درس‌های زیادی از زندگی را به ما می‌آموزد بااین‌حال یک ویژگی برجسته دارد – اراده. توصیه می‌کنم فیلم را تماشا کنید ناامید نخواهید شد.

۲۰ فیلم الهام‌بخش برای کودکان ـ قسمت دوم

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید