در سیزدهم ژانویه ۵ سال پیش بود که اصغر فرهادی نماینده سینمای ایران شایسته دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان از گلدن گلوب ۲۰۱۲ شناخته شد. او که جایزه خود را از دست مادونا دریافت نمود. در مصاحبه‌های پس‌ از این مراسم جایزه‌اش را به مردم کشورش تقدیم کرد و این افتخار را حاصل یک تلاش دسته‌جمعی دانست.
کمتر از دو ماه بعد قرعه دوباره به نام سینمای ایران، فرهادی و فیلمش افتاد؛ «جدایی نادر از سیمین» که در دو بخش در هشتاد و چهارمین مراسم جوایز اسکار کاندید شده بود؛ (بهترین فیلم‌نامه اورجینال و بهترین فیلم خارجی زبان) توانست مجسمه طلایی را از دست فیلم‌هایی همچون Bullhead و In Darkness درآورد و برای اولین بار سینمای ایران را صاحب مهم‌ترین جایزه سینمایی سال نماید.
امسال نیز فرهادی دوباره با فیلم آخرش «فروشنده» شگفتی‌ساز بی‌رقیب سینمای ایران بود؛ فیلمی که در جشنواره کن ۲۰۱۶ موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم‌نامه و بهترین بازیگری مرد شد. از همان شب اختتامیه کن حدس و گمان‌ها برای ادامه موفقیت‌های این فیلم آغاز شد موفقیت‌هایی که در نهایت در پایان سال ۱۳۹۵ می‌تواند منجر به دومین اسکار سینمای ایران گردد.
در طی ماه‌های بعد از کن، با اکران عمومی «فروشنده» در ایران و پس از آن با نمایش جهانی این فیلم حدس و گمان‌ها شاید بیشتر به‌یقین نزدیک شد. جوایز مختلف انجمن منتقدان و فستیوال‌های جمع‌وجور تر هم حاکی از شانس بالای «فروشنده» است. انتظارها کمتر از بیست‌وچهار ساعت دیگر به پایان می‌رسد. صبح دوشنبه شاید وقتی چشم‌هایتان را باز می‌کنید؛ با یک شگفتی دیگر برای سینمای ایران روبرو شده باشید.
در ادامه نیم‌نگاهی مختصر می‌اندازیم به چهار نامزد دیگر بهترین فیلم خارجی زبان گلدن گلوب امسال.
«او» elle
فیلم «او» فیلمی به کارگردانی پل ورهون و بازی ازابل هوپرت (بازگیر موردعلاقه میشایل هانکه) یک فیلم تریلر روانشناختانه است که روایت زنی را تعریف می‌کند که در منزلش توسط غریبه‌ای مورد تجاوز قرار می‌گیرد، در ادامه فیلم داستان جستجوی معماگونه زن برای پیدا کردن شخصیت ماسک زده داستان که او را مورد تعرض قرار داده آغاز می‌شود.
این فیلم که در جشنواره کن امسال در بخش مسابقه حضور داشت. نقدهای بسیار خوبی را دریافت کرد و توانست میانگین امتیاز متا‌اسکور (میانگین نقدهای جمع‌آوری‌شده توسط وب‌سایت معتبر متاکریتیک) خود را به رقم ۸۸ برساند. منتقدین فیلم استیج، گاردین و ورایتی هر سه شایسته دریافت ۵ ستاره دانستند و عدد ۱۰۰ را به فیلم دادند.
فیلم «او» نوید بازگشت این فیلم‌ساز را به‌روزهای اوج خود می‌دهد؛ و در غالب نقدها با فیلم موفق دهه نودی او مقایسه شده است یعنی فیلم «غریزه اصلی» با بازی مایکل داگلاس و شارن استون. پل ورهون در سال ۲۰۰۶ هم با فیلم Black Bookk به‌عنوان نماینده سینمای هلند به مراسم اسکار معرفی گردید. این اولین بار بود؛ پس از حدود ۴۰۰ سال که سینمای فرانسه فیلمی از یک کارگردان غیر فرانسوی را به‌عنوان نماینده اسکار خود معرفی کرد، پیش‌ازاین فیلم «مادام رزا» در سال ۱۹۷۷ ساخته «موشه میزراهی» کارگردان یهودی نماینده فرانسه در اسکار شده بود که درنهایت برنده اسکار خارجی نیز شد.
در نهایت فیلم «او» از رسیدن به فهرست نهایی جایزه اسکار ۲۰۱۷ بازماند؛ اتفاقی که کمابیش قابل پیش‌بینی هم بود. دنیای بی‌پرده فیلم و داستان برنده آن خیلی بیشتر از توان ادراکی اعضای آکادمی بود و محافظه‌کاری همیشگی هالیوودی این بار گریبان گیر این فیلم شد و در نهایت از فهرست نهایی خط خورد.

«نرودا» Neruda
«نرودا» درباره زندگی و فعالیت‌های سیاسی «پابلو نرودا» شاعر برنده نوبل ادبیات شیلیایی است.
این فیلم ییوگرافیکال که در جشنواره‌های مستقل زیادی ازجمله جشنواره فیلم مونیخ، جشنواره فیلم نیویورک و جشنواره فیلم شیکاگو یا نامزد بهترین فیلم شده است و یا برنده ابن جایزه؛ فیلمی اسپانیایی‌زبان است از فیلم‌سازی که در سال ۲۰۱۲ با فیلم «نه» No نامزد بهترین فیلم خارجی زبان شده بود. سالی که فیلم «عشق» Amour میشایل هانکه که نماینده سینمای اتریش بشمار می‌رفت شایسته دریافت این جایزه شناخته شد.
«نرودا» درباره زندگی و فعالیت‌های سیاسی «پابلو نرودا» شاعر برنده نوبل ادبیات شیلیایی است و داستان آن درباره تعقیب سیاسی «نرودا» پس از برکنار شدن او از کنگره در سال ۱۹۴۸ و همچنین تلاش یک پلیس با بازی «گائل گارسیا برنال» برای دستگیری اوست.

«تونی اردمن» Toni Erdmann
این فیلم که چهارمین ساخته این کارگردان زن سینمای نوین آلمان محسوب می‌شود ، یک کمدی روشنفکرانه است که به واکاوی رابطه یک پدر و دختر می‌پردازد. این فیلم که اولین نمایشش در جشنواره کن امسال (۲۰۱۶) بود توانست دل بسیاری از منتقدان را به دست آورد و شاید یکی از بخت‌های اصلی دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان اسکار هم باشد.
منتقدین اسکرین اینتنشنال، هالیود ریپورتر، ورایتی، فیلم استیج و تلگراف همه به فیلم بالاترین ستاره‌های خود را داده‌اند و درمجموع با امتیاز متا‌اسکور ۹۳ جزو موفق‌ترین فیلم‌های اروپایی امسال است. ماریان ادِ کارگردان این فیلم پیش‌ازاین با فیلم Everyone Else شهرتی بیشتر از مرزهای سینمای کشورش پیدا کرد. فیلمی که برنده جایزه بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اول در جشنواره برلین سال ۲۰۰۵ شد.
به نظر می‌رسد نه‌فقط در گلدن گلوب که در مراسم اسکار هم «تونی اردمن» Toni Erdmann مهم‌ترین و اصلی‌ترین رقیب نماینده سینمای ایران باشد.

«خدایی» Divines
این فیلم که محصول مشترک قطر و فرانسه محسوب می‌شود و زبان آن فرانسوی است؛ یکی از شگفتی‌های گلدن گلوب ۲۰۱۷ محسوب می‌شود. فیلمی که کمتر کسی شانسی برای آن متصور بود تا در فهرست نهایی این جوایز قرار بگیرد. فیلمی که تهیه‌کننده آن بر عهده شبکه نتفلیکس است. و اولین نمایشش را در کن ۲۰۱۶ تجربه کرده است. قصه جمع جور فیلم به همراه تیم مستقل و کمتر شناخته‌شده این پروژه از نکاتی است که غالب منتقدین به آن اشاره کردند.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید