حالا که «اسپایدرمن» Spider-man برای بار ششم به سینماها می‌آید، وقت خوبی برای تعیین جایگاه این فیلم که این بار با همکاری کمپانی مارول استودیوز Marvel Studios و سونی Sony تولیدشده است، در بین باقی فیلم‌های «اسپایدرمن» است. در دوره پیشتازی فیلم‌های ابرقهرمانی، همیشه فیلم‌های «اسپایدرمن» در بالای لیست پرفروش‌ها قرار می‌گیرد، اما به این معنا نیست که هر بار واقعاً مستحق این جایگاه بوده است.

رتبه‌بندی ما از شش فیلم «اسپایدرمن»:

۱- اسپایدرمن ۲ (۲۰۰۴)با ساخت آثار جدیدی از سری فیلم‌های «اسپایدرمن»، ممکن است این فیلم جایگاه اولی خود را از دست بدهد، اما در حال حاضر، به نظر ما بهترین فیلم از این سری است. در این فیلم که داستان آن از کتاب مصور Spider-man No More و Amazing Spider-man گرفته‌شده است، توبی مگوایر Tobey Maguire در نقش پیتر پارکری مستأصل بازی می‌کند که تصمیم می‌گیرد دیگر اجازه ندهد وظیفه‌اش او را از کسانی که دوست دارد، مخصوصاً مری جین واتسون، دور کند. هری آزبرن Harry Osborn متوجه می‌شود که دوستش پیتر، اسپایدرمن است و او را مسئول مرگ پدرش، نورمن ازبرن/ گیرین گابلین، می‌داند. هری وارد مرحله تاریکی از زندگی‌اش می‌شود و تقریباً خود به یک گابلین تبدیل می‌شود. آلفرد مولینا Alfred Molina بازی زیبایی در نقش دشمن اسپایدرمن، دکتر اختاپوس Doctor Octopus، به نمایش می‌گذارد. موسیقی ساخته Danny Elfman، به همراه تصاویر خلق‌شده الکس راس Alex Ross، این فیلم را به یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ سینما تبدیل کرده است.
۲- مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه (۲۰۱۷) Spider-man: Homecomingاسپایدرمن بالاخره به‌جایی که تعلق داشت بازگشت: به استودیو مارول. هنگامی‌که ساخت سری فیلم‌های «انتقام‌جویان»  Avengers در استودیوی مارول آغاز شد، عادلانه به نظر نمی‌رسید که «اسپایدرمن» که در آن زمان متعلق به کمپانی سونی بود، نتواند در فیلمی با «آیرون‌من» Ironman و باقی شخصیت‌های دنیای مارول بجنگد، اما حالا با همکاری این دو کمپانی این کار محقق شده است. «بازگشت به خانه» نه‌تنها فیلمی از سری فیلم‌های «انتقام‌جویان» است، بلکه اثری جدید، ششمین فیلم، از سری فیلم‌های «اسپایدرمن» نیز به‌حساب می‌آید. تام هالند Tom Holland در نقش پیتر پارکر در کنار بازیگران نسبتاً جوان دیگری نقش‌آفرینی می‌کند. مایکل کیتون Michael Keaton نیز در نقش دشمن اصلی اسپایدرمن، Vulture، بازی می‌کند. اسپایدرمن بالباسی که به کمک تکنولوژی بالایی ساخته‌شده است، از همیشه بهتر به نظر می‌رسد. «بازگشت به خانه» بار دیگر نشان می‌دهد که فیلم‌های «اسپایدرمن» چقدر می‌توانند جذاب و سرگرم‌کننده باشند.
برای آشنایی بیشتر با این فیلم آنکات را تماشا کنید
۳- اسپایدرمن (۲۰۰۲)اگر از دیدن فیلم‌های ابرقهرمانانه خسته شده‌اید، می‌توانید اولین فیلم «اسپایدرمن» را مقصر بدانید، فیلمی که در هفته اول اکران خود بیش از ۱۰۰ میلیون فروش داشت. «مردان ایکس» XMen در سال ۲۰۰۰ اکران شد، اما «اسپایدرمن» ساخته سم ریمی Sam Raimi بود که بعد از فیلم «بتمن» Batman سال ۱۹۸۹، به فیلمی با محبوبیت جهانی تبدیل شد. شاید تنها ایراد فیلم، لباس مسخره گرین گابلین بود – در حقیقت ویلم دفو Willem Dafoe بدون آن لباس، هنگامی‌که کم‌کم به سمت دیوانگی می‌رفت، خطرناک‌تر به نظر می‌رسید. صحنه ابراز عشق اسپایدرمن به مری جین و حرکت بین برج‌های نیویورک با تارعنکبوت، از صحنه‌های خاطره‌انگیز این فیلم است. «اسپایدرمن» اکنون در مقایسه با دیگر فیلم‌های ابرقهرمانی کمی قدیمی به نظر می‌رسد، اما بااین‌حال موفقیت این فیلم‌ کلاسیک، غیرقابل‌انکار است.
۴- اسپایدرمن شگفت‌انگیز ۲ (۲۰۱۴)در آن زمانی که فکر نمی‌کردیم «اسپایدرمن» دوباره بتواند جزوی از کمپانی مارول شود، به نظرمان این فیلم بهترین کار بعد از «اسپایدرمن» به کارگردانی سم ریمی بود. اندرو گارفیلد Andrew Garfield، به خاطر شباهتش به تصویر اسپایدرمن در کتاب کمیک، اسپایدرمن و حتی پیتر پارکر، بهتری بود. لباس اسپایدرمن، برگرفته از لباس اصلی او در کتاب‌های دهه ۹۰، لباس مناسبی بود و افتضاح بودن لباس‌های شخصیت‌های بد فیلم را تا حدی جبران می‌کرد. شخصیت هری ازبرن (با بازی دین دی‌هان Dane DeHaan) فقط در نقش دوست قدیمی پیتر، در فیلم‌ قابل‌قبول بود، نه در نقش گرین گابلین بعدی. جیمی فاکس Jamie Foxx در نقش شخصیت Jim Carrey، شخصیتی که حتی برای یک فیلم ابرقهرمانی زیادی غیرقابل‌باور است، بازی می‌کند و بهتر است اصلاً به شخصیت Rhino با بازی پل جیاماتی Paul Giamatti اشاره نکنیم. نبود ردی از کمپانی مارول به حدی در این فیلم احساس می‌شود که حتی رابطه پرهیجان گارفیلد و اما استون Emma Stone در نقش Gwen Stacy نیز نمی‌تواند آن را نجات دهد. صحنه زیبای مرگ استیسی Stacy، یکی از قوی‌ترین صحنه‌ها در تاریخ داستان‌های اسپایدرمن است، اما برای نجات این فیلم کافی نیست. بعدازاین فیلم بود که کمپانی سونی متوجه شد به حضور مارول برای این سری فیلم، نیاز دارد.
۵- اسپایدرمن شگفت‌انگیز (۲۰۱۲)ساختن فیلم به این دلیل که ایده خوبی دارید یک‌چیز است و ساخت یک فیلم فقط به این دلیل که نمی‌خواهید حق انحصاری یکی از موفق‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی را از دست بدهید، موضوع دیگری است. رفتن ریمی و مگوایر بعد از فیلم «اسپایدرمن ۴» باعث ساخت «اسپایدرمن شگفت‌انگیز» شد، فیلمی خوب که تنها به این دلیل ساخته شد که کمپانی حس کرد باید فیلمی بسازد نه به این دلیل که طرفداران درخواست ساخت آن را داشتند. گارفیلد بازی قابل‌قبولی در نقش اسپایدرمن، با لهجه نیویورکی و نسخه شوخ‌طبع و دوست‌داشتنی و لباس نه خیلی خوب اسپایدرمن (که البته در فیلم بعدی خیلی بهتر شد) ارائه داد. خسته‌کننده‌ترین شخصیت بد فیلم‌های اسپایدرمن، مارمولک Rhys Ifan، در این فیلم حضور داشت.
۶- اسپایدرمن ۳ (۲۰۰۷)فیلم اسپایدرمنی که نباید از آن نامی برد. ریمی یک شخصیت بد و یک داستان کلی در دست داشت و حتی شایعاتی مبنی بر عدم علاقه ریمی به ساخت این فیلم شنیده و فیلمی ساخته شد که به نظر می‌آید هیچ‌کس دوست نداشت آن را بسازد. به‌محض‌ این‌که مگوایر شروع به رقصیدن کرد، مشخص شد این فیلم قرار نیست فیلم به‌یادماندنی‌ای باشد. به نظر می‌رسد داستان عاشقانه پیتر و جین کم‌رنگ شده است. به نظر می‌رسید شخصیت ونوم Venom، دیوانه‌ترین شخصیت بد داستان‌های اسپایدرمن را، یکی از بازیگران برنامه تلویزیونی طنز That 70s Show بازی می‌کند، حتی به نظر می‌رسد خاله می نیز فکر می‌کند ساخت این فیلم ایده بدی است. آن‌ها حتی لباس نسخه سیاه و تاریک اسپایدرمن را درست نساخته، به‌جای لباس یکدست سیاه آن مانند تصاویر داستان مصور، فقط همان لباس اصلی اسپایدرمن با طرح تارها را، تیره کرده بودند. بهترین نکته فیلم بازی توماس هیدن چرچ Thomas Haden Church در نقش سندمن Sandman بود.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید