«بیگانه» Alien مجموعه فیلم ترسناک انگیلیسی-آمریکایی است. داستان فیلم به دنبال مأمور استوار الن رایپلی (Ellen Ripley) با بازی سیگورنی ویور (Sigourney Weaver) و چالش‌هایش در مقابله با زندگی فرازمینی‌ ست. مقابله با گونه‌ای که زنومورف (the Xenomorph)، بیگانه (the Alien) و یا زنومورف ایکیس ایکس ۱۲۱ (Xenomorph XX121)‌ خوانده می‌شود.
این مجموعه توسط کمپانی فاکس قرن بیستم (۲۰th Century Fox) پخش‌شده فیلم اول آن «بیگانه» در سال ۱۹۷۹ به کارگردانی ریدلی اسکات (Ridley Scott) تولیدشده است. این فیلم ۳ دنباله داشته که در سال‌های ۱۹۸۶، ۱۹۹۲ و ۱۹۹۷ به بازار آمده‌اند. اسکات در سال ۲۰۱۲ فیلمی از گذشته‌ی ماجراها (اتفاقات قبل از داستان فیلم ۱۹۷۹) به بازار ارائه داد و در سال ۲۰۱۷ قسمت بعد این بازگشت به گذشته روانه بازار شد. در این میان شایعه‌ای نیز از قسمت پنجم (ادامه‌ی فیلم ۱۹۹۷) با بازی سیگورنی پیچید که در ماه می ۲۰۱۷ تکذیب و کنسل شد.
این مجموعه فیلم تاکنون منجر به ساخت بازی‌های ویدئویی، کتاب و کمیک‌های بسیاری شده است.فیلم اول: «بیگانه» Alien
– ۱۹۷۹
نوسترومو، سفینه‌ی تجاری آمریکایی در زمان بازگشت به زمین و پس از دریافت پیام و سیگنالی سری که مستقیماً از طرف بیگانگان و سفینه‌شان به آنها فرستاده می‌شود، راه را به سمت سیارکی دیگر کج می‌کند. زمانی که به جستجو در سفینه‌ی بیگانگان مشغول هستند یکی از خدمه سفینه با بازمانده‌ی خلبان سفینه مواجه می‌شود و تعدادی زیادی شیء تخم‌مرغ شکل در سفینه برجای‌مانده است. یکی از این تخم‌ها می‌شکند و موجود درون آن روی صورت خدمه قرار می‌گیرد و او را بی‌هوش می‌کند. دیگر خدمه سفینه، قرنطینه را برای بازگرداندن همکارشان می‌شکنند و به کمکش می‌روند، موجود بیگانه می‌میرد و فرد مواجه شده با این بیگانه به هوش می‌آید و در ظاهر همه‌چیز نرمال است. چیزی نمی‌گذرد که بیگانه‌ای که از قفسه سینه فرد بیرون زده و با رشدی عجیب تبدیل به موجودی غول‌آسا می‌شود و شروع به کشتن افراد درون سفینه می‌کند. فیلم دوم: «بیگانه‌ها» Aliens
– ۱۹۸۶
۵۷ سال بعد و پس از خواب مصنوعی، تنها بازمانده‌ی نوسارومو، الن رایپلی در ایستگاه فضایی-پزشکی که به دور زمین می‌چرخد بیدار می‌شود. داستان وحشتناکش درباره‌ی مواجه‌شدن با بیگانگان باورپذیر نیست و متوجه می‌شود که سیارکی که به آن رفته بودند در حال حاضر قلمرو و در تصرف گروهی زمینی ساز کننده (کسانی که سیاره‌ها را شبیه به زمین و قابل زندگی می‌کنند) شده است و بانام ال وی ۴۲۶ شناخته می‌شود. زمانی که تماس با این سیارک قطع می‌شود، رایپلی برخلاف میل باطنی و برای به دست آوردن اجازه‌ی پرواز دوباره، با اکراه به همراه گروهی از مأموران فوق تکنیکال‌ِ این گروه، سوار بر سفینه‌ی سولاکو (Sulaco) می‌شود تا برای تحقیق و تجسس به سیارک بروند. زمانی که به سیارک می‌رسند متوجه می‌شوند که گروه قبلی نابود و پاک‌سازی‌شده، با سفینه‌ی مخروب مواجه می‌شوند که در فیلم اول آن را دیده‌ بودیم.فیلم سوم: «بیگانه ۳» Alien3
– ۱۹۹۲
براثر آتش‌سوزی در سولاکو، سفینه‌ی نجات به همراه بازماندگان فاجعه به‌صورت اتوماتیک از سفیه جدا می‌شوند. سفینه نجات در هنگام فرود بر روی سیاره‌ی دورافتاده‌ی فیورینا یا فری ۱۶۱ (سیاره درواقع یک زندان است) دچارِ سانحه می‌شود و تنها فردی که از این سانحه جان سالم به درمی‌برد رایپلی است. بدون اینکه متوجه شده باشد تعدادی بیگانه‌ی صورت بغل کن هم در سفینه با او همراه بوده‌اند. چیزی نمی‌گذرد که یک بیگانه‌ی بزرگ و تمام‌کمال در زندان رها می‌شود و به کشتن زندانیان و نگهبانان زندان مشغول می‌شود. در همین حین، رایپلی متوجه می‌شود که یک ملکه‌ی بیگانه در بدنش در حال رشد است و تنها راه نجات از مخمصه و کشتن ملکه، کشته شدن خود رایپلی‌ست.فیلم چهارم: «بیگانه: رستاخیز» Alien: Resurrection
– ۱۹۹۷
۲۰۰ سال پس از اتفاقات آخرین فیلم، الن رایپلی و ملکه‌ای که در بدنش رشد می‌کرد شبیه‌سازی می‌شوند. ملکه بیگانه با جراحی از بدن رایپلی جدا می‌شود، قصد سیستم ارتش متحد از این جداسازی، این است که بیگانگانی پرورش دهند تا در سفینه‌ی اوریگا مورد آزمایش و تحقیق قرار بگیرند و به این منظور توسط مزدوران انسان‌هایی به‌عنوان میزبان (بدنی برای زنده ماندن بیگانگان) دزدیده‌شده و به سفینه فرستاده می‌شوند. زمانی که رایپلی شماره ۸ (این رایپلیِ شبیه‌سازی‌شده قسمتی از دی ان ای بیگانگان را هم در بدن خود دارد) و تعدادی از مزدوران قصد فرار و نابود کردن سفینه اوریگا قبل از رسیدن به زمین رادارند، تعدادی از بیگانگان موفق به فرار می‌شوند.

ساخت فیلم بعدی که برای ادامه‌ی این داستان‌ها در نظر گرفته‌شده بود به دلیل مخالفت سیگورنی ویور با داستان ارائه‌شده کنسل شد. البته ویور موافقت خود را برای حضور در قسمت پنجم با شرط موافقت و راضی بودن از داستان فیلم اعلام کرده است. در طول سال‌ها بارها شایعه ساخت قسمت پنجم بر سر زبان‌ها بود و ویور هم در مصاحبه‌های مختلف علاقه‌ی خود را به بازی در فیلم اعلام کرده و گفته که پایان قسمت چهارم فیلم بسیار گنگ است و ناراحت است که داستان نیمه‌کاره رهاشده است. مهم‌ترین خبر و اتفاق در سال ۲۰۱۵ بود که خبرها حاکی از ساخته‌شدن به‌زودی قسمت پنجم با تکیه‌بر فیلم اول و دوم بود اما پس از اکران فیلم دوم درباره‌ی اتفاق‌های قبل از فیلم اول بیگانه (ششمین فیلم)، تصمیم بر متوقف کردن پروژه گرفته شد و در اول می ۲۰۱۷ رایلدی اسکات اعلام کرد که ساخت بیگانه ۵ رسماً کنسل شده و جریان تاکنون مسکوت مانده است.
و اما دو فیلمی که جریانات قبل از داستان فیلم اول را نمایش می‌دهند:فیلم پنجم (گذشته): «پرومتئوس» Prometheus
– ۲۰۱۲
۳۰ سال قبل از اتفاقات فیلم اول، الیزابت شاو (Elizabeth Shaw) و چارلی هالووی (Charlie Holloway)، دانشمندانی بودند که ‘نقشه‌ی ستاره‌ای ‘ را در بقایای فرهنگ‌های به‌جامانده‌ی زمینی کشف کردند. در تلاش برای پیدا کردن اصل بشریت سوار بر سفینه پرومته به سمت دنیایی دور به نام زتا رتیکولی (Zeta2Reticuli) رفتند، نقطه‌ای که در همان منطقه‌ای قرار دارد که سیارک بیگانگان فیلم اول در آنجا واقع‌شده بود. در آنجا بقایِ تمدنی فوق پیشرفته را پیدا کردند که از همان نژادی ست که بقایای خلبان یافته شده در سفینه‌ی سیارک فیلم اول شاهد آن بوده‌ایم. تمدنی که در حال ساخت اسلحه‌ی وحشتناک بوده که برای از بین بردن بشریت طراحی‌شده است.فیلم ششم (گذشته): «بیگانه: پیمان» Alien: Covenant
– ۲۰۱۷
۱۰ سال پس از اتفاقات پرومته، یک سفینه با گروهی سرنشین، به دنیایی تیره‌ سفر می‌کند که قبلاً نام بهشت به آن داده بودند و تصوری دیگر از آن داشتند، در آنجا با تنها موجود زنده‌ی سیاره دیوید (که از مواد مصنوعی ساخته‌شده) روبرو می‌شوند. در حین چالش‌هایشان با دیوید متوجه می‌شوند که او کسی است که با دست‌کاری ماده سیاه باعث به وجود آمدن بیگانگان شده است. کمی بعد، دیوید اعلام می‌کند که معتقد است بشریت ضعیف و در حال نابودی است و نباید به ادامه زندگی و درست کردن گروه‌های دیگر ادامه دهد. خدمه و افراد سفینه در حال فرار توسط دیوید و بیگانگان کشته می‌شوند و گروه نجات‌یافته به سفینه می‌رسند و فرار می‌کنند غافل از اینکه بیگانگان هنوز همراه آنها هستند. طی اتفاقاتی مشخص می‌شود که دیوید هم همراه آن‌هاست و درواقع کنترل هر دو سفینه به دست دیوید می‌افتد و او با جا زدن خود جای کسی که سفینه را کنترل می‌کرده اطلاعاتی نادرست را مخابره می‌کند و ارتباط را قطع می‌کند. (همان پیام و سیگنالی که در فیلم اول به سفینه می‌شود)
اگر علاقه‌مند هستید کامل در جریان اتفاقات این مجموعه فیلم‌ها قرار بگیرید، می‌توانید فیلم‌های بیگانه را در نماوا تماشا کنید و نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید