فیلم «آلیس آن‌سوی آینه» ادامه ایست بر فیلم «آلیس در سرزمین عجایب» که در سال ۲۰۱۰ ساخته شد. این فیلم با کارگردانی جیمز بابین و نویسندگی لیندا وولورتون، تلفیقی ست از داستان آن‌سوی آینه از لوئیس کارول و فیلم آلیس از تیم برتون. بازیگران اصلی فیلم عبارت‌اند از: میا واشیکوفسکا، جانی دپ، هلنا بونهام کارتر، ان هتوی، ساشا بارون کوهن و ریس آیفنز. این فیلم توسط کمپانی دیزنی به نمایش درآمده است. کارگردان فیلم،‌ جیمز بابین، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویسی بریتانیایی ست که از آثار او می‌توان به «ماپت ها» و «تحت تعقیب» اشاره کرد. او کارگردانی و نویسندگیِ دا علی جی شو را بر عهده داشته و در ساخت کاراکترهایی چون بورات و علی جی و برونو نقش داشته است.

بد نیست قبل از دیدن فیلم کمی راجع به داستان آلیس و دوستانش بدانیم: آلیس پس از مرگ پدرش دریک مهمانی شرکت می‌کند،‌ در این مهمانی با خواستگاریِ نابهنگام و فشار اجتماعی برای قبول خاستگاری مواجه می‌شود. برای فرار از واقعیت به دنبال خرگوشی می‌افتد و در این تعقیب و گریز به درون سوراخ خرگوش می‌افتد و سر از سرزمین عجایب درمی‌آورد. در این سرزمین سرنوشتش مواجهه با ملکه قرمز و برکنار کردن او از قدرت است. باید از پس این کار برآید تا ملکه سفید به قدرت بازگردد تا زندگی روال عادی خود را از سر بگیرد. در این ماجراجویی خرگوش سفید، کلاهدوز دیوانه، گربه چشیر، کرم شبتاب، دوقلوهای دیدلدام و دیگران به او کمک می‌کنند.
اما در این اقتباس تنها چند تن از کاراکترهای معمول داستان حضور دارند. آلیس (میا واشیکوفسکا) ناخدای کشتی در تلاش برای نابودیِ دزدان دریایی است. با درگیری‌های فراوان، دادوفریاد و زدوخورد، خود را به لندن می‌رساند تا رسالت فمینیستی خود را با نجات مادرش از دست خواستگار سابقش، ادا کند. در این میان زمان (ساشا برن کوهن) را پیدا می‌کند و به سرزمین عجایب بازمی‌گردد.

image_08dd11edبه گفته‌ی منتقد هالیوود ریپورتر:

آلیس داستان باجربزه و قویی است، حتی اگر این خصایص را از رفتار او در فیلم‌نامه‌ی لیندا وولورتون متوجه نشوید، طراحی لباس فوق‌العاده‌ی و پرزرق‌وبرق کالیت اتوودز که آلیس با آن در چین سفر می‌کند تا نمایانگر جهانی بودن کاراکترش (برخلاف آسایشش و زندگی لوکسش در لندن) باشد، نشانگر این خصایص هستند.

 ازنظر دیو کالهون منتقد تایم آوت لندن:

 داستان این فیلم؛ هیچ ربطی به داستان لوئیس کارون ندارد. لیندا وولورتون درواقع ادامه‌ای برای داستان نوشته و یا درواقع با توجه به سفر زمانی به گذشته در فیلم، پیش درآمدی برای داستان نوشته است. فلش بک به زندگی گذشته‌ی کلاه دوز دیوانه، ملکه سفید، ملکه قرمز. در این داستان وظیفه‌ی آلیس رفتن به زیرزمین و مذاکره بازمان است تا بتواند به گذشته بازگردد و کلاه دوز را از ناراحتی و غم از دست دادن خانواده‌اش برهاند.

alice-through-the-looking-glassبه گفته‌ی منتقد کریستین ساینس مانیتور:

یکی از جذابیت‌های داستان جدید، دعواهای خواهرانه دو ملکه در بچگی است که بسیار سرگرم‌کننده است. ازآنجاکه تیم برتون کارگردانی فیلم را بر عهده ندارد (در این فیلم او تهیه‌کننده است) فیلم به‌اندازه فیلم ۲۰۱۰ برتون تیره و سیاه نیست و کلاه دوز (جانی دپ) هم در فیلم زیاد دیده نمی‌شود، اما استعداد بی‌نظیر دپ در ایفای نقش‌های عجیب، غیرقابل‌انکار است.

کاراکتر زمان در این داستان بسیار جالب از آب درآمده، آشنایی ساشا کوهن و جیمز بابین (از دا علی جی شو)‌ و استفاده از شیفتگیِ کرول در ابداع کلمات نوین در زبان، باعث شده پدیده‌ای جالب به‌عنوان ثانیه‌ها به وجود آیند. درواقع کارهای ویلکینزو زمان، در یک بازی زبانی به ثانیه‌های زمان تمثیل داده‌شده‌اند. (باید فیلم را ببینید تا متوجه شوید جریان از چه قرار است) نکته‌ی قابل‌توجه در نقدهای فیلم این است که بدون استثنا،‌ همه از اینکه فیلم به بازیگر فقید آلن ریکمن -که صدای راوی و کرم شبتاب داستان را بر عهده دارد- تقدیم شده ابراز خرسندی کرده‌اند؛ و الحق که جای خالی صدای بی‌نظیر این بازیگر بریتانیایی در دنیای سینما احساس خواهد شد.

alice-through-the-looking-glass-tv-spotچند نکته جالب درباره فیلم و بازیگرانش:
• ریس ایفان که نقش پد کلاه دوز را بازی می‌کند در واقعیت ۴ سال از جانی دپ کوچک‌تر است.
• این اولین باری است که ساشا کوهن در یک فیلم از دیزنی حضور دارد.
• این فیلم اولین همکاری هلنا بونهام کارتر و تیم برتون بعد از جدایی‌شان است.
امبر هرد، زن جانی دپ در همان هفته اول نمایش فیلم بحث جدایی و اتهامات خشونت خانگی را به میان کشید.
• کاراکتر زمان در فیلم قطعه‌ای مکانیکی به ملکه قرمز می‌دهد که نمایانگر سر زدن است. این درواقع کنایه ایست به جمله‌ی پراستفاده و معروف ملکه‌ی قرمز: سرش را از تنش جدا کنید.
• اکران فیلم با ۱۴۵ سالگی کتاب کودکان، آلیس آن‌سوی آینه هم‌زمان‌شده است.
• این فیلم هفتمین و آخرین همکاریِ آلی ریکمن و هلنا بونهام کارتر است.

تمامی این حرف‌ها به کنار، به سایت نماوا مراجعه کنید و فیلم را در تعطیلات ببینید، منتظر نظرات موافق و مخالفتان هستیم.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید