گمانه‌زنی‌ها راجع جوایز بسیاری از بخش‌های اصلی مراسم اسکار ۲۰۱۷ که در اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود آغازشده است از پیش‌بینی‌های مختلف کاندیدهای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی گرفته تا بهترین بازیگر مرد و زن و حتی بهترین انیمیشن و یا مستند سال. این حدس و گمان‌ها البته هنوز بسیار خام و در برخی موارد دور از واقعیت و فقط برحسب شنیده‌ها از فیلم‌هایی است که هنوز اکران نشده‌اند و در ماه‌های سپتامبر و اکتبر نمایش آن‌ها آغاز می‌شود (مانند فیلم لالالند و یا ژاکلین)؛ و هنوز بسیار زود است برای اظهارنظر در مورد شانس فیلم‌هایی که در این چند هفته اخیر به نمایش درآمدند (مانند سالی و یا اسنودن)؛ برای حضور در میان نامزدهای نهایی.
اما در این میان بخشی که در آن فیلم‌های غیر انگلیسی‌زبان در آن به رقابت می‌پردازند متفاوت است. به دلیل اینکه آخرین فرصت برای ارائه آثار از سوی کشورهای مختلف و سینماگران برای حضور در بخش بهترین فیلم خارجی جوایز اسکار تاریخ سوم اکتبر 2016 (12 مهر) در نظر گرفته‌شده بود؛ و همین امر تکلیف لیست نهایی فیلم‌های اعلام‌شده هر کشور به‌عنوان نماینده سال ۲۰۱۷ را مشخص کرده و امکان افزودن یک فیلم که معادلات را به هم بریزد دیگر وجود ندارد.

actor-shahab-hosseini-right-and-director-asghar-farhadi-after-hosseini-won-the-best-actor-award-and-farhadi-the-best-screenplay-award-for-the-salesman

در هفته‌های اخیر نویسندگان وب‌سایت‌ها و مجلات مختلف سینمایی شروع به‌پیش بینی بخت‌های کاندیدهای بهترین فیلم خارجی زبان امسال کرده‌اند. از اسکات فینبرگ تحلیلگر معروف سینمای امریکا و نویسنده هالیوود ریپورتر گرفته تا آنا تامسون نویسنده ایندی وایر، مشترکات بسیاری در این فهرست‌های اولیه به چشم می‌خورد. به‌عنوان‌مثال فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی که توانست در رقابت با فیلم‌هایی همچون «ابد و یک روز»، «ایستاده در غبار»، «دختر»، «ناهید» و «اژدها وارد می‌شود» به‌عنوان نماینده سینمای ایران در مراسم اسکار ۲۰۱۷ انتخاب شود و برنده دو جایزه از فستیوال کن ۲۰۱۶، برای بهترین فیلم‌نامه و بهترین بازیگر مرد است؛ در همه فهرست‌ها حضور دارد. همچنین فیلم «تونی اردمن» نماینده سینما آلمان و آخرین فیلم پدرو آلمادوار، «جولیتا» نماینده سینمای اسپانیا، هم تقریباً در همه فهرست‌های پیش‌بینی حضور دارند؛ فهرست اولیه 9 فیلم خارجی نامزد در جوایز اسکار 2016 روز 17 ژانویه و پنج نامزد نهایی نیز روز 24 ژانویه معرفی می‌شوند. در ادامه به معرفی و بررسی هشت عدد از مهم‌ترین شانس‌های بهترین فیلم خارجی زبان امسال می‌پردازیم که می توانندمجسمه طلایی را از دستان اصغر فرهادی بربایند.


۱-«از دور دست» (From Afar) نماینده سینمای ونزوئلا
این فیلم که اولین فیلم بلند کارگردانش بشمار می‌رود برای اولین بار در هفتاد و دومین جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد و موفق به دریافت جایزه شیر طلایی این فستیوال شد.. فیلم «از دور دست» ساخته «لورنزو ویگاس» با درخشش در جشنواره فیلم ونیز سال گذشته و کسب جایزه شیر طلای بهترین فیلم بدون شک بهترین گزینه برای سینمای ونزوئلاست. این‌که فیلم محصول ۲۰۱۵ است و زبان اسپانیایی دارد روایت دلدادگی یک مرد میان‌سال به یک پسر نوجوان را روایت می‌کند. موضوعی نسبتاً ملتهب که از همان روزهای اول نمایشش چه در جشنواره ونیز و چه پس‌ازآن در نمایش عمومی و سراسری آن در کلمبیا و در آمریکا موضوع بسیاری مباحث فعالان حقوق هم‌جنس‌گرایان گردید

«لورنزو ویگاس» برنده شیر طلای بهترین فیلم جشنواره فیلم ونیز

«لورنزو ویگاس» برنده شیر طلای بهترین فیلم جشنواره فیلم ونیز

باید دید خرد جمعی اعضای آکادمی این فیلم را درنهایت جزو پنج کاندید نهایی قرار می‌دهد یا خیر؟ تجربه اتفاقات سال ۲۰۱۳ درباره فیلم برنده نخل طلای کن همان سال یعنی Blue Is the Warmest Colour دوباره تکرار می‌شود یا خیر؟ این فیلم که نماینده سینمای فرانسه در آن سال بود، هم در مراسم بفتا و هم در مراسم گلدون گلوب به‌عنوان یکی از کاندیدهای بهترین فیلم خارجی زبان حاضر بود و اما درنهایت به دلیل موضوع دراماتیک اش که شبیه به فیلم «از دور دست» است اعضای چند هزارنفره آکادمی را مجاب کند تا در فهرست نهایی پنج نامزد قرار بگیرد؛ و درنهایت هم جایزه بهترین فیلم خارجی زبان آن سال به نماینده سینمای ایتالیا رسید فیلم: The Great Beauty
به‌هرحال اگر فیلم ونزولایی «از دور دست» به فهرست نهایی نامزدهای بهترین فیلم خارجی زبان راه پیدا کنید؛ این اولین بار است که این افتخار نصیب سینمای نسبتاً نوپای این کشور می‌شود.

 

۲-«او» (Elle) نماینده سینمای فرانسه

فیلم «او» فیلمی به کارگردانی پل ورهون و بازی ازابل هوپرت (بازگیر موردعلاقه میشایل هانکه) یک فیلم تریلر روانشناختانه است که روایت زنی را تعریف می‌کند که در منزلش توسط غریبه‌ای مورد تجاوز قرار می‌گیرد، در ادامه فیلم داستان جستجوی معماگونه زن برای پیدا کردن شخصیت ماسک زده داستان که او را مورد تعرض قرار داده آغاز می‌شود.
این فیلم که در جشنواره کن امسال در بخش مسابقه حضور داشت. نقد های بسیار خوبی را دریافت کرد و توانست میانگین امتیاز متا اسکور (میانگین نقد های جمع‌آوری‌شده توسط وب‌سایت معتبر متاکریتیک) خود را به رقم ۸۸ برساند. منتقدین فیلم استیج، گاردین و ورایتی هر سه شایسته دریافت ۵ ستاره دانستند و عدد ۱۰۰ را به فیلم دادند.

elle_1-1 فیلم «او» نوید بازگشت این فیلم‌ساز را به‌روزهای اوج خود می‌دهد؛ و در غالب نقدها با فیلم موفق دهه نودی او مقایسه شده است یعنی فیلم «غریزه اصلی» با بازی مایکل داگلاس و شارن استون. پل ورهون در سال ۲۰۰۶ هم با فیلم Black Book به‌عنوان نماینده سینمای هلند به مراسم اسکار معرفی گردید. این اولین بار پس از حدود 40 سال است که سینمای فرانسه فیلمی از یک کارگردان غیر فرانسوی را به‌عنوان نماینده اسکار خود معرفی می‌کند، پیش‌ازاین فیلم «مادام رزا» در سال 1977 ساخته «موشه میزراهی» کارگردان یهودی نماینده فرانسه در اسکار شده بود که درنهایت برنده اسکار خارجی نیز شد.

۳-«شوالیه» (Chevalier) نماینده سینما یونان
این فیلم کمدی که برای اولین بار در فستیوال تورنتو در سال ۲۰۱۵ توجه منتقدان را به خود جلب کرد سومین فیلم کارگردانش محسوب می‌شود. این سینماگر زن یونانی به‌عنوان یکی از مدیران هنری افتتاحیه و اختتامیه المپیک ۲۰۰۴ آتن بسیار به شهرت رسید؛ و در شصت و هفتمین جشنواره ونیز در سال ۲۰۱۰ به خاطر فیلم دومش (Attenberg) تا آستانه یک‌قدمی دریافت شیر طلایی هم پیش رفت؛ و. درنهایت هم فیلم امسالش به‌عنوان یکی از بخت‌های بهترین فیلم خارجی زبان از شانس بالایی برخوردار است.

2-chevalier-2-copyright_haos_film-960x0-c-defaultداستان این فیلم درباره مهارت‌ها و اضطراب‌های مردانه است و داستان رقابت شش مرد بر سر کسب عنوان شوالیه را روایت می‌کند. تا به امروز پنج بار نمایندگان معرفی‌شده از سوی یونان به آکادمی موفق به حضور در میان فهرست نامزدهایی نهایی شده اند. فیلم‌های:  ۱۹۶۲ Electra  The Red Lanterns ۱۹۶۳ ، Blood on the Land۱۹۶۶،Iphigenia ۱۹۷۷، Dogtooth ۲۰۰۹


۴-«نرودا» Neruda نماینده سینمای شیلی
این فیلم ییوگرافیکال که در جشنواره‌های مستقل زیادی ازجمله جشنواره فیلم مونیخ، جشنواره فیلم نیویورک و جشنواره فیلم شیکاگو یا نامزد بهترین فیلم شده است و یا برنده ابن جایزه؛ فیلمی اسپانیایی‌زبان است از فیلمسازی که یک‌بار دیگر در سال ۲۰۱۲ با فیلم «نه» No نامزد بهترین فیلم خارجی زبان شده بود. سالی که فیلم «عشق» Amour میشایل هانکه که نماینده سینمای اتریش بشمار می‌رفت شایسته دریافت این جایزه شناخته شد.

neruda_chile_800 «نرودا» درباره زندگی و فعالیت‌های سیاسی «پابلو نرودا» شاعر برنده نوبل ادبیات شیلیایی است و داستان آن درباره تعقیب سیاسی «نرودا» پس از برکنار شدن او از کنگره در سال 1948 و همچنین تلاش یک پلیس با بازی «گائل گارسیا برنال» برای دستگیری اوست.

۵-«تونی اردمن» Toni Erdmann نماینده سینمای آلمان
این فیلم که چهارمین ساخته این کارگردان زن سینمای نوین آلمان محسوب می‌شود ، یک کمدی روشنفکرانه که به واکاوی یک پرد و دختر می‌پردازد. این فیلم که اولین نمایشش در جشنواره کن امسال (۲۰۱۶) بود توانست دل بسیاری از منتقدان را به دست آورد و شاید یکی از سه بخت اصلی دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان باشد.

toni-erdmann-bannerمنتقدین اسکرین اینتنشنال، هالیود ریپورتر، ورایتی، فیلم استیج و تلگراف همه به فیلم بالاترین ستاره‌های خود را داده‌اند و درمجموع با امتیاز متا‌اسکور ۹۳ جزو موفق‌ترین فیلم‌های اروپایی امسال است. ماریان ادِ کارگردان این فیلم پیش‌ازاین با فیلم Everyone Else شهرتی بیشتر از مرزهای سینمای کشورش پیدا کرد. فیلمی که برنده جایزه بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اول در جشنواره برلین سال ۲۰۰۵ شد.


۶-«شهروند ممتاز» The Distinguished Citizen نماینده سینمای آرژانتین
این فیلم که دو تن از سینما گران نسل نوین سینما آرژانتین را در مقام کارگردان می‌بیند، یکی از شگفتی‌های جشنواره ونیز امسال بود فیلمی اسپانیایی‌زبان که قصه یک نویسنده خارج از وطن را روایت می‌کند، نویسنده مشهوری که برنده جایزه نوبل ادبیات شده و حالا پس از سال‌ها دوباره به زادگاهش بازمی‌گردد جایی که آدم‌های قصه‌هایشان را ازآنجا به عاریت می‌گیرد و وارد ماجراهای عجیبی از گذشته و حال خود و وطنش می‌شود.

distinguishedcitizenphotocall73rdveniceb1qbeyk3uaoxاین فیلم در اکثر نقدها به خاطر کاراکتر بازیگر مرد اولش: اسکار مارتینز برای بازی نقش یک نویسنده غرغرو بسیار موردستایش قرارگرفته است. اسکار مارتینز و رایان گاسلینگ بازیگر مرد اول فیلم «لالا لند» در جشنواره ونیز برای کسب جایزه بهترین بازیگر سال رقابت شدیدی را داشته‌اند که درنهایت قرعه شانس به نام فیلم آرژانتینی «شهروند ممتاز» افتاد و جایزه بهترین بازیگر جشنواره را به ویترین افتخاراتش اضافه کرد.

mv5bmzm1ywe3zjgtmjm0yy00owzlltk4mdutywm1ytg4ndc4mgqyxkeyxkfqcgdeqxvymtgzndk4mti-_v1_uy1200_cr10306301200_al_۷-«جولیتا»( Julieta) نماینده سینمای اسپانیا

بیستمین فیلم پردو آلما دوار یکی از مهم‌ترین فیلم‌های ۲۰۱۶ است فیلمی که بسیار از طرفداران سینمای سانتی مال و احساساتی پدرو المادوار رو یاد فیلم‌های مهم او یعنی «با او حرف بزن» و «همه‌چیز راجع مادرم» می‌اندازد. فیلم روایت مادری است که دخترش مدت‌هاست ترکش کرده است و او توسط نوشتن نامه‌ای سعی می‌کند او را از قصه‌هایی مطلع سازد و سعی در جستجوی او دارد. این فیلم خوش‌رنگ و لعاب آلمادوار که مثل همیشه در تصویر کردن دغدغه‌های زنانه شاهکار عمل می‌کند؛ برای اولین بار در جشنواره کن امسال (۲۰۱۶) به نمایش درآمد و نسبتاً نقد های مثبتی را دریافت نمود.

originalآلمادوار پیش‌ازاین برای فیلم «همه‌چیز راجع مادرم» در سال ۱۹۹۹ موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شده است و در سال ۲۰۰۲ این جایزه را برای بهترین فیلم‌نامه اورجینال به خانه برده است در بین همه بخت‌های امسال برای دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان، پرافتخارترین آن‌ها است.

۸-«آتش در دریا» (Fire at Sea) نماینده سینمای ایتالیا
این فیلم مستند برنده خرس طلایی شصت و ششمین جشنواره فیلم برلین شده است، جشنواره‌ای که مریل استریپ ریاست هیئت‌داوران را بر عهده داشت؛ قهرمان‌های اصلی این فیلم یک دکتر میان‌سال و یک پسر دوازده‌ساله ماهیگیر است. این فیلم که در بکراند داستانی خود نگاهی بسیار منتقدانه به پدیده پناهندگانی که خطرات مرگبار موج‌های دریا را به جان می‌خرند تا از کشورهایشان به اروپا برسند؛ دارد. این فیلم دارای بسیاری صحنه‌های دردناک از اتفاقات واقعی این پناه‌جوها است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید