پیکر عباس کیارستمی در ساعت ۸:۲۰ بر دستان مردم و با ذکر لا اله الا الله به سمت کانون آمد. این اتفاق در حالی افتاد که مردمی که بیرون از محوطه کانون ایستاده بودند و جمعیت قابل توجهی هم بودند به ابراز احساسات برای این کارگردان پرداختند. همچنین در دست برخی از مردم تابلوی پیگیری پرونده پزشکی کیارستمی دیده می شد.
مراسم ساعت ۸:۳۳ با قرائت قرآن توسط مجید یراقبافان آغاز شد. پس از آن پرویز پرستویی به عنوان مجری مراسم پشت تریبون قرار گرفت و از مردم درخواست کرد به احترام کیارستمی نظم را رعایت کنند. وی ادامه داد:

photo_2016-07-10_16-58-54

به نام خدای خالق خانه دوستی ها. دوستان عزیز و هنرمندان و خانواده کیارستمی امروز گرد هم آمده ایم تا عزیزی را بدرقه کنیم که سال ها تلاش کرد برای ما خاطراتی را به جا گذارد. هنرمندی که تنها یک فیلمساز و شاعر نیست. او فقط یک تصویر گر و عکاس نیست. او همه این ها هست اما فقط همه اینها نیست. کیارستمی یعنی هنر متعالی سرزمین پهناور ایران.

رخشان بنی اعتماد و اصغر فرهادی

رخشان بنی اعتماد و اصغر فرهادی

در ادامه مراسم صدای آیدین آغداشلو پخش شد. وی در این مصاحبه گفت:

عمر کیارستمی یک عمر ساده نبود همانطور که او یک هنرمند عادی نبود. او در ۲ وجه تاثیرگذار بود؛ اول وجه شخصی که یک هنرمند بود و در سینما فعالیت اصلی داشت. او نوعی از سینما را ساخت که پیش از او وجود نداشت. جهان سینمای کیارستمی تبدیل به یک سینمای جدید شد. کیارستمی نه بیرونی ماند و نه دور دست بود و بر سینمای جهان تاثیر گذاشت.

وی افزود: وجه دیگر با ارزش زندگی کیارستمی در این است که او هنرمند جامع الطرافی بود و این روح پرتکاپوی او تنها در سینما نمی گنجید و فعالیت او در حوزه های مختلف قابل تحسین است. نمی توان آثار او را بدون نگاه به همه جنبه های هنری وی نگاه کرد. میراث کیارستمی گرانبهاست و کمتر هنرمندی است که در روزهای آخر عمر خود اینقدر راضی باشد. او حق دارد بگوید که کارش را انجام داده است چراکه آمده بود کارش را در این دنیا انجام دهد. او در لحظات آخر زندگی خوشحال بود چون حاصل عمل و زندگی او تا مدت ها باقی خواهد ماند و اثرش تا مدت ها ادامه دارد.
حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی دیگر سخنران این مراسم بود: امروز را تاریخ به یاد خواهد داشت. هرگز فراموش نخواهد کرد. امروز روز وداع با دریچه ای به روشنایی. پنجره ای به بیرون. مرد آرام و بی ادعای فرهنگ وتمدنی کهن، دفتر و دیوانش را به سادگی برمی چیند و می رود. او که همه دیده بود و چشم، چشم از جهان فرومی بندد. می رود آرام و بی صدا.

حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی

درجهانِ جهانی شده مردی از سرزمین خورشید، بر آمده از لابه‌لای هزاران هزار دفتر و دیوان. به پشتوانه تمدنی همیشه پرستشگر یزدان و از دل سازها و آوازها ایرانی مردی از جنس نورو روشنایی برخاست و به تماشا خواند انسان را؛ و فراخواند بشریت را به تماشای خود گم شده اش؛ و شمس گونه فریاد بر آورد که به تماشا می روی، تماشا می خواهی بیا اندرون من تماشا کن»؛ و چه دیده ها که گشوده شد؛ و چه چشم‌ها که بینا شد به گمشده بزرگ روزگار کنونی؛ یعنی انسانیتِ انسان؛ و او همه وجود بی زنگارش شد یک آینه. آینه ای به تمام قدی انسان. آری، آری امروز ما سوکوار آینه ایم.

رضا میر کرمی مدیرعامل خانه سینما، در مراسم تشیع عباس کیارستمی

رضا میر کریمی مدیرعامل خانه سینما، در مراسم تشیع عباس کیارستمی

در بخش دیگری از این مراسم پرستویی، از ابراهیم فروزش کارگردان سینما و از همکاران و دوستان قدیمی کیارستمی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دعوت کرد تا چندکلامی سخن بگوید: غم و اندوه از دست دادن کیارستمی طاقت فرساست. عزیزی را از دست داده‌ایم که نبودنش جبران ناپدیر است. او یکی از پایه گذاران مرکز سینمای کانون پرورش فکری بود و بدعت گذار سینمایی بود که بازیگرانش مردم کوچه و خیابان بود. او بر سینمای دنیا تاثیر گداشت و مولفی شناخته شده در جهان است و در فهرست ۱۰ سینماگران دنیا است. درگذشت او ضایعه ای برای سینما است و او افتخار سینمای ایران است او هنگامه زمان بود.

photo_2016-07-10_16-59-38
اصغر فرهادی دیگر کارگردان پرافتخار سینمای ایران که بعد از کسب جایزه جشنواره کن، به دیدار کیارستمی رفته بود، با اشاره به همین دیدار سخنانش را شروع کرد اصغر فرهادی نیز در این مراسم بیان کرد: از طرف خانواده سینما این روزهای تلخ را تسلیت می گویم و سپاسگزارم که امروز چنین جمعیتی برای این سینماگر بزرگ آمده اند. این کارگردان پرافتخار سینمای ایران گفت:

 

آقای کیارستمی باورم نمی شود امروز در این جمع ایستاده ام تا شما را بدرقه کنم. این روزها حرف های زیادی از شما زده شده است اما هرچند دیر ولی باید بگویم سپاسگزارم که نام این سرزمین را در جهان به نامی دلنشین و با احترام تبدیل کردید. از شما سپاسگزارم که با همه سنگ اندازی های سیاست مدارانه و نادیده گرفتن ها، دل از این سرزمین نبریدید. از شما سپاسگزارم که راه ناهموار و سنگلاخ سینمای این مرز و بوم را برای حضور در خارج از ایران هموار کردید که اگر امروز اشتیاقی برای دیدن فیلم های ایرانی است برای تلاش شما بوده است. سپاسگزارم نه به این خاطر که زیبایی های جهان را دیدید بلکه به این دلیل که جهان را زیبا می دیدید. از شما خواهش می کنم که پیغام ما را برسانید که:
تو اگر در تپش باد خدا را دیدی همت کن و بگو ماهی ها حوضشان بی آب است.

مسعود کیمیایی که حال خوبی نداشت نیز در این مراسم بیان کرد: وسعت وجودی عباس کیارستمی آنقدر است که نمی توان درباره آن به طور کامل حرف زد. معتقدم نور خداوندی در هنرمندان است و این نور در بین هنرمندان مظلوم بیشتر است. کیارستمی آنقدر ماندگار است که نام او به بلندای تاریخ باقی می ماند.


همچنین داریوش شایگان در ادامه این مراسم بیان کرد:

او فرزند اصیل و خلف این آب و خاک بود. عباس برای یاد گرفتن نیازی به انباشته اطلاعات نداشت و این رفتار او من را یاد لئوناردو داوینچی می انداخت که می گفت نیازی به خواندن نداشت. عباس چیزها را نمی دید بلکه چیزها را رادیوگرافی می کرد و او به دنبال جوهره حقیقت بود. تمام شخصیت فیلم های او دنبال سیر و سلوک و حرکت بودند. تاثیر عجیب عباس در جهان به دلیل حساسیت شاعرانه اش بود. یکی دیگر از صفات او فروتنی بود. او بار گران این شهرت را تحمل کرد و هرگز خود را در دام این نام قرار نداد.

photo_2016-07-10_17-00-01
ابراهیم حقیقی گرافیست و طراح دیگر سخنران مراسم هم گفت: حرف زدن درباره دوستی که ۴۵ سال از همکاری و دوستی عمیق من با او می گذرد بسیار سخت است. وی افزود: کیارستمی به ما آموخت که فیلم می تواند پر از مهر و دوستی باشد و قلب های تمام جهان را به هم پیوند دهد. کیارستمی الفبای تازه ای برای سینمای جهان طراحی کرد. اشخاصی مانند کیارستمی استثنایی هستند که هنر را تکان می دهند.

photo_2016-07-10_17-01-11
سیف‌الله صمدیان عکاس و مستندساز هم در سخنانی گفت: اصلانمی‌خواهم صندوق خاطرات سه دهه دوستی خود با کیارستمی را بازکنم اما این چند روز یک فایل تصویری از کیارستمی پخش شد در فضای مجازی که در آن از او می‌پرسند کدام اثر خود را بیشتر دوست داری که بیشتر بدرخشد و او بدون هیچ تعارفی گفت می‌خواهم خودم زندگی را ادامه دهم. معتقدم که کیارستمی هم خودش را کامل نشناخت. او مرد بسیار فعالی بود. او در ۲۴ ساعت روز ۲۰ ساعت کار می‌کرد و ۴ ساعت باقی‌مانده را به کارهای خود فکر می‌کرد. وی ادامه داد:

در آخرین روزهای مدیریت ژیل ژاکوب در جشنواره کن به دفترش رفتم و او گفت سینمای ایران معدنی است و خون سینما در رگ سینماگران آن جاری است. اگر از من بپرسند چه آرزویی داری می‌گویم می‌خواهم دوباره سر کلاس آموزش سینما بروم و استادم عباس کیارستمی باشد.

photo_2016-07-10_17-00-22احمد کیارستمی پسر عباس کیارستمی به نمایندگی از خانواده کیارستمی گفت:

از ستاد بدرقه برای برنامه ریزی خوبی که انجام دادند به خصوص از خانه سینما و کانون پرورش فکری تشکر می کنم. کانون شرایطی پیش آورد که من از وجود پدری مانند کیارستمی بیشتر استفاده کنم و با هنر وی مواجه شوم. از برادرم بهمن تشکر می کنم که این چند ماه تلاش بسیاری کرد.

جعفر پناهی در مراسم تشییع عباس کیارستمی

بهمن فرمان‌آرا در مراسم تشییع عباس کیارستمی

ٰپروانه مافی نماینده تهران در کنار بهاره رهنما در مراسم تشییع کیارستمی

پروانه مافی نماینده تهران در کنار بهاره رهنما در مراسم تشییع کیارستمی

بعد از تشییع عباس کیارستمی در محوطه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب، مراسم خاک‌سپاری او در فضایی خصوصی‌تر در لواسان برگزار شد. با توجه به اینکه پرویز پرستویی در هنگام تشییع پیکر عباس کیارستمی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام کرده بود که در لواسان فضا و شرایط مناسبی برای حضور همه مردم وجود ندارد و خواهش کرد که از آمدن به آنجا خودداری کنند، بازهم تعداد قابل‌توجهی از افراد خودشان را برای مراسم خاک‌سپاری این کارگردان به قبرستان ترک مزرعه رساندند که موجب ازدحام نیز شده بود.

مصطفی کواکبیان در مراسم تشیع عباس کیارستمی

مصطفی کواکبیان در مراسم تشیع عباس کیارستمی

پیکر این هنرمند با همراهی خانواده‌اش و هنرمندانی همچون فرامرز قریبیان، اصغر فرهادی، بهمن فرمان‌آرا، مهتاب کرامتی، مجید مظفری، نگار اسکندرفر، علیرضا شجاع نوری، پانته‌آ پناهی‌ها، بابک حمیدیان، نیکی کریمی، امیر عابدی، محسن عبدالوهاب، مریلا زارعی، پگاه آهنگرانی، جعفر پناهی، مونا زندی حقیقی، کامران ملکی، مهدی نادری، محمد اطبایی، هومن سیدی، احترام برومند، امین حیایی، محمود کلاری، بیژن امکانیان، آتوسا قلم‌فرسایی، مصطفی احمدی، محمدعلی سجادی، هوشنگ گلمکانی، شقایق فراهانی، شهرام مکری، پرویز آبنار، حامد بهداد، ازیتا موگویی، وحید موسائیان، هدیه تهرانى، هنگامه قاضیانى، حسن پور شیرازى، فرهاد اصلانى، که در این آرامستان حضور داشتند به خاک سپرده شد.

photo_2016-07-10_17-05-21
در هنگام مراسم خاک‌سپاری کارگردان فیلم سینمایی «خانه دوست کجاست؟»، حاضرین به‌صورت جمعی سرود ای ایران و مرغ سحر را باهم به‌صورت یک‌صدا خواندند ازجمله نکاتی که می‌توان به آن اشاره کرد همکاری و همدردی سینماگران با خانواده کیارستمی بود. سرانجام این هنرمند که عاشق طبیعت بود در آرامستانی پر از درخت آرام گرفت.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید