روز هفتم، جوایز اصلی برای فیلم‌ساز تبریزی
روز هفتم جشنواره جهانی فجر روز اعلام برگزیدگان این جشنواره بود. مراسم اختتامیه در محل تالار وحدت برگزار شد و جوایز اصلی نصیب «خانه/Ev/اِو» شد و از ایران بیرون نرفت. به این ترتیب هشتمین روز و آخرین روز جشنواره فقط به نمایش فیلم‌ها اختصاص دارد.
قبل از اختتامیه داوران دو بخش رقابتی جشنواره یک نشست مطبوعاتی برگزار کردند. فلوریان گالنبر گر٬ جسیکا وودورث٬ لخ مایوسکی٬ میکو هارادا٬ اوبرتو پازولینی٬ فاطمه معتمدآریا و رسول صدرعاملی داوران بخش سینمای سعادت بخش اصلی رقابتی جشنواره فجر بودند. پازولینی که هم‌نام کارگردان مشهور کشورش است در این نشست فقط از مهمان‌نوازی ایرانی صحبت کرد و تمایلش برای ازدواج با یک زن ایرانی 1 حتی از خبرنگاران خواست اگر خاله یا عمه منزوی‌ای دارند به او معرفی کنند! لخ مایوسکی از لهستان با بیان اینکه اولین بار است به ایران می‌آید٬ گفت: ایران همیشه در قلب من بوده است. به معنای واقعی کلمه با شعر باستانی ایران بزرگ شده‌ام؛ عمه‌ام در دانشگاه استاد ادبیات فارسی بود و بیست و سه سال به عنوان وایرستار شاهنامه به زبان لهستانی کار می‌کرد. از آنجا که من شاعر هستم، او برای ترجمه برخی اشعار با من مشورت می‌کند و از طریق همین ترجمه ها بود که من در مورد اسطوره‌های شما اطلاعات به دست آوردم. مایوسکی در ادامه گفت سیمین معتمدآریا مثل یک فرشته همیشه بالای سر ما بود.
معتمدآریا هم که به کرات سابقه داوری در جشنواره‌های بین‌المللی را دارد و از حاضران همیشگی و هرساله جشنواره کن است گفت: «مفتخرم بگویم بعد از سی و چند سال در یک جشنواره ایرانی داوری کردم و خیلی خوشحال هستم که این اتفاق امسال برایم افتاده است. چون فکر می کنم تاکنون فستیوالی به این خوبی، آرامی و با فرهنگی نداشتیم. امیدوارم که این سینما برایتان پر از شادی و جشن باشد و کمتر کسانی را از دست بدهیم که جایگزینی نخواهند داشت.»
مراسم اختتامیه اما عصر روز پنج‌شنبه با حضور سه چهره دکتر ظریف وزیر امور خارجه (که در اختتامیه فجر ملی هم حاضر بود)، صالحی امیری وزیر ارشاد و محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی برگزار شد و اشکان خطیبی هم مجری مراسم بود که به دوزبان فارسی و انگلیسی برنامه را اجرا کرد.
برنده اصلی شب جوایز جشنواره جهانی فجر فیلمی از ایران بود. «خانه/Ev/اِو» که به زبان ترکی ساخته شده و اولین فیلم اصغر یوسفی‌نژاد است. یوسفی‌نژاد پیش از این تله فیلم‌هایی برای شبکه استانی آذربایجان شرقی ساخته بود و سابقه کار طولانی در مطبوعات سینمایی از جمله ماهنامه فیلم و گزارش فیلم دارد.
سیمرغ زرین بهترین فیلم و مبلغ ۴۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال جایزه نقدی، سیمرغ سیمین و مبلغ ۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای بهترین فیلمنامه، دیپلم افتخار نتپک و مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال جایزه نقدی به «خانه/Ev/اِو» رسید و معتمدآریا این فیلم را به عنوان فیلمی که هر هفت نفر ما را شگفت‌زده کرد خواند. یوسفی نژاد وقتی برای بار سوم روی صحنه رفت جایزه را به کیارستمی و تبریز تقدیم کرد.
به هرحال اگرچه «خانه/Ev/اِو» نقدهای مثبت زیادی در این مدت دریافت کرده اما جشنواره جهانی فجر هم به سنت بخش بین‌الملل فجر باز هم فیلم‌های زیادی دعوت کرد و در آخر به خودمان جایزه داد؛
اما در سایر جوایز خیلی خلاصه و تیتروار، جایزه بهترین فیلم کوتاه اسیایی و پنج میلیون تومان جایزه نقدی به «هنوز نه» از آرین وزیردفتری رسید. وزیردفتری در جشنواره بوسان بود مجید برزگر تهیه‌کننده به نمایندگی از او جایزه را دریافت کرد. بهترین فیلم آسیایی اما به شهربانو سادات کارگردان افغانستانی برای «گرگ و بره» رسید که او هم متنی در خصوص سختی‌هایی که در زمان مهاجرت در ایران کشیده خواند و گفت وقتی در ایران بود حتی اجازه درس خواندن به او داده نشد و حالا جشنواره‌ای در ایران به او جایزه می‌دهد.
جایزه محمد روح الامین و مبلغ ۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال جایزه نقدی به مظفر حسین‌خانی کارگردان فیلم «بابایی»‌ از ایران اختصاص یافت. در بخش مسابقه بین‌الملل هم جایزه بهترین فیلم کوتاه به قصیده گلمکانی دختر هوشنگ گلمکانی منتقد سینما و روزنامه‌نگار قدیمی و سردبیر ماهنامه فیلم رسید، برای فیلم کوتاه «آگهی فروش»
سیمرغ سیمین جایزه ویژه هیات داوران برای بهترین دستاورد هنری در یکی از زمینه‌های فیلم‌برداری، تدوین، موسیقی، طراحی صحنه یا طراحی لباس و مبلغ ۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال جایزه نقدی به جین‌جینگ ژو (فیلم‌برداری) و وانگ تو (کارگردان هنری) فیلم سینمایی «آقای بی‌دردسر»‌ محصول چین و فرانسه اختصاص پیدا کرد.
جوایز بازیگری مرد و زن هردو به بازیگران فیلم «گلوری» از بلغارستان رسید که از موردتوجه‌ترین فیلم‌های تماشاگران هم بود. سیمرغ سیمین و مبلغ ۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای بهترین کارگردان به ایوان دی گائونا کارگردان «گناهکاران» از کلمبیا تعلق گرفت.
نکته حاشیه‌ای اما اجرای موسیقی توسط علی زندوکیل و گروهش در انتهای برنامه بود که خیلی دیر به اطلاع حاضران در سال رسید. نزدیک به نیمی از جمعیت سالن تالار وحدت را ترک کرده بودند که اشکان خطیبی دوباره روی صحنه آمد و گفت برای شما سورپرایزی داریم و فقط یکی دو دقیقه به ما وقت بدهید. بخش زیادی از تماشاگران در هنگام اجرای موسیقی بیرون از سالن بودند و این ناهماهنگی ظاهرا گروه موسیقی را هم خیلی عصبی کرده بود.
رونمایی از نسخه مرمت‌شده «جیب‌بر» روبر برسون در سینما فلسطین یکی دیگر از برنامه‌های روز هفتم بود. همین‌طور نشست دوستانه شاگردان کیارستمی با ویکتور اریسه فیلم‌ساز اسپانیایی که در ان اریسه درباره فیلم ده دقیقه‌ای خود با نام «ده دقیقه بیشتر» و موقعیت سینمای هنری کنونی و رابطه‌اش با کیارستمی صحبت کرد. در بخشی از این نشست ویکتور اریسه گفت: همیشه به سینما به شکل سرگرمی نگاه کرده‌اند و به همین دلیل بسیار طول کشید که به آکادمی‌ها راه پیدا کند اما هنوز نتوانسته است وارد حوزه آموزش شود؛ به جز یک استثنا که فرانسه است. در گذشته وزیر فرهنگ فرانسه تصمیم گرفت برای تربیت شهروندان مجموعه‌ای از فیلم‌ها تهیه کند که برای تربیت انسان‌ها می‌تواند مفید باشد. از جمله این فیلم‌ها «خانه دوست کجاست» عباس کیارستمی و «روح کندوی عسل» اولین فیلم من بود؛ اما این روند هم بعد از مدتی در این کشور متوقف شد. به هر حال این یک نمونه است. به خاطر این که مدارس جایی هستند که بچه‌های ما می‌توانند به نوعی از فیلم‌ها دست پیدا کنند که وقتی بزرگ شدند، بازار به آن‌ها اجازه نمی‌دهد به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید