دانستن این‌که در آینده چه اتفاقی می‌افتد جالب نیست؟ درست است که دانستن هیجان غیرقابل‌پیش‌بینی بودن زندگی را کم‌ می‌کند، اما به تمام اشتباهاتی که می‌توانید مرتکب نشوید فکر کنید: آشنایی با آدم‌هایی که بعداً به شما ضرری می‌رسانند، سرمایه‌گذاری‌های اشتباه. خیلی از ما اگر نتیجه کار خود را بدانیم، ممکن است تصمیم متفاوتی بگیریم و متأسفانه در برخی مواقع عواقب یک تصمیم اشتباه تا آخر عمر با ما می‌ماند. بااین‌حال سؤالی پیش می‌آیند، آیا می‌توان آینده را به‌درستی پیش‌بینی کرد؟ جواب دقیق و علمی این سؤال نه است و در اکثر مواقع پیش‌بینی اتفاقات دهه‌های آینده همیشه اشتباه از آب درآمده است، البته این دلیلی برای دست برداشتن از پیش‌بینی کردن و حدس و گمان زدن ما، نمی‌شود. فیلم‌های این لیست نیز همین کار را کرده‌اند، درست است که خیلی از این فیلم‌ها قصد پیش‌بینی کردن آینده را نداشته‌اند، اما چیزهایی معرفی کرده‌اند که چندین سال بعد به واقعیت پیوستند.
ممکن است بگویید که این غیب‌گویی‌ها درواقع دلایل الهام‌بخشی برای افراد بوده است تا این ایده‌ها را به واقعیت تبدیل کنند و یا با توجه به پیشرفت تکنولوژی این پیشرفت‌ها کامل متحمل بوده است. ممکن است حق با شما باشد. بااین‌حال از جالب بودن این پیش‌بینی‌ها جیزی کم نمی‌کند. در زیر لیست ۲۵ فیلمی که تا حدی آینده را درست پیش‌بینی کرد‌ه‌اند را می‌بینید.
۲۵ فیلمی که آینده را به‌درستی پیش‌بینی کرده بودند ـ قسمت اول
۱۷- درخشش ابدی یک ذهن پاک (۲۰۰۴) Eternal Sunshine of the Spotless Mindزوجی پس از این‌که رابطه‌شان با شکست مواجه می‌شود، تصمیم می‌گیرند با کمک تکنولوژی یکدیگر را از ذهن هم پاک کنند. موضوع این فیلم زیبا با بازی جیم کری و کیت وینسلت Kate Winslet همین است. تقریباً ۱۱ سال پس از ساخت این فیلم، تیمی از محققان با همکاری انجمن روان‌شناسی آمریکا اعلام کرده‌اند که پاک کردن حافظه، برای افرادی که از اضطراب پس از حادثه رنج می‌برند، در آینده نزدیک ممکن خواهد بود.

۱۶- گزارش اقلیت (۲۰۰۲) Minority Reportدر سال ۲۰۱۴ اف‌بی‌آی اعلام کرد که تکنولوژی تشخیص صورت آن‌ها در حال آماده شدن است و با این خبر دنیا قدمی به سمت دنیای سال ۲۰۵۴ پیش‌بینی شده توسط استیون اسپیلبرگ Steven Spielberg در فیلم «گزارش اقلیت»، نزدیک‌تر شد. این تنها چیزی نبود که این فیلم به‌درستی پیش‌بینی کرده بود: تبلیغات شخصی‌سازی شده نیز به واقعیت پیوسته است، همان‌طور که هرروز در اینترنت تبلیغات مناسب با سلیقه خود را می‌بینید.

۱۵- یادآوری کامل (۱۹۹۰) Total Recall«یادآوری کامل» چیزهای زیادی را پیش‌بینی کرد که خیلی از آن به واقعیت تبدیل نشد، اما یک موضوع را درست پیش‌بینی کرده بود: خودروهای بدون راننده

۱۴- متروپلیس (۱۹۲۷) Metropolisاگر فکر می‌کنید که فیلم «ترمیناتور» Terminator بود که برای اولین بار ربات‌های انسان‌نما را پیش‌بینی کرد، اشتباه می‌کنید. «متروپلیس» در دهه ۲۰، قبل از «ترمیناتور»، اختراع این ربات‌ها را پیش‌بینی کرده بود.

۱۳- زنی در ماه (۱۹۲۹) Woman in the Moonازآنجایی‌که انسان در دهه ۶۰ پا به روی ماه گذاشت، به فضا رفتن موضوع عجیبی برای ما نیست، اما به این دقت کنید که «زنی در ماه» در سال ۱۹۲۹ رفتن به فضا را پیش‌بینی کرده‌ بود، در آن سال ۹۰ درصد انسان‌ها حتی ماشین شخصی نداشتند چه برسد به سفینه فضایی.

۱۴- بازگشت به آینده قسمت ۲ (۱۹۸۹) Back to the Future Part IIوقتی مارتی مک‌فلای در «بازگشت به آینده ۲» سی سال به جلو، به ۲۱ اکتبر ۲۰۱۵، رفت، مردمی را دید که از هاوربرد و کفش‌هایی که خودبه‌خود بندهای بسته می‌شد و ماشین‌های پرنده، استفاده می‌‌کنند. درست است که خیلی از پیش‌بینی‌های این فیلم برای سال ۲۰۱۵ اشتباه بود، اما چیزهایی مثل تلویزیون‌های مسطح و تماس ویدیویی را درست حدس زده بود.

۱۱- اتصال کوتاه (۱۹۸۶) Short Circuit«اتصال کوتاه» از هیچ‌ نظری فیلم خوبی نیست، اما این فیلم با داستان احمقانه خود درست‌تر از فیلم‌های علمی تخیلی آن زمان، آینده را پیش‌بینی کرده بود. اگر این فیلم را دیده باشید احتمالاً به یاد دارید که ربات شماره ۵، جزو گروه ربات‌های نظامی آزمایشی است. پس از حادثه‌ای که برای سیستم الکترونیکی آن می‌افتد، ربات شماره ۵ هوش زیادی به دست می‌آورد و موفق می‌شود از آزمایشگاه فرار کند. به همین‌دلیل می‌توان گفت که این فیلم ربات‌های نظامی را پیش‌بینی کرده بود.

۱۰- شبکه (۱۹۷۶) Networkاگر فیلم «شبکه» را دیده‌ باشید، احتمالاً صحنه‌ به‌یادماندنی که گوینده اخبار، هاوارد بیل Howard Beale (با بازی پیتر فینچ Peter Finch) هنگام اجرای اخبار، در یکی از بهترین تک‌گویی‌های تاریخ سینمای آمریکا، کنترل خود را از دست می‌دهد را به خاطر دارید. جدا از آن، «شبکه» چیزهای زیادی را در مورد رسانه‌های مدرن در قرن بیست و یکم را به‌درستی پیش‌بینی کرده بود که مهم‌ترین آن وضعیت کنونی اخبار زرد و شبکه‌های این‌چنینی است.
۲۵ فیلمی که آینده را به‌درستی پیش‌بینی کرده بودند ـ قسمت سوم

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید