دانستن این‌که در آینده چه اتفاقی می‌افتد جالب نیست؟ درست است که دانستن هیجان غیرقابل‌پیش‌بینی بودن زندگی را کم‌ می‌کند، اما به تمام اشتباهاتی که می‌توانید مرتکب نشوید فکر کنید: آشنایی با آدم‌هایی که بعداً به شما ضرری می‌رسانند، سرمایه‌گذاری‌های اشتباه. خیلی از ما اگر نتیجه کار خود را بدانیم، ممکن است تصمیم متفاوتی بگیریم و متأسفانه در برخی مواقع عواقب یک تصمیم اشتباه تا آخر عمر با ما می‌ماند. بااین‌حال سؤالی پیش می‌آیند، آیا می‌توان آینده را به‌درستی پیش‌بینی کرد؟ جواب دقیق و علمی این سؤال نه است و در اکثر مواقع پیش‌بینی اتفاقات دهه‌های آینده همیشه اشتباه از آب درآمده است، البته این دلیلی برای دست برداشتن از پیش‌بینی کردن و حدس و گمان زدن ما، نمی‌شود. فیلم‌های این لیست نیز همین کار را کرده‌اند، درست است که خیلی از این فیلم‌ها قصد پیش‌بینی کردن آینده را نداشته‌اند، اما چیزهایی معرفی کرده‌اند که چندین سال بعد به واقعیت پیوستند.
ممکن است بگویید که این غیب‌گویی‌ها درواقع دلایل الهام‌بخشی برای افراد بوده است تا این ایده‌ها را به واقعیت تبدیل کنند و یا با توجه به پیشرفت تکنولوژی این پیشرفت‌ها کامل متحمل بوده است. ممکن است حق با شما باشد. بااین‌حال از جالب بودن این پیش‌بینی‌ها جیزی کم نمی‌کند. در زیر لیست ۲۵ فیلمی که تا حدی آینده را درست پیش‌بینی کرد‌ه‌اند را می‌بینید.

۲۵- مرد (۱۹۷۲) The Manپس از کشته شدن رئیس‌جمهور و سخنگوی اول کاخ سفید در حادثه فروریختن ساختمان و کناره‌گیری نخست‌وزیر به علت بیماری و کهولت سن، رئیس مجلس سنا، داگلاس دیلمان Douglas Dilman (با بازی جیمز ارل جونز James Earl Jones) به‌طور موقت رئیس‌جمهور آمریکا می‌شود و اولین مرد سیاه‌پوستی است که به این سمت برگزیده شده است. درست است که اوباما بعد از انتخاباتی دموکراتیک انتخاب شد، اما به‌هرحال «مرد» در سال ۱۹۷۲ رئیس‌جمهور شدن مردی سیاه‌پوست را پیش‌بینی کرده بود.

۲۴- ایمیل داری (۱۹۹۸) You’ve Got Mailهنگامی‌که این فیلم ساخته شد، تام هنکس و مگ رایان Meg Ryan چیزی را به نمایش گذاشتند که تا آن زمان می‌توان گفت عده کمی در دنیای واقعی آن را تجربه کرده‌ بودند: رابطه‌ی عاشقانه اینترنتی. حدود ۱۸ سال بعد، سؤال این است که آیا در دنیای امروز کسی هست که حداقل یک‌بار رابطه اینترنتی را تجربه نکرده باشد؟

۲۳- شبکه (۱۹۹۵) The Netدر این فیلم دهه نودی، یک برنامه‌نویس کامپیوتر (با بازی ساندرا بولاک Sandra Bullock) به‌طور اتفاقی از یک عملیات مخفی باخبر می‌شود و زندگی خود و اطرافیانش به خطر می‌افتد. با این‌که تقریباً مطمئنیم که هدف نویسنده‌های فیلم‌نامه نمایش این نکته نبوده است، اما آن‌ها در این فیلم امکان سفارش دادن اینترنتی پیتزا را به‌درستی پیش‌بینی کرده بودند.

۲۲- مکس دیوانه ۲: جنگجوی جاده (۱۹۸۱) Mad Max 2در «مد مکس ۲: جنگجوی جاده» جنگی جهانی باعث تخریب منابع جهان شده است. فروش بنزین به‌قدری محدود است که دسته‌های موتورسوار بیرون از شهرها کمین می‌کنند تا محموله‌های بنزین را بدزدند. نگاهی به وضعیت آفریقا و خاورمیانه در بیست و پنح سال اخیر نشان می‌دهد که متأسفانه چقدر این پیش‌بینی در مورد آینده ما درست است.

۲۱- (۱۹۹۶) The Cable Guy در این فیلم ترسناک با بازی جیم کری Jim Carrey در نقش تعمیرکننده ماهواره که در تلاش برای پیدا کردن دوستانی برای خود است، در صحنه‌ای شخصیت جیم کری آینده را پیش‌بینی می‌کند: زیر باران فریاد می‌زند که روزی می‌رسد که هر آمریکایی، اینترنت، کامپیوتر و تلفن را در یک دستگاه خواهد داشت. او حتی با گفتن «می‌توانی با دوستت در ویتنام مورتال کمبت Mortal Kombat را بازی کنی» بازی آنلاین را نیز پیش‌بینی کرده بود.

۲۰- سیاره ممنوعه (۱۹۵۶) Forbidden Planet«سیاره ممنوعه» به دو دلیل جالب‌توجه است: این‌که این فیلم در زمینه پیش‌بینی پیشرفت موبایل از «پیشتازان فضا» Star Trek جلوتر است، با البته که فیلم به‌درستی به تلفن‌های هوشمند اشاره نمی‌کند؛ و مهم‌تر، حضور لزلی نیلسن Leslie Nielsen در نقشی جدی است. راستش را بگویم، از دیدن جوانی او و از بازی جدی‌اش، خنده‌ام گرفت.

۱۹- ویدیودروم (۱۹۸۳) Videodromeدو دسته دوستدار سینما وجود دارند: کسانی که فیلم کالت کلاسیک «ویدیودروم» سال ۱۹۸۳ را دیدند و خوششان نیامد و کسانی که اصلاً چیزی در مورد این فیلم نمی‌دانند. این فیلم، با بازی جیمز وودز James Woods و دبی هری Debbie Harry در مورد رئیس یک شبکه تلویزیونی است که به دیدن ویدیو‌های ناجوری به نام ویدیودروم که یک شبکه خصوصی نیمه‌شب‌ها آن را پخش می‌کرد، معتاد شده بود. درست است که فیلم عجیب و ناخوشایندی است، اما می‌توان گفت به نحوی یوتیوب را پیش‌بینی کرده بود.

۱۸- هواپیما ۲ (۱۹۸۲) Airplane IIحتماً خیلی از شما از خودتان می‌پرسید که این فیلم طنز چطور می‌تواند چیز مهمی در مورد آینده را پیش‌بینی کرده باشد، نه؟ باورش سخت است ولی این فیلم طنز (که البته به‌خوبی فیلم اول آن نبود)، با نشان دادن دستگا‌ه‌های چک کردن بدن، دستگاه‌های امنیتی فرودگاه‌ها را پیش‌بینی کرده بود.
۲۵ فیلمی که آینده را به‌درستی پیش‌بینی کرده بودند ـ قسمت دوم
۲۵ فیلمی که آینده را به‌درستی پیش‌بینی کرده بودند ـ قسمت سوم

 

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید