فروش کلی فیلم‌ها در امریکای شمالی در سال ۲۰۱۶ به رقم ۱۱ میلیارد و چهارصد میلیون دلار رسید و رکوردشکنی کرد.
فیلم‌های انیمیشنی خانوادگی و همچنین دیزنی نقش زیادی در این افزایش فروش داشتند. فیلم ابرقهرمانی «ددپول»‌ در فروش جهانی خود پرفروش‌ترین فیلم ابرقهرمانی سال ۲۰۱۶ بود، اما در فروش داخل امریکا بعد از «کاپیتان امریکا: جنگ داخلی» در مقام دوم ایستاد.
درآمد حاصل از فروش فیلم‌ها در سال ۲۰۱۶ در منطقه امریکای شمالی به ۱۱ میلیارد و سیصد و شصت میلیون دلار رسید که رکورد جدیدی در فروش این منطقه محسوب می‌گردد و نسبت به سال گذشته (با فروش ۱۱ میلیارد و صدوچهل میلیون دلاری)‌۲.۱ درصد رشد نشان می‌دهد.
البته آمار رسمی فروش قرار است روز پنجشنبه اعلام شود که فروش آخر سال و تعطیلات کریسمس هم در آن محاسبه خواهد شد.
این رشد در فروش در حالی اتفاق افتاد که بسیاری از فیلم‌های چندقسمتی و دنباله‌دار معروف در سال ۲۰۱۶ فروش مناسبی نداشتند و چند تا از فیلم‌های پرسروصدا که تصور می‌شد فروش بسیار بالایی خواهند داشت، در باکس آفیس به پایین جدول سقوط کردند. تعادل نسبی‌ای که همیشه میان استودیوهای بزرگ برقرار بود، امسال کمی نامتعادل شد و تعدادی از فیلم‌هایی که با بودجه‌‌های متوسط ساخته‌شده بودند در فروش و بازگرداندن سرمایه خود دچار مشکل شدند.
شرکت دیزنی برنده بزرگ امسال بود و مشارکت آن‌ها با شرکت فیلم‌سازی جرج لوکاس در ساخت فیلم Rogue One: A Star Wars Story (از مجموعه «جنگ ستارگان»)‌بسیار موفقیت‌آمیز بود و سال ۲۰۱۶ را با فروش فوق‌العاده خوب ۴۳۰ میلیون دلاری در امریکای شمالی به پایان رساندند. با این میزان فروش، آن‌ها توانستند بعد از فیلم «در جستجوی دوری»‌، انیمیشن محبوب استودیوی پیکسار که با ۴۸۶.۳ میلیون دلار به مقام اول رسید، در رتبه دوم جدول فروش سال جای‌گیرند.
فیلم دیگر شرکت دیزنی حاصل همکاری آن‌ها با استودیوهای مارول، «کاپیتان امریکا: جنگ داخلی» بود که با ۴۰۸.۱ میلیون دلار فروش در مقام سوم جدول فروش امریکای شمالی ایستاد.

فیلم‌های انیمیشنی خانوادگی در سال ۲۰۱۶ بسیار قدرتمند ظاهر شدند، هم انیمیشن‌های دیزنی و هم انیمیشن‌های استودیوهای دیگر.
«زندگی مخفی حیوانات خانگی»‌ از شرکت یونیورسال، ۳۶۴ میلیون دلار فروخت و چهارم شد و فیلم انیمیشنی دیگر این شرکت به نام «Sing» که در پایان سال ۲۰۱۶ و در تعطیلات اکران شده است تاکنون ۱۷۸ میلیون دلار فروخته و اکران موفق آن همچنان ادامه دارد.

«کتاب جنگل»؛ فیلم انیمیشنی لایو-اکشن از دیزنی هم توانست ۳۶۴ میلیون دلار بفروشد و در جمع پنج فیلم برتر سال باشد.
فیلم بعدی که در جایگاه ششم جدول جای گرفت، فیلم ابرقهرمانی «ددپول»‌ساخته استودیو فاکس بود که ۳۶۳.۱ میلیون دلار فروش، پس از «کاپیتان امریکا: جنگ داخلی» دومین فیلم ابرقهرمانی پرفروش سال لقب گرفت.

فیلم‌های بعدی که در جایگاه هفتم تا دهم جدول فروش سال ۲۰۱۶ در امریکای شمالی قرار گرفتند به شرح زیر می‌باشند:
«زوتوپیا» از شرکت دیزنی با ۳۴۱.۳ میلیون دلار، «بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت» از وارنر بروز با ۳۳۰.۴ میلیون دلار، Suicide Squad از شرکت وارنر با ۳۲۵.۱ میلیون دلار و سرانجام فیلم دیگری از مجموعه «جنگ ستارگان» به نام Star Wars: The Force Awakens با ۲۸۴.۷ میلیون دلار. در میان استودیوهای بزرگ هالیوود، شرکت دیزنی با ۲۶ درصد بیشترین سهم بازار امسال را به خود اختصاص داد و شرکت وارنر بیشترین میزان بازگشت سرمایه را در میان استودیوهای دیگر داشت.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید