جشن حافظ اولین بار نوزده سال پیش و در سال ۱۳۷۶ برگزار شد. درست چند سال بعد از آن‌که مجله‌ی دنیای تصویر به ادبیات سینمایی و هنری ایران اضافه‌شده بود تا آغازگر مسیر و رویکردی تازه در گفتمان سینمایی باشد. مانند تمام رسانه‌های معتبر سینمایی دنیا، از جشن مجله امپایر گرفته تا مراسم گلدن گلوب که برگرفته از نظرات خبرنگاران خارجی هالیوود است، جشن حافظ هم توسط دنیای تصویر برقرار شد تا خارج از هرگونه سیاست‌گذاری و مصلحت‌اندیشی رایج در سینمای ایران و تأثیرپذیری از نهاد یا ارگانی رسمی، به مراسمی برای ارزش‌گذاری آثار و تقدیر از برگزیدگان فرهنگ و هنر تبدیل شود. جشنی که باوجود مشکلات و موانع، سال‌به‌سال کامل و پخته‌تر شد، پوست انداخت و در طول زمان توانست تا رد و مسیر مشخصی را از خود به‌جای بگذارد و صاحب جایگاه و نگاهی منحصربه‌فرد شود.
حافظ جشنی است که تمام آثار سینمایی و تلویزیونی، با در نظر گرفتن مدیوم‌های تازه‌ای چون شبکه نمایش خانگی و اینترنت را در طول یک سال موردبررسی قرار می‌دهد. معیار انتخاب و گزینش نامزدها و برگزیده‌ها هم رأی و نظر نویسندگان و منتقدان سرشناسی است که در ماهنامه‌ی دنیای تصویر قلم می‌زنند.

اما این بار هفدهمین جشن سینمایی – تلویزیونی حافظ در اولین سال نبود علی معلم با اجرای مهران مدیری برگزار شد. این جشن در حالی برگزار شد که هنوز یک سال از درگذشت ناگهانی علی معلم، بنیان‌گذار این جشن که همیشه اجرای آن را برعهده داشت نمی‌گذرد. امسال هفدهمین دوره این جشن در تالار وزارت کشور و با حضور جمع زیادی از هنرمندان و مردم همراه بود که البته در این دوره مراسم فرش قرمز به سیاق یکی دو سال قبل برگزار نشد اما علاقه‌مندانی که در لابی این تالار و نیز سالن اصلی حضور داشتند بازار عکس سلفی با بازیگران و یادگاری را حسابی داغ کرده بودند که در مواردی هم با نارضایتی هنرمندان همراه بود. در این مراسم پس از اجرای قطعه‌ای توسط رضا یزدانی و شعرخوانی شیلا خداداد، امید معلم در سخنانی یادآور شد که پدرش همواره می‌خواسته که جشن حافظ در نبود او ادامه داشته باشد. او سپس هیئت‌داوران این جشن و همچنین مهران مدیری را به‌عنوان مجری مراسم معرفی کرد. مدیری گفت:

کار بسیار سختی امشب به من محول شده که این مراسم‌ را به‌جای معلم‌ اجرا کنم ولی مطمئن هستم او اینجا هست

شيلا خداداد در هفدهمین جشن حافظ

شيلا خداداد در هفدهمین جشن حافظ

او همچنین خواهش کرد که همه تا آخر جشن به خاطر علی معلم بمانند و پس از آن کلیپی به یاد این منتقد و تهیه‌کننده سینما پخش شد که در پی آن مدیری از حاضران خواست یک دقیقه سکوت کنند. اولین بخش اهدای جوایز این مراسم به جایزه علی معلم اختصاص داشت که آذر معماریان همسر علی معلم درحالی‌که لباسی منقش به تصویر علی معلم و نشان حافظ بر تن داشت، آن را به اصغر فرهادی اهدا کرد که در غیاب او ساره بیات این تندیس را گرفت. فرهادی در کلیپی ادامه پیدا کردن مسیر جشن حافظ را که به همت فرزند و همسر این هنرمند و نیز همکاران او انجام‌شده است تبریک گفت. در ادامه، جواد طوسی جایزه یک‌عمر فعالیت نوشتاری را به شهرام جعفری نژاد اهدا کرد. یکی از بخش‌های ویژه این جشن به بزرگداشت محمدعلی کشاورز اختصاص داشت که به دلیل شرایط جسمی، مهران مدیری نزد او رفت تا با همراهی جمشید مشایخی هدیه این بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون را اهدا کند.
کشاورز در سخنانی با یادی از علی معلم گفت: او در مجله خود فقط راجع به سینما صحبت نمی‌کرد بلکه درباره تئاتر هم حرف می‌زد چون ما اگر می‌خواهیم در دنیا سینمای خوبی داشته باشیم باید تئاترهای خوبی داشته باشیم. اگر تئاتر واقعاً تئاتر و ایرانی باشد سینمای ما هم سینما خواهد بود. مشایخی هم پس از اهدای تندیس حافظ به کشاورز گفت، علی (معلم) در قلب ما جا دارد.
بخش بهترین مستند با صدایی از علی معلم و حضور داریوش ارجمند همراه بود که او جایزه این بخش را پس از بیان سخنانی درباره علی معلم به «دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری» ساخته بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم اهدا شد. بخش بعدی برای اهدای جایزه بهترین فیلم‌نامه تلویزیونی و شبکه نمایش خانگی با حضور آزیتا حاجیان و کورش تهامی همراه بود که مدیری با کنایه توضیح داد امسال جوایز مثل همان مراسم خارجی برگزار می‌شود و البته با تفاوت‌هایی که ما سعی می‌کنیم بهتر از آن‌ها هم باشیم. تندیس این بخش به سریال «لیسانسه‌ها» نوشته سروش صحت و ایمان صفایی تعلق گرفت.
جایزه ویژه هیئت‌داوران توسط امیر پوریا، علیرضا رئیسیان و حمید نعمت‌الله به محمدرضا گلزار برای فیلم «سلام بمبئی» و «سریال عاشقانه» اهدا شد. گلزار پس از دریافت جایزه خود گفت:

جای آقای معلم خیلی خالی است و نمی‌شود تصور کرد که او در اینجا حاضر نباشد. من این جایزه را پس از ۱۷ سال به فال نیک می‌گیرم و از مردم و طرفدارانم قدردانی می‌کنم که در این سال‌ها از من پشتیبانی کردند.

 

در ادامه، جایزه بهترین بازیگر زن درام تلویزیونی توسط هنگامه قاضیانی و امین حیایی به ساره بیات برای سریال «عاشقانه» اهدا شد. جایزه دیگر این بخش هم توسط پوران درخشنده و حسام خانزادی به هومن سیدی تعلق گرفت. در بخشی دیگر، مهناز افشار با یادآوری اتفاقات و حاشیه‌هایی که پس از جشن سال گذشته پیش آمد، گفت:

به آن‌هایی که آقای معلم را بردند و آوردند می‌گویم که ناراحت نیستید الآن که دیگر علی معلم نیست؟!

ساره بيات برنده تنديس حافظ بهترين بازيگر نقش اول زن سريال درام برای بازی در سریال عاشقانه

ساره بيات برنده تنديس حافظ بهترين بازيگر نقش اول زن سريال درام برای بازی در سریال “عاشقانه”

هومن سیدیبرنده جایزه بهترین بازیگر مرد درام برای بازی در سریال "عاشقانه"

هومن سیدی برنده جایزه بهترین بازیگر مرد درام برای بازی در سریال “عاشقانه”

او به همراه بهاره کیان افشار جایزه بهترین کارگردان سریال را به منوچهر هادی برای ساخت «عاشقانه» اهدا کرد. در این جشن، تندیس حافظ با حضور مهران غفوریان، یوسف تیموری، رضا داودنژاد و نیکخواه به رضا جودی تهیه‌کننده «لیسانسه‌ها» تعلق گرفت. سعید راد نیز در ادامه، با اشاره به بازیگران ستاره و جوان سینما مقابل محمدعلی کشاورز تعظیم و از بازی نوید محمدزاده هم تجلیل کرد. وی یادآور شد که ۲۰ سال قبل علی معلم را در جشنواره کن دیده بود که او گفته بود «چرا به ایران نمی‌آیی؟ جایت خالی است. من آمدم و حالا جای او خالی است.» راد با تمجید از ویژگی‌های مهران مدیری او را دیگر چهره برتر تلویزیونی معرفی کرد. در این بخش عنوان شد که مهران مدیری رکورددار دریافت تندیس حافظ شده است. مدیری هم‌ بیان کرد: این پنجمین تندیس حافظ من است و امسال چقدر خوشحالم که آن را از سعید راد گرفتم.

بخش دیگر هفدهمین جشن حافظ به اهدای نشان عباس کیارستمی اختصاص داشت که توسط همایون ارشادی به رضا درمیشیان داده شد. در ادامه، بخش اهدای جوایز فیلم‌های سینمایی آغاز شد که ابتدا مدیری به حضور کیهان کلهر در مراسم و موفقیت‌های جهانی این هنرمند اشاره و او را به‌عنوان برگزیده بخش موسیقی متن برای فیلم «لانتوری» معرفی کرد. این مراسم با پخش کلیپی از چهره‌های سینمایی و تلویزیونی درگذشته و نیز تصاویری از برگزیدگان دوره‌های قبل ادامه پیدا کرد و بعد لوریس چکناواریان، سالار عقیلی را به‌عنوان خواننده بهترین ترانه تیتراژ معرفی کرد. این خواننده نیز مانند دیگر برگزیدگان این مراسم به نبود علی معلم اشاره و ابزار خوشحالی کرد که دومین تندیس خود را دریافت می‌کند. عقیلی در ادامه، قطعه «خون غزل» را با یادی از افشین یداللهی اجرا کرد. در ادامه نسرین مقانلو و بهنوش بختیاری سجاد پهلوان‌زاده را به‌عنوان تدوینگر فیلم «ماجرای نیمروز» معرفی کردند. او پس از دریافت جایزه‌اش خطاب به مهران مدیری گفت که «تدوین فیلمتان (ساعت پنج عصر) خوب نبود.» همچنین در این بخش هومن بهمنش جایزه بهترین فیلم‌برداری را برای فیلم‌ «اژدها وارد می‌شود» گرفت و به مدیری گفت: فیلم‌برداری فیلم شما خیلی خوب بود و امیدوارم مخاطبان فیلم شما این تغییر کارتان را درک کنند.
بخش بعدی به اهدای جایزه بهترین فیلم‌نامه تعلق داشت که مدیری از محمد سریر و سیروس الوند برای اهدای تندیس دعوت کرد.جایزه این بخش به رضا عطاران برای «دراکولا» تعلق گرفت که او در سخنانی کوتاه گفت: از هیئت‌داوران تشکر می‌کنم چون فکر کنم همین‌که فهمیدند من سواد نوشتن دارم گفتند جایزه را به او بدهیم. در بخش بهترین کارگردانی هم محمدحسین جعفریان برگزیده شد که مانند شهاب حسینی در مراسم حضور نداشت و جایزه او را محمد رضوی دریافت کرد. بخش انتهایی این مراسم هم به بهترین فیلم اختصاص دارد که این جایزه با حضور امید معلم، فاطمه معتمدآریا، کیهان کلهر، پوریا شکیبایی، الناز شاکردوست و عبدالله اسکندری اهدا شد. مهران مدیری پیش از خواندن نام برگزیده اسم او را لو داد که چون قرار است چند روز دیگر به اسپانیا برود جایزه را به برنده می‌رساند. سپس معتمدآریا، اصغر فرهادی و الکساندر ماله‌گی را برگزیدگان بهترین فیلم برای «فروشنده» عنوان کرد.

[animate animation=”flash” duration=”۳” delay=”۱” iteration=”۲”]

 برگزیدگان هفدهمین دوره جشن حافظ به شرح ذیل است:

[/animate][animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”۱”]بهترین چهره تلویزیونی هفدهمین جشن حافظ [/animate]

محمد صالح‌ علا (چشم شب روشن)

احسان علیخانی (ماه عسل) برگزیده

عادل فردوسی‌پور (نود)

مهران مدیری (دورهمی) برگزیده

رامبد جوان (خندوانه)

**بهترین های بخش تلویزیون

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”۱”]بهترین مجموعه تلویزیونی هفدهمین جشن حافظ[/animate]

1- برادر (به تهیه‌کنند‌گی نعمت چگینی)

2- پریا (به تهیه‌کنند‌گی اسماعیل عفیفه)

3- عاشقانه (به تهیه‌کنند‌گی مهدی گلستانه، هومن کبیری)

4- لیسانسه‌ها (به تهیه‌کنند‌گی رضا جودی) برگزیده

5- هشت ونیم دقیقه (به تهیه‌کنند‌گی بهروز مفید)

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”۱”]بهترین کارگردانی مجموعه تلویزیونی هفدهمین جشن حافظ[/animate]

1- جواد افشار (برادر)

2- حسین سهیلی زاده (پریا)

3- شهرام شاه حسینی (هشت ونیم دقیقه)

4- سروش صحت (لیسانسه‌ها)

5- منوچهر هادی (عاشقانه) برگزیده

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”۱”]نامزدهای بهترین فیلمنامه مجموعه تلویزیونی هفدهمین جشن حافظ[/animate]

1- علی دادرس، آزیتا ایرایی، بابک کایدان (هشت و نیم دقیقه)

2- سروش صحت و ایمان صفایی (لیسانسه‌ها) برگزیده

3- سعید فرهادی (پریا)

4- آرش قادری (برادر)

5- علیرضا کاظمی پور و سعید جلالی (عاشقانه)

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”۱”]بهترین بازیگر مرد درام تلویزیونی هفدهمین جشن حافظ[/animate]

1- امیرحسین آرمان (پریا)

2- پوریا پورسرخ (برادر)

3- هومن سیدی (عاشقانه) برگزیده

4- بهرنگ علوی (هشت ونیم دقیقه)

5- محمدرضا گلزار (عاشقانه)

6- حسین یاری (برادر)

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”۲”]بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیونی هفدهمین جشن حافظ[/animate]

1- بهرام افشاری (علی‌البدل)

2- امیرحسین رستمی (لیسانسه‌ها)

3- هوتن شکیبا (لیسانسه‌ها) برگزیده

4- امیر کاظمی (لیسانسه‌ها)

5- مهران غفوریان (همسایه‌ها)

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”۲”]بهترین بازیگر زن درام تلویزیونی هفدهمین جشن حافظ[/animate]

1 -مهناز افشار (عاشقانه)

2- ساره بیات (عاشقانه) برگزیده

3- الهه حصاری (هشت ونیم دقیقه)

4- سارا رسول زاده (عاشقانه)

5- بهاره کیان افشار (عاشقانه)

6- لادن مستوفی (پریا)

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”۲”]بهترین بازیگر زن کمدی تلویزیونی هفدهمین جشن حافظ[/animate]

1- سیما تیرانداز (پادری)  برگزیده

2- متین ستوده (لیسانسه‌ها)

3- نگار عابدی (پادری)

4- فرخنده فرمانی زاده (لیسانسه‌ها)

5- نعیمه نظام دوست (همسایه‌ها)

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”۲”]بهترین فیلم مستند هفدهمین جشن حافظ[/animate]

1-آقای نخست‌وزیر (محمدرضا امامقلی)

2-آوانتاژ (محمد کارت)

3-آی آدم‌ها (رخشان بنی‌اعتماد)

4-دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری (بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم) برگزیده

5-فیه ما فیه (صادق داوری فر)

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”۲”]بهترین دستاورد هنری هفدهمین جشن حافظ[/animate]

1- عبدالله اسکندری (طراحی چهره‌پردازی سه‌بعدی لانتوری) برگزیده

2- عباس بلوندی (طراح صحنه و لباس یتیم خانه ایران)

3- بهزاد جعفری (طراحی صحنه و لباس ماجرای نیمروز)

4- پدرام زرگر (چهره پردازی مَمیرو)

5- امیرحسین قدسی و نگار نعمتی (طراح صحنه و لباس اژدها وارد می‌شود)

6- آیدین ظریف (طراح صحنه و لباس سیانور)

7- مهرشاد ملکوتی (طراحی صدا ایستاده در غبار)

8- محمدرضا نجفی امامی ( طراحی جلوه‌های بصری رسوایی 2)

9- محمدرضا نجفی امامی ( طراحی جلوه‌های بصری مبارک)

10- اصغر نژادایمانی (طراح صحنه و لباس نفس)

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”۲”]بهترین فیلمبرداری هفدهمین جشن حافظ[/animate]

1- علیرضا برازنده (سیانور)

2- هادی بهروز (ایستاده در غبار)

3- هادی بهروز (ماجرای نیمروز)

4- هومن بهمنش (اژدها وارد می‌شود) برگزیده

5- حسین جعفریان (فروشنده)

6- ساعد نیک ذات (نفس)

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”۲”]بهترین تدوین هفدهمین جشن حافظ[/animate]

1-سجاد پهلوان‌زاده (ماجرای نیمروز) برگزیده

2-نیما جعفری جوزانی (بارکد)

3-مصطفی خرقه‌پوش (خوب، بد، جلف)

4-هایده صفی یاری (فروشنده)

5-هایده صفی یاری (لانتوری)

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”3″] بهترین موسیقی متن هفدهمین جشن حافظ[/animate]

1- امیر توسلی (گشت2)

2- حبیب خزاعی فر (ماجرای نیمروز)

3- کریستف رضاعی (اژدها وارد می شود)

4- دلشاد شیخ (سلام بمبئی)

5- حمیدرضا صدری (دراکولا)

6- کیهان کلهر (لانتوری) برگزیده

 

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”3″] بهترین فیلمنامه هفدهمین جشن حافظ (دو جایزه) [/animate]

1- نرگس آبیار (نفس) برگزیده

2- ابراهیم امینی و محمدحسین مهدویان (ماجرای نیمروز)

3- بهنام بهزادی (وارونگی)

4- رضا عطاران (دراکولا) برگزیده

5- اصغر فرهادی (فروشنده)

6- پیمان قاسم خانی (خوب، بد، جلف)

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”3″]بهترین بازیگران مرد هفدهمین جشن حافظ (دو جایزه)[/animate]

1- امیر جدیدی (من)

2- پژمان جمشیدی (خوب، بد، جلف)

3- هادی حجازی فر (ایستاده در غبار)

4- شهاب حسینی (فروشنده) برگزیده

5- بهرام رادان (بارکد)

6- یدالله شادمانی (َممیرو)

7- جواد عزتی (ماجرای نیمروز) برگزیده

8- حمید فرخ نژاد (گشت2)

9- محسن کیایی (بارکد)

10- محمدرضا گلزار (سلام بمبئی)

11- نوید محمدزاده (لانتوری) برگزیده

12- احمد مهرانفر (ماجرای نیمروز)

13- مهدی هاشمی (سیانور)

 

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”3″] بهترین بازیگران زن هفدهمین جشن حافظ (دو جایزه)[/animate]

1- پردیس احمدیه (لاک قرمز)

2- بهنوش بختیاری (من)

3- سارا بهرامی (خانه‌ای در خیابان چهل و یکم)

4- پانته آ پناهی‌ها (نفس)

5- لیلا حاتمی (من)

6- سحر دولتشاهی (وارونگی)

7- الناز شاکردوست (مبارک) برگزیده

8- ژاله صامتی (دراکولا)

9- ترانه علیدوستی (فروشنده)

10- هنگامه قاضیانی (دلبری)

11- فاطمه معتمدآریا (آباجان) برگزیده

12- دیا میرزا (سلام بمبئی)

13- ساره نورموسوی (نفس)

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”3″] بهترین کارگردان هفدهمین جشن حافظ[/animate]

1- نرگس آبیار (نفس)

2- رضا درمیشیان (لانتوری)

3- بهروز شعیبی (سیانور)

4- اصغر فرهادی (فروشنده)

5- مصطفی کیایی (بارکد)

6- محمدحسین مهدویان (ماجرای نیمروز) برگزیده

 

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”۱” delay=”3″]بهترین فیلم هفدهمین جشن حافظ[/animate]

1- آباجان ( به تهیه‌کنندگی هاتف علیمردانی)

2- اژدها وارد می شود (به تهیه کنندگی مانی حقیقی)

3- ایستاده در غبار (به تهیه کنندگی حبیب والی نژاد)

4- سلام بمبئی (به تهیه کنندگی جواد نوروزبیگی و پهلاج نیهالانی)

5- فروشنده (به تهیه کنندگی الکساندر ماله گی و اصغر فرهادی) برگزیده

6- گشت2 (به تهیه کنندگی حمید فرخ نژاد و سعید سهیلی)

7- لانتوری (به تهیه کنندگی رضا درمیشیان)

8- ماجرای نیمروز (به تهیه کنندگی سیدمحمود رضوی)

9- َممیرو (به تهیه کنندگی مجید برزگر)

10- نفس (به تهیه کنندگی محمدحسین قاسمی و ابوذر پورمحمدی)

 

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید