در سال ۱۹۹۶، فیلم «جری مگوایر» Jerry Maguire، با بازی تام کروز Tom Cruise، توانست به موفقیت زیادی برسد. کروز در این فیلم در نقش مدیربرنامه‌ دوست‌داشتنی ورزشی (با الهام از شخصیت لی استینبرگ Leigh Steinberg) بازی می‌کند که با نوشتن بیانیه‌ای طولانی در مورد این‌که این صنعت چطور باید باشد، زندگی شخصی و حرفه‌ای خود را وارد دوران سختی می‌کند. کوبا گودینگ جونیور Cuba Gooding Jr. برای بازی در این فیلم، برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد شد. دیالوگ‌هایی از این فیلم، مانند “از همان سلام اول عاشقت شدم”، “تو من را کامل می‌کنی” و “پول را به من نشان بده” بسیار معروف شد.

همچنین بخوانید:
بررسی فیلم Bad Genius: داستان نوجوانانی که سیستم آموزشی تایلند را به بازی می‌گیرند

۱- موفقیت کم فیلم «مجردها» Singles انگیزه کامرون کرو Cameron Crowe برای نوشتن فیلم‌نامه این فیلم بود.
کرو معتقد بود که ساخته او در سال ۱۹۹۲، آن‌طور که در نظر داشته، موفق نبوده است و دوست داشت فیلمی شخصی‌تر و احساسی‌تر بسازد. این کارگردان در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۰۵ گفت: “مدت زیادی گذشت و آدم‌های زیادی از دوروبرم رفتند و وقتی به خودم آمدم دیدم فقط دوستان واقعیم در کنارم مانده‌اند. همین اتفاق، باعث جرقه خوردن ایده اولیه «جری مگوایر» در ذهن من شد. در شرایط سخت کسانی که انتظار داشتی در کنارت نیستند. پس چه کسی برایت می‌ماند؟”

۲- شخصیت جری مگوایر در واقع برای تام هنکس Tom Hanks نوشته شده بود.کرو چهار سال را صرف نوشتن فیلم‌نامه این فیلم کرد. “وقتی فیلم‌نامه تکمیل شد، هنکس دیگر یک مرد ۳۵ ساله نبود. او بازیگر ۴۰ ساله‌ای بود که دو بار برنده جایزه اسکار شده بود و می‌خواست خودش فیلمی را کارگردانی کند.” البته قبل از خواندن نسخه پایانی فیلم‌نامه، هنکس نسخه اولیه آن را قبول نکرده بود، چرا که از نظر او ازدواج شخصیت‌ داستان باورپذیر نبود.

۳- فیلم‌های کلاسیک زیادی الهام‌بخش داستان «جری مگوایر» بودند.“می‌خواستم فیلمی با داستانی واقعی بسازم.” کرو شیفته فیلم‌های بیلی وایلدر Billy Wilder بود و تلاش کرد او را به بازی در نقش دیکی فاکس Dicky Fox راضی کند. منبع الهام اصلی کرو برای «جری مگوایر»، فیلم «آپارتمان» The Apartment بود. کرو در مصاحبه‌ای گفت: “شخصیت جک لمون Jack Lemmon در این فیلم هیچ‌وقت شخصیت محبوب من نبود، اما چیزی در مورد این شخصیت طنز وجود داشت که به نظرم جالب بود. این فیلم، فیلم مورد علاقه من است و باعث شد دلم بخواهد نسخه خودم از داستان یک مرد مدرن را بسازم، مردی که هر روز کت‌وشلوار می‌پوشد و به سرکار می‌رود.” کرو اضافه کرد که مجموعه تلویزیونی «این به اصطلاح زندگی من» My So-Called Life نیز الهام‌بخش فیلم او بوده است.

۴- کوبا گودینگ جونیور در هنگام تست بازیگری، نیمه برهنه شد.کروز و گودینگ قبل‌تر در فیلم «چند مرد خوب» A Few Good Men با هم هم‌بازی بودند و کروز از بازی دوباره در کنار گودینگ هیجا‌ن‌زده بود. این‌دو قرار بود برای تست بازیگری، صحنه اتاق رختکن را با هم تمرین کنند، گودینگ پس از خواندن فیلم‌نامه وقتی فهمید در این صحنه شخصیت او نیمه برهنه است، شلوارش را درآورد و گفت: “حالا شروع کنیم. مطمئنم برای این نقش انتخاب می‌شوم و از هیچی نمی‌ترسم.” گودینگ برای این نقش انتخاب شد، اما از آن‌جایی که قد او از میانگین قد یک بازیکن فوتبال کوتا‌ه‌تر بود، کرو این قسمت را به توصیف شخصیت او اضافه کرد: “بازیکن فوتبالی که برخی معتقدند برای این ورزش کمی کوتاه است.”

۵- رونی وود Ronnie Wood، گیتاریست گروه رولینگ استونز Rolling Stones، نقشی در نام‌گذاری شخصیت باب شوگر Bob Sugar داشت.کرو در جواب سوال طرفداری که در مورد نام شخصیت باب شوگر سوال پرسیده بود، گفت: “در سال ۱۹۹۳ با پرل جم Pearl Jam در باری در دوبلین بودیم که رونی وود وارد شد. او به من گفت که مردی او را تعقیب می‌کند. با این‌که آدم خوبی به نظر می‌رسد ولی به او اعتماد ندارد، چون اسمش باب شوگر است! بعدتر فهمیدم وود به من گفته بود براون شوگر. اما اسم باب شوگر در ذهن من ماند و هنگامی که شروع به نوشتن فیلم‌نامه کردم اولین اسمی بود که به داستان اضافه کردم. به نظرم شوگر اسم خوبی برای شخصیت بد داستان بود.”

۶- رنی زلوگر Renee Zellweger در ابتدا درست متوجه معنی دیالوگ معروف “سلام” نشده بود.زلوگر که در این فیلم نقش دوروتی بوید Dorothy Boyd را بازی کرد، چندین بار این دیالوگ معروف را ضبط کرد را توانست آن را درست بیان کند. “کامرون از من خواست این جمله را بارها به صورت‌های مختلف بیان کنم. وقتی برای اولین‌بار این جمله را خواندم متوجه آن نشدم، فکر می‌کردم غلط تایپی است و متوجه منظور آن نمی‌شدم.”

۷- پسر بچه بانمک فیلم، الان یک ورزشکار هنرهای رزمی مختلط است.جاناتان لیپنیکی Jonathan Lipnicki با بازی در نقش پسر پنج ساله دوروتی، توجه همه را به خود جلب کرد. او جدیدا در ویدیوی گفت که هنوز همه او را به چشم همان پسر بانمک فیلم می‌بینند، در حالی‌که او الان ۲۶ ساله است و کمربند بنفش رشته ورزشی برزیلی جیو جیتسو را دارد.

۸- کانی بریتون Connie Britton تقریبا برای نقش دوروتی بوید انتخاب شده بود.بریتون در مصاحبه‌ای با مجله نیویورک تایمز The New York Times گفت که برای بازی در نقش دوروتی تست بازیگری داده بود و همه چیز بسیار خوب پیش رفت. او حتی به مرحله تمرین دیالوگ‌ها با کروز هم رسید. در نهایت به او اعلام شد که برای این نقش عالی است ولی یک بازیگر دیگر نیز برای تست مانده است. این بازیگر رنی زلوگر بود. بریتون از این‌که نتوانست این نقش را بگیرد ناراحت شد و در مصاحبه‌ای به شوخی گفت “شاید برای این نقش زیادی قد‌بلند بودم!”

۹- کرو امیدوار بود که کلمه اختراعی او، “کوآن” Kwan، بیشتر از جمله “پول را به من نشان بده” معروف شود.وقتی شخصیت راد تیدول Rodd Tidwell (با بازی گودینگ) پای تلفن از جری می‌خواهد که جمله “پول را به من نشان بده” را با صدای بلند فریاد بزند، تکه‌کلام معروفی متولد می‌شود. اما کرو در هنگام نوشتن فیلم‌نامه خیال می‌کرد که کلمه ابداعی او، “کوآن”، که ترکیبی از جامعه، عشق، احترام و ثروت است، بیشتر در ذهن مخاطب بماند. کرو در این‌باره در مصاحبه‌ای گفت: “مدتی پس از اکران فیلم، هنگامی که اسکی‌باز معروف میشل کوآن Michelle Kwan در المپیک رقابت می‌کرد، یکی از دوستانم به من زنگ زد و گفت تلویزیون را روشن کن. در میان جمعیت یکی از طرفداران پلاکاردی را بالای سرش گرفته بود که روی آن نوشته بود “کوآن را به ما نشان بده”. از دیدن این جمله خیلی خوشحال شدم.”

۱۰- پدر کوبا گودینگ اجازه حضور در صحنه فیلم‌برداری را نداشت.گودینگ در برنامه‌ تلویزیونی در سال ۲۰۱۲، در مورد پدرش در هنگام فیلم‌برداری «جری مگوایر» گفت. او پدرش را به کروز معرفی کرد. پدر گودینگ از کروز پرسید “واقعا همجنس‌گرا هستین یا نه؟”. گودینگ بعدا برای این حرف پدرش را سرزنش کرد.

۱۱- «جری مگوایر» پنجمین فیلم درام عاشقانه پرفروش تاریخ سینما است.این فیلم با بودجه ۵۰ میلیون دلاری توانست به فروش جهانی ۲۷۳ میلیون دلار برسد. این فیلم در رتبه پنجم لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های درام عاشقانه، پس از فیلم «پنجاه طیف گری» Fifty Shades od Grey قرار دارد (فیلم «تایتانیک» در صدر این لیست است).

۱۲- تمام حرکات ورزشی و فعالیت‌های فیزیکی شخصیت راد را خود گودینگ انجام می‌داد.در برنامه گراهام نورتون The Graham Norton Show، گودینگ گفت که در زمان جوانی، یکی از رقاص‌های اجرای لیونل ریچی Lionel Richie در مراسم اختتامیه المپیک سال ۱۹۸۴ در لس‌آنجلس بوده است. او هنوز هم می‌تواند برخی از حرکات رقص را به خوبی انجام دهد.

۱۳- وزن سر انسان ممکن است بیشتر ۳.۵ کیلوگرم باشد.در صحنه‌ای از فیلم، ری بوید Ray Boyd به جری می‌گوید “می‌دانستی که سر یک انسان ۳.۵ کیلو وزن دارد؟” اما آیا این گفته درست است؟ با توجه به کتاب‌های پزشکی، سر یک انسان حدود ۴.۵ تا ۵ کیلوگرم وزن دارد و خود مغز به تنهایی در حدود ۱.۵ کیلوگرم است.
این مطلب از نوشته گارین پیرنیا Garin Pirnia در سایت MentalFloss گرفته شده است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید