سریال «۱۱.۲۲.۶۳» که جی. جی. آبرامز J.J. Abrams مدیر اجرایی تولید آن است — به رمان استیون کینگ Stephen King که از آن اقتباس شده وفادار بوده، به لحاظ بصری عالی سفر در زمان و اسرار آن را به تصویر کشیده که پر از پیچ‌وخم‌های تأثیرگذار روانی مورمور کننده است.
جیمز فرانکو James Franco و کریس کوپر Chris Cooper در نقش‌های خود، به ترتیب، استادانه ظاهر می‌شوند.فرانکو نقش جیک اپینگ Jake Epping را بازی می‌کند که با هویت جدید جیک امبرسن Jake Amberson پس از سفر به گذشته در زمان به دهه‌ی ۶۰ برای جلوگیری از ترور رئیس‌جمهور جان اف. کندی، به زندگی ادامه می‌دهد.او که مجهز به کتابچه‌های آمار ورزشی است، درحالی‌که نتیجه‌ مسابقات ورزشی را از قبل می‌داند، جیب خود را با قمار‌های “شانسی” پر پول‌تر می‌کند.
کوپر Cooper نقش ال تمپلتن Al Templeton جذاب را بازی می‌کند، صاحب غذاخوری ال Al و یک بازنشسته‌ی جنگ ویتنام که ذهنش درگیر احتمالات مختلفی است که با تغییر روند اتفاقات گذشته ممکن می‌شدند.گره داستانی خود گذشته است، یک ماهیت پرانرژی نامرئی که می‌داند دارند با او بازی می‌کنند و از آن‌ها که گرفتار وسوسه‌ی تغییر دادن تاریخ می‌شوند، انتقام می‌گیرد.
این مینی سریال جدید در وب‌سایت هولو Hulu پخش‌شده و اقتباسی هنری از رمان مشهور استیون کینگ است.سال ۱۹۶۰ نقطه‌ی شروع سفر ماجراجویانه‌ی جیک، معلم مدرسه‌ی شکست‌خورده در زندگی عاطفی است که به‌تازگی به ازدواجش خاتمه داده است. او با صاحب یک غذاخوری آشنا می‌شود که رازهای غیرقابل‌باوری را در اختیار او قرار می‌دهد.در این سریال جیمز فرانکو James Franco، کریس کوپر Chris Cooper و جاش دوهامل Josh Duhamel که نقش شهروند سوءاستفاده‌ گر خبیث به نام فرانک دانینگ Frank Dunning را دارد، می‌درخشند. این شخصیت طبیعتی پولادین دارد که در انرژی شیطانی شعله‌ور می‌شود و شمارا مجذوب تماشای خود خواهد کرد.
همچنین جرج مکای George Mackay نقش بیل تورکت Bill Turcotte را بازی می‌کند که با جیک در مأموریت مشترکشان برای پایان دادن به حکومت رعب‌انگیز فرانک بر شهری کوچک در کنتاکی، دوست می‌شود. دنیل وبر Daniel Webber در نقش لی هاروی ازوالد Lee Harvey Oswald می‌درخشد و همین‌طور لوسی فرای Lucy Fry که نقش عروس روسی ازوالد به نام مارینا Marina را بازی می‌کند.
پیش‌فرض‌ها ساده و سرراست بدون جلوه‌های عجیب‌وغریب هستند. جیک اپینگ Jake Epping، یک معلم اهل مین Maine، با ال تمپلتن Al Templeton دوست می‌شود که کمد او دریچه‌ای سری است که او را به ۲۱ اکتبر ۱۹۶۰ می‌برد.بدون این‌که داستان را لو داده باشیم، مأموریت آنها تلاش برای جلوگیری از ترور جان اف کندی در سال ۱۹۶۳ و تحقیق درباره‌ی تمام تحرکات رمز‌آلود پیرامون آن است: ازوالد Oswald، مراوده‌های روس‌ها، دخیل بودن سی آی ای CIA و تمام حلقه‌های شل زنجیر که تمام نظریه‌پردازان توطئه را بر آن داشته بر اعتقاد خود که داستان فراتر از یک فرد مسلح تنها است، ثابت‌قدم باشند.
روندی شخصی هم در داستان وجود دارد که جیک را به کنتاکی می‌برد تا از اتفاق وحشتناکی که زندگی امروز او را تحت‌الشعاع قرار داده بود جلوگیری کند.
جیمز فرانکو درباره نقشش گفته که باوجودی که او در زمان ترور کندی زندگی نمی‌کرده، اما موضوع اصلی داستان با او ارتباط برقرار کرده است.
او در ادامه گفت:

این برای نسل جدید شاید چیزی شبیه افسانه شده است، مانند مرلین مونرو Marilyn Monroe یا جیمز دین James Dean و این چیز‌ها؛ اما درواقع این اتفاق وحشتناک بود. با جیک اپینگ شما نمای جدیدی از این ماجرا دارید و می‌توانید از همه‌چیز دوباره مطلع شوید، اما از دیدگاهی کاملاً تازه.

مکان تولید این سریال هم واقعی است، منطقه‌ی تجاری دیلی Dealey Plaza در دالاس — که در آن فیلم‌برداری شد — همان‌جایی بود که ترور سال ۱۹۶۳ در آن اتفاق افتاد. دپارتمان هنر و لباس (که شامل طراحی تولید و دکوراسیون صحنه است) هم در تک‌تک جزئیات دقیق هستند که درمجموع به تجربه‌ی بازگشتن در زمان به همراه شخصیت جیک، حس واقعی‌تری می‌بخشد.
بازی فرانکو بسیار آرام و خالی از احساسات اما قوی است و صحنه‌های مسافرت در زمان از کمد غذاخوری ال را به‌خوبی پیش می‌برد.
او همچنین طنز ظریفی در لحظات احساسی به نمایش می‌گذارد، به‌عنوان‌مثال صحنه‌ای که جیک در مکالمه‌ای سنگین با یک بازنشسته‌ی جنگ جهانی دوم است که بی‌هدف از او می‌پرسد کجا خدمت کرده است. جیک بدون افتادن ریتم جواب می‌دهد “M*A*S*H* 4077th” تا به مکالمه‌ای که ممکن است او را لو بدهد خاتمه دهد (M*A*S*H* 4077th نام مکانی در سریالی به نام M*A*S*H* است که بر اساس رمانی در سال ۱۹۶۸ ساخته‌شده است.)بریجت کارپنتر Bridget Carpenter مدیر اجرایی تولید و اداره‌کننده و جی. جی. آبرامز J.J. Abrams مدیر اجرایی تولید این سریال هستند.
بازیگران شامل جیمز فرانکو James Franco، کریس کوپر Chris Cooper، جاش دوهامل Josh Duhamel، سارا گدون Sarah Gadon، تی.‌آر. نایت T.R. Knight و دنیل وبر Daniel Webber هستند.
تماشای این سریال بسیار سرگرم‌کننده خواهد بود، چون در تمام زمینه‌ها سنگ تمام گذاشته و پیوسته تلاش می‌کند داستانی درگیر کننده و جذاب برایمان تعریف کند.

 

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید