۱۰- مزاحم «The Intruder»

ویلیام شتنر بهترین بازی خود را در نقش آدام کریمر ارائه می‌دهد. نژادپرستی که سخنان نافذش جمله‌ی “بدترین‌ها مملو از احساست انباشته‌شده‌اند” از دابلیو. بی. ییتس را یادآور می‌شود. وقتی در اوایل دهه‌ی ۶۰ به شهر (غیرواقعی)‌ سکستون وارد می‌شود، سفیدپوستان شهر را به اعمال خشونت بر ضد دستور دادگاه برای ادغام مدارس، تحریک می‌کند.
سخت است که بگوییم که کریمر واقعاً به کاری که می‌کند ایمان دارد و یا دوست دارد نقش بازی کند و از اینکه مردم به او گوش می‌دهند لذت می‌برد، ولی طرفدارانش به او ایمان‌دارند و چندی نمی‌گذرد که کارها از دستش در می‌روند و خارج از کنترل می‌شوند.
یکی از کاراکترهای فیلم جایی به او می‌گوید‌: “توی مغزت هیچ جایی برای هوش و آگاهی وجود ندارد، اگر باهوش بودی می‌فهمیدی که کاری را شروع کرده ای که تواناییِ کنترلش را ندارد. فکر می‌کنی که رئیس تویی؟ چشمات رو بازکن پسر، اون جمعیت که رئیسه”.

the-intruder-1962-screen-shot۹- «Gremlins 2: The New Batch»

دانیل کلمپ، صاحب میلیاردرِ برج کلمپ، مرکز کامپ و شبکه‌ی کلمپ، شاید شبیه‌ترین کاراکترِ الهام گرفته از دونالد ترامپ باشد. جو دانته، کارگردان این فیلم می‌گوید که این نقش درواقع بسیار مخوف‌تر از چیزی بوده که بازیگر آن، جان گلوِر، از آن به نمایش گذاشته است، به دلیل بازی اوست که این نقش در انتها حتی شبیه به یک قهرمان به نظر می‌آید.
ساختمان زیبای کلمپ، چیزی بیش از خودبرتربینی و ثروت صاحبش را در بر دارد. کارها درست پیش نمی‌روند و کارمندانی چون مارلا بلود استون و دکتر کتِتر ظاهراً تنها به دلیل قیافه‌ی گناهکارشان استخدام‌شده‌اند. در میان تمامی مشکلات و اشکال‌های تکنیکی، تعدادی جرملین (موجوداتی خیالی و وحشی) به وجود می‌آیند که ارتشی تشکیل می‌دهند و به‌تمامی افراد باقی‌مانده در ساختمان حمله‌ور می‌شوند.
وقتی کلمپ متوجه می‌شود که از بین بردن این موجودات سود بیشتری برایش دارد برای از بین بردن آن‌ها به کمک دیگران می‌آید و در آخر پس از پیروزی بدون ناراحتی شاهد از بین رفتن ساختمانش می‌شود.“شاید اینجا جای انسان‌ها نبود، برای چیزها‌ی دیگری بود و وقتی جایی برای چیز‌ها باشد، چیزها هم به آن وارد می‌شوند”

نکته اخلاقی:‌ حتی میلیاردر‌ها هم می‌توانند تغییر کنند، آقای ترامپ حواستان هست؟

gremlins-2-the-new-batch-still۸- «Barb Wire»

فیلم در سال ۲۰۱۷ اتفاق می‌افتد، داستان اقتباسی از یک کتاب کمیک است که در اسکله‌ی استیل، آخرین مکان امنِ آمریکای متلاشی‌شده پس از جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد. تمام فیلم در واقع دیدگاه دمکرات‌هاست بر چگونگی رخدادها در زمان ریاست جمهوری ترامپ. آدم بدها سفیدپوستانی ملی‌گرا هستند و مردم آمریکا در حال فرار به کانادا اند و جنسیت گرایی به‌سرعت در حال غلبه بر زمانه است.
فیلم کمی از داستانش را نیز از فیلمی بهتر و قدیمی‌تر دزدیده است. با الهام از فیلم کازابلانکا، فیلم پاملا اندرسون را در نقشی هامفری بوگارت-مآب، به نمایش می‌گذارد. کسی که متصدی یک بار است و شکارچی تبه‌کاران، او در تلاش برای ساخت راه نجاتی برای فرار از کشور است. در واقع فیلم جنگ جهانی دوم است که در سال ۲۰۱۷ اتفاق می‌افتد و نازی‌ها جای خود را به مقامات کنگره داده‌اند.
خیلی عجیب نیست که ترامپ از این فیلم خوشش بیاید. فیلم قسمت‌های زیادی از مسائل موردعلاقه ترامپ دارد. کمی قبل از مسئله مونیکا و در دوره‌ی ریاست جمهوری کلینتون ساخته‌شده و دختر داستان بسیار جذاب است.

fhd996bw_pamela_anderson_023۷- مردان ایکس «X-Men»

وقتی متوجه می‌شوند که افرادی در میان انسان‌ها هستند که توانایی فکر خوانی و عبور از دیوارها را دارند، سناتور کلی (بروس دیویسون) به دنبال جوابی ساده برای سؤالش است. آیا این عجیب الخلقه‌ها خطرناکند؟ مردم آمریکا حق دارند که تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند فرزندانشان در کنار این افراد به مدرسه بروند و یا حتی توسط آن‌ها تعلیم ببینند؟
کلی می‌گوید: “باید بدانیم که آن‌ها چه کسانی هستند و مهم‌تر اینکه چه‌کار می‌کنند”. برای این کار پروژه‌ای معرفی می‌شود که در آن این افراد باید برای ثبت اطلاعاتشان به مأموران کلی مراجعه کنند و در این پروسه (به‌قصد و یا غیر تعمدی) تمامی این افراد انگشت‌نما می‌شوند و مورد تمسخر قرار می‌گیرند و از انسان‌های عادی جدا می‌شوند.
فیلم مردان ایکس پیامی بالاتر از رو در رویی ابرقدرت‌ها باهم دارد، اگر اسم عجیب‌الخلقه‌ها را با یکی از اقلیت‌های جامعه عوض کنید می‌فهمید که این فیلمِ ساخته‌شده توسط کارگردانی روشن‌فکر در تلاش برای انتقال نکته مهمی ست و آن نکته تعصب است. نکته‌ای که ممکن است قلب کاری چهار ساله‌ی ترامپ باشد.

new-x-men-apocalypse-trailer_kssx۶- بازگشت به آینده ۲ «Back To The Future II»

در سال ۲۰۱۵ نویسنده فیلم‌نامه سرانجام قبول کرد که شخصیت بیف از روی دونالد ترامپ پرداخته‌شده است. شباهت چنان زیاد بود که نمی‌توانست تنها یک اتفاق باشد.
بینندگان مسخ چانه مردانه بیف/ترامپ بودند و چشمان مهره‌گونه اش. افراد مطلع‌تر حتی اشاره کردند که هر دو کاراکتر ۳ بار ازدواج‌کرده‌اند و اسمشان را بر روی تمامی مایملکشان حک کردند تا پرستش شود. آن‌ها در میان پولدارترین و مهم‌ترین افراد آمریکایی قرار دارند و هر دو کازینو دارند، تاج‌محل ترامپ و بهشت آرزوهای بیف تنان.
بیف تقریباً تمام ثروتش را برای خودش خرج می‌کند تا چهره نمایش داده‌شده‌اش در عموم خوب جلوه کند تا جایی پیش می‌رود که برترین قهرمان مردمی آمریکا می‌شود. بااینکه اظهار به دوست داشتن هیل ولی (شهرشان) دارد ولی اجازه می‌دهد که تبدیل به محلی بد برای تبه‌کاران می‌شود، جایی که مدرسه‌ها را می‌سوزانند و حتی خانم استریکلند هم‌دست به تفنگ شده است. نشانه‌ی شهر نیز ساختمان بلندِ قصر آرزوهاست که همانند مشتی بر دهان ساکنان فقیر شهر است.

اینکه کاراکتر بیف تنان کجا تمام می‌شود و کجا دونالد ترامپ ظاهر می‌شود معلوم نیست!

151020_fut_back-to-the-future-obession-jpg-crop-promo-xlarge2۵- قداره «Machete»

“مبتلا شدیم” این چیزی است که سناتور جان مکلولین (رابرت دو نیرو) در ویدئوی انتخاباتی‌اش می‌گوید “آلودگی‌ها از مرزهایمان گذشتند و کشورمان را مریض کرده‌اند سازمان‌دهی‌مان را خراب کرده‌اند و دارند کشورمان را نابود می‌کنند”.
نژادپرستی هفت‌تیرکش، کسی که جوخه اعدام مهاجران غیرقانونی در مرز بین مکزیک و آمریکا را در دست داشته است، سناتور مک لولین بهترین راه‌حل را برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی پیداکرده است. باید حصاری الکتریکی میان آمریکا و مکزیک ساخت. “جاش همون جاست، بفرستینش بره”، “ولی قبلش مجبورتون می‌کنه بدون دستمزد دیوار را بسازید و بعد بدون تشکر پرتتون می‌کنه بیرون”.
برای پیدا کردن طرفدار برای ایده‌اش سعی می‌کند سوءقصد به خود را توسط یک مکزیکی (دنی ترجو) صحنه‌سازی کند. “مکزیکی‌ها از صدقه‌سر ما خیلی پول درمی‌آورند حالا ساخت یک دیوار یک قرون از اون هم نمی‌شه”.

البته این‌یک جمله از فیلم نبود، ترامپ واقعاً این جمله را گفته است.

۴- «Idiocracy»

کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس این فیلم مایک جاج است (Beavis And Butthead)، یک داستان معمولی درباره‌ی کتابداری (لوک ویلسون) که ۵۰۰ سال پس از خوابیدن، در آینده بیدار می‌شود و متوجه می‌شود که یک عده روانی آمریکا را در دست گرفته‌اند. باهوش‌ترین فرد داستان، رئیس‌جمهور وقت، دوین الیزوندو مونتین، دیو هربرت کاماچو ست که کشتی‌گیر و هنرپیشه فیلم‌های ناجور هم است.
کاماچو سیاست‌مدار نیست، یک سرگرم‌کننده در مجالس است و آخرین فردی که ممکن است برای سیاست به او اعتماد کنید. وقتی برای گشنگان مجلس نمایندگان صحبت می‌کند این‌گونه شروع می‌کند؛ “میدونم که خیلی وضع گندِ، مخصوصاً با این گندکاری و کشنگی و چرت‌وپرت‌ها و طوفان‌های شن. تازه سیب‌زمینی سرخ کردمون هم تموم شده…”
اون را با ترامپ مقایسه کنید که یک بچه معروف در دنیای کشتی کج است و چیزهایی شبیه به این میگه:‌ “این چرت‌وپرت‌ها با خرج زیاد، درباره‌ی گرم شدن کره زمین باید زودتر تموم شوند” یا  “این لامپ‌های کم‌مصرف و محافظ محیط‌زیست باعث سرطان می‌شوند” شاید جاج موقع ساخت فیلم داشته در گوی کریستالی نگاه می‌کرده (اشاره به‌پیش بینی و شباهت‌ها دارد).

idio-city۳- «Pod People»

اگر شما یک دموکرات هستید و در تعجبید که چرا هالیوود فیلمی درباره‌ی یک آدم فضایی به اسم ترامپی که به زمین آمده نمی‌سازد، باید بدانید که دلیلش این است که یک نفر این فیلم را ساخته است.
این فیلم یک فیلم ترسناک با بودجه کم بود که از داستان خوان پیکر سیمونِ اسپانیایی برداشت‌شده بود. پس از موفقیت چشم‌گیر ای.تی این فیلم از اول ساخته شد و صحنه‌های علمی-تخیلی‌اش از نو تولید شد تا شبیه به فیلم اسپیلبرگ شود. به‌جای شخصیت دوست‌داشتنی‌ای.تی، شخصیت ترامپی را داریم که می‌تواند روی سقف راه برود و لباس‌ها را در هوا معلق کند. توسط پسربچه‌ای پناه داده می‌شود که خوردن بادام‌زمینی و حل کردن پازل را به او آموزش می‌دهد. ترامپی شیرین‌کاری‌هایش را به دوست جدیدش نشان می‌دهد و جمله‌ی “ترامپی! تو میتونی جادو کنی” به وجود می‌آید.
در آنچه از داستان اصلی باقی‌مانده است، می‌بینیم که تنها ترامپی آدم فضایی داستان نیست، فضاییِ دیگری نیز به قتل و غارت مشغول است و در یک سوءتفاهم پسرک داستان ترامپی را مقصر می‌شناسد و فریاد می‌زند: “برو کنار ترامپی، ازت متنفرم، برو گم شو، ما دیگه باهم دوست نیستیم”.

در واقع دوستی اونها وقتی ترامپی خود واقعی‌اش را نشان می‌دهد از بین می‌ره، آمریکا… حواست رو جمع کن.

invasion_of_the_pod_people_jbzl0meik4k۲- دکتر استرنجلاو « Dr Strangelove»

بار دیگر با تعویض دو کلمه یک فیلم قدیمی، کاملاً معاصر به نظر می‌رسد. کافی است کلمه مهاجر را جایگزین کمونیست کنید و فیلم استنلی کوبریک معنی جدیدی برایتان خواهد داشت.
رئیس‌جمهور مرکین مافلی (پیتر سلر) متوجه می‌شود که ژنرال نیروی هوایی آمریکا، جک دی. ریپر (استرلینگ هایدن) دیوانه شده و دستور حمله با بمب اتمی به اتحادیه شوروی را صادر کرده است که خود باعث به وجود آمدن دستگاهی نابودگر شده که تمامی انسان‌ها و حیوانات زنده‌ی دنیا را از بین خواهد برد.
سالیان سال تبلیغ و دوپهلو حرف زدن درباره‌ی دشمن بدون چهره باعث شده که ریپر فکر کند که عملی که برای از بین بردن انسان‌ها انجام می‌دهد در واقع کاری درست و در راستای کمک به کشورش، نه کاری دیوانه وار و غیرانسانی.

با توجه به حجم زیاد نفرت پخش‌شده در رسانه‌ها و رادیو در آمریکا، فکر می‌کنید چقدر با پیدا شدن سروکله ژنرال ریپر فاصله‌داریم؟ کسی که فکر می‌کند مهاجرین دزدان کار از آمریکایی‌های کارکن هستند. مطمئناً کارهای ریپرها دلیل و منطق خود را خواهد داشت!

a185۱- مرد دونده «The Running Man»

بر طبق نوشته‌ی اول فیلم، اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۷ سقوط می‌کند و منجر به اعتصابات و کمبود غذا می‌شود. ۱۸ ماه بعد یک برنامه تلویزیونی در میان رأی‌دهندگان مبهوت، به نام مرد دونده معروف می‌شود. در آن گلادیاتورهایی مثل فایر بال، ساب زیرو و داینمو به مبارزه با مجرمان می‌پردازند.
رهبر این سیرک دیمن کیلیان (ریچارد داسون) است، کسی شبیه به ترامپ با مشکلات نژادی. از بین همه رقابت کننده‌گان سفیدپوست را می‌گزیند (که احتمالاً دموکرات هم هست). بقیه سیاه‌پوست، زنی لاتین و آرنولد شوارتزنیگر هستند. در واقع فیلم نشان می‌دهد که شرکت‌های بزرگ چگونه زندگی را برای اقلیت‌ها سخت می‌کنند.

the-running-man-516824ff76830فکرش را بکنید که از این فیش حقوقی به آن فیش حقوقی در حال گذران زندگی هستید و ناگاه بازسا به سراغتان می‌آید تا تکه‌تکه‌تان کند و آن‌هم فقط برای اینکه امتیازش بیشتر شود. او برای سرگرمی آنجاست و رئیسش هم کیلیان‌/ترامپ است، کسی که هر کاری می‌کند که نفر اول باشد.
ولی آرنی تحمل رئیس را ندارد و او را با اره‌اش از وسط نصف می‌کند. درواقع نکته این است که با ما شوخی نکنید.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید